רותי שרון - 16/12/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16/12/12


אליצפן רוזנברג: מדריך: לקראת השינוי הגדול בחסכונות שלנו. ינואר 2013 - רפורמה בפנסיה. מהם השינויים הצפויים ואיך זה ישפיע עלינו? דמי הניהול המרביים שניתן יהיה לגבות בקופות הגמל (לא כולל קרנות ההשתלמות), וביטוחי מנהלים יעמדו על 1.1% מהצבירה (סך הכסף שנצבר בחיסכון) וזאת במקום מקסימום 2% הנגבים כיום. בינואר 2014, דמי הניהול ירדו ל 1.05%. בינואר 2013, יופרשו 5% מהעובד, 5% מהמעביד, ו 5% מהפיצויים לפנסית חובה עבור כלל העובדים במשק. בינואר 2014, גם הפרשות אלה יגדלו. העובדים מצידם, יכולים להגדיל את ההפרשה לפנסיה ולזכות בהטבת מס בהתאם. שונו גם תקנות ההלוואה מקופות הגמל, וקרנות ההשתלמות: ניתן לקבל הלוואה עד 80% מכספים נזילים, ועד 50% מכספים שאינם נזילים. ביטוחי המנהלים לא יימכרו יותר החל מינואר 2013. קופות הגמל יישתדרגו, ויוכלו להציע ביטוח אובדן כושר, וביטוח ריסק.

מירב ארלוזורוב: ביטוח המנהלים מת - קבלו ביטוח עם הבטחת תשואה. זמנית. רק 10 שנים קדימה. תאריך הפטירה הרשמי של ביטוח המנהלים הוא 31 בדצמבר 2012. אפשר לסמוך על חברות הביטוח שהן לא ישמחו לאבד את הרגל של ביטוח המנהלים - הרגל שעד 2003 היתה היחידה שלהן, ושהטילה בעבורן ביצי זהב. ההערכות בענף הן שחברות הביטוח יעשו הכל כדי להציל את הרגל הוותיקה שלהן. במקום ההבטחה של תוחלת החיים, שבוטלה בידי המפקח, חברות הביטוח יכולות לשלוף שפן חשוב מהכובע - הבטחה מסוג חדש, הבטחת תשואה. הבטחת תשואה בעולם שיש בו מיתון ואין בו ריבית היא עסק מסוכן ביותר. החשש כי חברת הביטוח תתחייב לתשואה מסוימת ובסופו של דבר לא תצליח להגיע אליה בגלל הריבית הנמוכה, הוא חשש ממשי. חברות הביטוח מהססות. הן בוחנות מוצרים מבטיחי תשואה לטווח קצר או בינוני. כלומר, ביטוח המנהלים החדש לא יבטיח תשואה לגיל הפרישה (עוד 35 שנה) אלא יסתפק בהבטחת תשואה ל-5-10 השנים הקרובות, כאשר בתום 10 השנים תינתן למבוטחים הבטחת תשואה חדשה. הפיקוח על הביטוח מוכן לאשר מוצרים כאלה תמורת ריתוק הון סביר.

רוני לינדר-גנץ: ההוצאה על הביטוחים הפרטיים כמעט הוכפלה - מצב הבריאות לא השתפר בעשור האחרון. משרד הבריאות: בין 2002 ל-2011 לא חלה כל ירידה בהוצאה הישירה של משקי הבית בישראל על שירותי בריאות, אף שבתקופה זו זינקה בכ-90% ההוצאה הכספית של משקי הבית על ביטוחי בריאות מסחריים כשיעור מכלל התצרוכת שלהם, וההוצאה לנפש על ביטוחי בריאות עלתה ב-48%. לא נמצאה בשנים אלה כל עדות או הוכחה לכך כי להרחבת היקף הביטוחים הפרטיים יש משמעות במובן של שיפור בתוצאות הבריאות של המבוטחים או הקטנת היקפי התחלואה באוכלוסייה הכללית. "לאור זאת, נראה לכאורה כי מדובר בהוצאה שגדלה בקצב משמעותי, מבלי שהוכחה תועלת משמעותית למשק הבית במונחים של הקלה בנטל המימון או בשיפור תוצאות בריאותיות". מחברי הדו"ח מציעים לשתף את משרד הבריאות ברגולציה של השוק הריכוזי הזה.

שאול אמסטרדמסקי: משרד הבריאות לאוצר: רסנו את הביטוח הפרטי: 43% מאוכלוסיית ישראל מחזיקים בביטוח רפואי פרטי. "ממצאים אלה מעלים את השאלה האם משיגים ביטוחי הבריאות את מטרתם העיקרית". בחוק ההסדרים הבא, משרד הבריאות יחד עם אגף התקציבים יפעל לצמצום היכולת של חברות הביטוח לשלוח את החולים לנצל את הביטוחים המשלימים שלהם.

שאול אמסטרדמסקי: 93% מהציבור לא יודעים מה כולל הביטוח הרפואי המשלים שלהם. כ־75% מהאוכלוסייה מחזיקים בביטוח משלים בקופת החולים. 62% מהנשאלים חשבו בטעות שהביטוחים המשלימים כוללים מתן תרופות לסרטן שלא נמצאות בסל הבסיסי או שלא ידעו לענות. ישראל היא אחת המדינות המבוטחות ביותר מבין המדינות המפותחות, אבל הציבור פשוט לא יודע מה הוא קונה, כמה זה עולה לו, ואם היה מוטב להשקיע את כספו במקום אחר. הישראלים מוכנים לשלם הרבה מאוד כסף עבור ביטוח בריאות, בשביל להרגיש שהם מכוסים, וזו הסיבה שחלק לא מבוטל רוכשים את הכיסויים הנרחבים ביותר שמוצעים להם. 40% מהנשאלים חושבים שסל הבריאות הציבורי הבסיסי אינו מספיק. שליש מהנשאלים לא ידעו להשיב כמה הם בכלל משלמים על הביטוחים המשלימים. כ־37% מהנשאלים שיש להם ביטוח משלים ענו ש"בענייני בריאות כדאי להיות כמה שיותר מבוטחים", כ־28% ענו כי "יש שירותים ותרופות שמקבלים רק מי שיש להם ביטוח משלים".

ספיר פרץ: מניפולציות חושיות שמשנות הרגלי צריכה. האם גם אצלכם כל קנייה בסופר כוללת שקית נייר מרשרשת ובה כמה בורקסים ורוגלך ? השימוש בחוש הריח הוא אחד הנפוצים. "אם משהו מריח טוב, משמע שהוא טוב". קונים מוכנים לשלם 10 דולר יותר עבור זוג נעלי נייקי בזמן שבחנות מופץ ריח של פרחים. "כ-75% מהרגשות שלנו נוצרים מריח. ריח משדר מידע ישירות למוח, היישר לאזור בו מאוחסן הרגש והזיכרון, וללא צורך בתהליך עיבוד נוסף". "ריח עדין של וניל מגדיל את הסיכויים לקנייה בקרב נשים בחנויות למוצרי אלקטרוניקה וברכישת מוצרים פיננסיים בבתי השקעות". "מחקרים מדעיים מצאו כי בניגוד לדעה הרווחת, אנשים יבלו יותר זמן בחנות כשברקע מנגנת מוזיקה לא מוכרת מאשר כשמתנגנת מוזיקה מוכרת". "צבע אדום מייצר התרגשות הקשורה לתנועה מהירה ותיאבון מוגבר. מבצעים מסומנים בדרך-כלל באדום". ישנם בתי עסק לאופנה העושים מניפולציה גם באמצעות משחקי טמפרטורה. למשל, מקפיאים את החנות כדי לגרום ללקוחות לקנות קולקציית חורף. בכתבה 10 טיפים פשוטים וחשובים.

סיון איזקסו: 6 שיטות של הבנקים לעבוד על המשקיעים הקטנים. המפקח על הבנקים דודו זקן, מצא שפעילות המסחר בניירות ערך בבנקים זו סובלת מחסמים תחרותיים, מחירי עמלות מנופחים וחוסר שקיפות. חוסר השקיפות מזכיר במידה רבה את התוכניות המורכבות שהציעו שלוש חברות הסלולר הוותיקות. זה שנים רבות טוענים פרופסורים למימון שתפקידו האמיתי של מערך ייעוץ ההשקעות בבנקים הוא לגרום ללקוחות לבצע פעולות שיגדילו את הכנסות הבנקים מעמלות. דו"ח הרשות לניירות ערך קובע: "המלצות רבות של יועצי ההשקעות לבצע פעולות שעל פניהן נראה כי לא היו עשויות להועיל ללקוח, ושלא נמצא להן הסבר ראוי בתיעוד השיחות". הבנקים נוהגים להטיל עמלות גבוהות על קנייה ומכירה של מק"מ וקרנות כספיות, כדי שלקוחות ישקיעו בפק"מ. לפיכך, בינואר ייכנסו לתוקף הוראות חדשות של בנק ישראל בעניין זה. לבנקים "שיטת מצליח" לגביית עמלות. המחירים הנגבים בפועל נמוכים ב־55%־75% מאלה המפורטים בתעריפי הבנקים - ומכאן שקיימת בפועל אפליית מחירים בהתאם לכושר המיקוח של הלקוח ולרמת בקיאותו. בבנקים תשלמו 0.8% עמלת קנייה ומכירה, ובבתי המסחר להשקעות רק 0.1%. הבנקים נוהגים לגבות גם 0.6%־0.8% עמלת ניהול חשבון. בנוסף, ברשות ני"ע סבורים כי אין מקום לגביית עמלת הפצה על ידי הבנקים ומנסים לבצע מהלך חקיקה להפחתת העמלה בשיעור ממוצע של כ־20%.

בשורה אחת:
מדד המחירים הפתיע: ירידה של 0.5% בנובמבר. 1.4% בלבד בכל 2012. האם פישר יוריד ב 0.25% ?
רק 17% מהמעסיקים צופים כי יגייסו עובדים ברבעון הבא.
החלטה תקדימית: מעסיקים יבחנו העסקתו של מי שאינו רוצה לפרוש לגמלאות.
למקרה שתהיתם: כך נראים 315 מיליארד דולר - בזהב. אמיתי לגמרי.
סמי פרץ: משה הודח מהעשירון העליון. הסיפור על אבטלה בגיל 40, לאנשים מוכשרים אך נטולי קשרים.
ועכשיו בכפר סבא: מלחמת מחירים עקב פתיחת קוסט 365: עוף ב-99 אג'. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio