רותי שרון - 17.01.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 01/16 >> 17.01.2016

חדשות כלכלת המשפחה
10.01.2016


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): מי יעשה סדר בבלגן ששמו הפיקוח הפיננסי. בישראל יש מספר גופים עהמפקחים על השוק הפיננסי. הבעיה היא, שהם אינם מתואמים ביניהם. והגוף הראשון והותיק הוא הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. הוא מפקח על הבנקים.  אחת הסוגיות המתייחסות אליו היא: האם ימשיך לפקח גם על חברות כרטיסי האשראי, לאחר שיופרדו מהבנקים?. הגוף השני הוא הממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר. הוא מפקח על חברות הביטוח והחיסכון הפנסיוני. הגוף השלישי הוא הרשות לניירות ערך המפקחת על שוק ההון. יש כוונה להקים שני גופי פיקוח נוספים: המפקח על שירותים פיננסיים חוץ מוסדיים, כגון: הלוואות הניתנות על ידי גורמים שאינם גופים מוסדיים. גוף זה צפוי להיות תחת משרד האוצר. הגוף השני שמדברים על הקמתו, עשוי להיות מהפיכה בפיקוח. זוהי רשות פיקוח עצמאית על שוק ההון מחוץ למשרד האוצר. רשות כזו צפויה לפקח על שוק ההון, הביטוח, הפנסיה וההלוואות החוץ בנקאיות.

אליצפן רוזנברג (Ynet): בנק ישראל: בקרוב סניפי בנק על גלגלים. הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל העביר לתאגידים בנקאיים טיוטה של נהלים להקמת סניפי בנקים ניידים, שיתנו מענה לאוכלוסיה המתקשה בשימוש באמצעים דיגיטליים. מדובר בעיקר באוכלוסית הקשישים. המתקשים בשימוש באמצעים דיגיטליים נפגעו כתוצאה מהמגמה של סגירת סניפי בנקים והחלפתם במכשירים אוטומטיים ובערוצים אינטרנטיים ודיגיטליים. על מנת לפתור את הבעיה של אוכלוסיות אלה, בנק ישראל יחייב את הבנקים להשתמש בכלי רכב המתפקדים כסניפים נידים שיגיעו לקרבת מקומות מגוריהם של אותם אנשים. לטענת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, הסניפים הנידים יגדילו את התחרות, משום שהבנקים הקטנים, שפריסת הסניפים שלהם מצומצת יחסית, יוכלו להגיע לאוכלוסיות שקודם שירותיהם לא היו נגישים עבורן. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): גופי הפנסיה מצפצפים על דרישות האוצר לשקיפות מחירים. משרד האוצר החליט להקים אתר בסגנון ZAP להשוואת המחירים של דמי ניהול חיסכון פנסיוני. הכוונה הייתה שגופים המנהלים חיסכון פנסיוני יעבירו נתונים על גובה דמי הניהול שהם מציעים בפועל, על מנת שחוסכים יוכלו לבחור את ההצעה הטובה ביותר. הקמת האתר נדחתה בכמה חודשים. בטווח זמן של כשבוע מהיום מתכוון משרד האוצר להשיק את האתר. הבעיה היא שחברות הביטוח סרבו להעביר נתונים ולכן האתר כולל את דמי הניהול המקסימליים המוצעים על ידי כל חברה ולא את דמי הניהול הנגבים בפועל. למשרד האוצר אין כרגע דרך לכפית דיווח על חברות הביטוח.

אילנית חיות (גלובס): ביג ומגה אור מציעות לרכוש את השליטה בריבוע נדל"ן. חברת ביג מרכזי קניות ביחד עם חברת מגה אור מציעות לרכוש במשותף את השליטה בריבוע כחול נדל"ן (53.92%). ההצעה היא על בסיס של שווי חברה בסך 1.65 מיליארד דולר. החברה נסחרת בשווי של 1.20 מיליארד דולר. ההצעה הדרמטית גרמה לעליה חדה בשער מניות ריבוע כחול נדל"ן ומניות חברת האם אלון ריבוע כחול. אם תתקבל היא תכניס סכום כסף גבוה לבעלי החברה, שהם גם בעליה של רשת מגה העומדת לפני קריסה בימים אלה. בינתיים לא נמצא קונה למגה. מכירת השליטה בריבוע כחול נדל"ן עשויה לחיב את בעלי החברה להזרים כסף למגה.

דב צ'רניחובסקי וחן שרוני (מכון טאוב): הקשר בין הון חברתי לבריאות בקרב חרדים. מחקרים מראים שיש קשר בין מצב סוציו-אקונומי לבין בריאות ובין מצב סוציו-אקונומי ואורך החיים. אלה שמצבם הכלכלי טוב יותר בריאים יותר ומאריכים חיים, בהשוואה לאלה שמצבם טוב פחות. המחקר של חוקרי מכון טאוב מצא כי מצבם הבריאותי של חרדים בישראל  טוב יותר מאשר מצבם של אלה שמשתייכים לאוכלוסיות אחרות בישראל ומצבם הכלכלי דומה. כמו כן נמצא כי תוחלת החיים שלהם  גבוהה יותר. המאמר מנסה להסביר את הממצאים באמצעות ההון החברתי: תפיסה אמונית, תפילות, מעורבות גבוהה בקהילה, המתתבטאת למשל בהתנדבות וקשרים טובים במשפחה ועם חברים.

מאקו: התרסקות מפוארת שישה זוכי לוטו שאיבדו את הכל. בעקבות זכייה גדולה במיוחד בלוטו האמריקאי מספר האתר את סיפוריהם העצובים של שישה זוכים בפרסים גדולים בלוטו האמריקאי. באמריקה הכל יותר גדול מאשר בישראל: גם גובה הפרסים וגם גודל ההתרסקות. הסיפורים בכתבה מסתיימים באיבוד כל הכסף ולפעמים גם בטרגדיות קשות יותר, כמו: רצח. אחד הזוכים טען שהוא מצטער על זה שזכה בפרס הראשון בלוטו.

בשורה אחת:
הפור נפל: רשת מגה לא תשלם לספקים את חובה ביום שישי. אם לא תתקבל הסכמה לדחיית תשלומים לשבוע הבא מכל הספקים, תיכנס הרשת להקפאת הליכים. 
השכר בישראל נמוך בהשוואה למדינות ה-OECD.  בביטחון תעסוקתי ישראל מדורגת בינוני.
עבודה זה לא כלא: כך תוכל להתפטר מבלי להינזק גם אם התחיבת לתקופה מינימלית של עבודה שטרם הסתיימה. 
העולם הפיננסי החדש בו הלקוח הוא הקובע. שנת 2016 תאופיין באתגרים רבים לגופים הפיננסיים. עליהם להבין שבסופו של דבר הלקוח הוא הקובע. 
בית הדין  הארצי לעבודה: "חוזה לתקופה קצובה אינו פוטר מעסיק משימוע". מרצה באוניברסיטת אריאל, שהועסק במשך שנים בחוזה שנתי מתחדש, פוטר ללא שימוע. 
 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio