רותי שרון - 17/02/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17/02/13

רחלי בינדמן (כלכליסט): מה מסתתר בין הסעיפים של ביטוח המנהלים החדש. סוכני הביטוח יתחילו להציע בקרוב את ביטוח המנהלים החדש.  הביטוח החדש מציע מקדם המרה מובטח רק למבוטחים מעל גיל 60. ביטוח המנהלים החדש מפריד בין החיסכון ובין הביטוח.  30% מהכסף מושקע עם תשואה מובטחת על ידי המדינה. חברות הביטוח מעידפות למכור אות ביטוח המנהלים על פני מכירת מוצרים פנסיוניים אחרים: קרנות פנסיה וקופות גמל. השוואת ביטוח המנהלים החדש  מול מוצרים אחרים, מראה כי היתרונות שלו, אינם מצדיקים את דמי הניהול הגבוהים שלו בהשוואה למוצרים פנסיוניים אחרים.

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): איך באמת מחשבים את מדד המחירים לצרכן? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תעדכן היום את משקל מרכיבי מדד המחירים לצרכן. מדד המחירים לצרכן הפועל בישראל ברציפות החל משנת 1992 הוא אחד הכלים המשפיעים והמורכבים ביותר בכלכלת מדינה. המדד אינו משקף את כלל המחירים של מוצרים ושירותים במשק. הוא משקף מחירים של סל צריכה של מוצרים  ושירותים מסוימים (נכון להיום 1,357 מוצרים ושירותים), שלכל אחד מהם ניתן משקל שונה. חישובו של הסל הוא תהליך מסובך ועתיר עבודה. טעויות בחישוב דפוסי הצריכה או שינויים בהם, עשויות להשפיע על כלכלת המדינה והמשפחה. אחד האתגרים המרכזיים בחישוב משקל המרכיבים במדד הנוכחי הוא משקלה של תקשורת סלולארית, בגלל השינויים המהותיים שהתרחשו בשוק זה.

דעות: סמי פרץ (דה-מרקר): עובד בחוזה אישי?  הכן את קורות החיים. יש רמזים עבים לכך ששנת 2013 הולכת להיות שנה קשה לחסרי ביטחון תעסוקתי. הגרעון הגדול מחייב קיצוץ ב 13 מיליארד שקל. החברות העסקיות  יידרשו לקצץ במשרות על מנת להתמודד עם ההאטה הכלכלית. בישראל קיים אי-שיוויון בתעסוקה: מצד אחד עובדים קבועים בממשלה, בבנקים,  באל-על ובארגונים דומים. מצד שני עובדי קבלן. המפוטרים במסגרת ההתייעלות ההכרחית יהיו עובדי הקבלן. הצורך בהתייעלות יביא לפיטורי העובדים הלא-קבועים, על אף שבמקרים רבים, הם יעילים יותר.הסיבה לכך היא שיותר קל לפטר אותם. פיטורי עובדים קבועים כרוכים בעימותים עם הוועדים וההסתדרות. ללא רפורמה משמעותית בשוק העבודה,  יתחדד אי-השיוויון: יש עובדים מוגנים ויש עובדים לא מוגנים, שישלמו את מחיר ההתייעלות בפיטורים מהעבודה.

קובי ישעיהו (גלובס): מחירי מוצרי החלב מתייקרים: "כתפיו של הצרכן קורסות". ביום שלישי בשבוע שעבר הודיע שר האוצר, יובל שטייניץ, כי החליט לאשר עליה של 3.5% בממומצע במחירי מוצרי החלב שבפיקוח, במקום ייקור של 6.3% בממוצע עליו המליצה וועדת המחירים. איציק אלרוב,  ממובילי המחאה החברתית ומייסד תנועת "הצרכנים" , טוען כי  תאגידי המזון מנצלים את כוחם המונופוליסטי על מנת לייקר מחירים ו"כתפיו של הצרכן קורסות".

ג'ק בלנגה (דה-מרקר): האם דירה מפוצלת בירושה פטורה ממס? האם דירה מגורים שפוצלה להשכרה על ידי המוריש  זכאית לפטור ממס במכירתה כדירת ירושה? על פי צוואת אם, ירשו שלושת ילדיה את הבית בחלקים שווים. בפועל נרשמה הדירה על שם בת אחת. הבת מכרה חלק מהבית לאחיה וקיבלה פטור רגיל ממס על מכירת דירה אחת לארבע שנים. שנתיים מאוחר יותר מכרו היא ואחיה את הבית לצד שלישי. הבת ביקשה להמיר את הפטור הקודם במכירה לאחיה בפטור ירושה. בית המשפט העליון דחה את בקשתה בנימוק שבמקרה של מכירה חלקית ומכירה נוספת, יש להעמידה "בנעלי המוריש", כלומר: היא אינה זכאית לפטור כלשהו, שהמוריש  לא היה זכאי לו.

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): ההפרטה השקטה של מחלקות היולדות בבתי החולים הציבוריים. הממשלה לא מתירה לבתי החולים לתת שירותי בריאות פרטיים. למרות זאת בשנים האחרונות גדל בהדרגה היקף השירותים הפרטיים במחלקות היולדות. השירותים הפרטיים ניתנים באמצעות מלוניות במקום חדרי בית החולים ובאמצעות מגוון של שירותים הניתנים תמורת חברות במועדוני יולדות. הבעיה העיקרית היא שאותם בתי חוליים אחראיים על מחלקות היולדות ועל השירותים הפרטיים. האחריות על שני סוגי השירותים, יוצרת תמריץ, שלא להשקיע במחלקות על מנת לעודד שימוש בשירותים פרטיים דומים.

בשורה אחת:

מדד ינואר ירד ב 0.2%: ההאטה במשק גולשת ל 2013 . ירידות מחירים בהלבשה (8.5%), הננעלה (7.4%) ובתי מלון (5.9%).
דיווחים: גוגל מתכננת לפתוח רשת חנויות עצמאיות.
מה הקשר בין מוזיקה לחקר המוח? פרופ' יורון מציע למי שקונה בית או שוקל שינויים מהותיים בתיק ההשקעות שלוו, להאזין למוזיקה עצובה לפני קבלת ההחלטה.
נחשו כמה מהאמריקאים גרפו חצי מההכנסות ב 2011 -  ההתאוששות הכלכלית דילגה על שכרם של 99%.
משפחה שנמצאת כל חייה באוברדרפט של 10,000 ש"ח  - תשלם ריבית והצמדה של 190 אלף ש"ח.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio