רותי שרון - 17/03/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17/03/13

אורן מג'ר (דה-מרקר): 40% מהמשרות שנוצרו במגזר העסקי ב 2003-2010  - בעסקים קטנים. בנק ישראל פירסם קטע מתוך דו"ח העוסק בתרומתם של עסקים קטנים לתעסוקה. על פי הדוח 40% ממשרות השכירים, שנוצרו בתקופה זו היו בעסקים קטנים. עסק קטן מוגדר כעסק המעסיק עד 49 עובדים. עסק בינוני מעסיק 50 עד 100 עובדים. העסקים הקטנים הוו 97.5% מכלל העסקים הרשומים בארץ. מתוך כ-410  אלף משרות שכיר שהתווספו בשנים 2003-2010 התווספו כ-170,000 בעסקים קטנים וכ-38.5 אלף בעסקים בינוניים. הדוח מזהה מגמה של גידול חלקם של העסקים הקטנים בתעסוקה החל משנת 2009. בהקשר של מצבי משבר, המצב בארץ דומה למצב בעולם: עסקים גדולים נוטים לפטר יותר מאשר עסקים קטנים.

עמירם ברקת (גלובס): בזכות תמר: התייקרות החשמל תהיה פחותה מהצפוי. העלייה הצפויה של תעריפי החשמל של הצרכנים הביתיים בשנת 2013, צפויה להיות בין 5% ל 10%. זהו שיעור נמוך מההערכה על פיה שיעור ההתייקרות יהיה בין 10% ל 15%.  על פי בדיקת גלובס, הסיבה העיקרית לכך היא הקדמת זרימת הגז ממאגר תמר. המאגר יתחיל בהזרמת הגז תוך שבועיים, כפי שתוכנן. בחברת החשמל הניחו, שההזרמה תתאחר ולא תתחיל לפני חודש יוני. הדרישה המקורית של חברת החשמל הייתה ליקר את התעריפים ב 40%, בגלל הפסקת הזרמת הגז ממצריים. אירוע הבור התזרימי בחברת חשמל, שהתגלה בסוך שנת 2012, חייב התיקרות גדולה ממה שתוכנן לפני שהתגלה.  

אליצפן רוזנברג (Ynet): לקראת פסח: מענקי מס הכנסה שלילי יוקדמו. שר האוצר הנחה את רשות המיסים להקדים את תשלומי מס הכנסה שלילי עד ל 20 למרץ. ההנחיה היא לרגל חג הפסח. המועד הקבוע בחוק לקבלת התשלום הוא 15 באפריל. ישולמו כ 226 מיליון ש"ח ל 170,000 שכירים הזכאים לקבל מס הכנסה שלילי והגישו בקשה. כחלק מהמאמצים של משרד האוצר לעידוד אוכלוסיות להצטרף לשוק העבודה ובהמשך להחלטה משנת 2011 להרחיב את תכולת החוק לכל הארץ, השתנו התנאים לתשלום מס הכנסה שלילי. החל מ 1 בינואר 2013, שכירים ועצמאיים המרויחים עד 6,500 ש"ח לחודש ועומדים בתנאי הזכאות, רשאים להגיש בקשות לשנת המס 2012.הבקשות מתבצעות באמצעות תהליך פשוט, ללא תשלום, בסניפי דואר ישראל.

דעה: בני כהן  (דה-מרקר): אל תלמדו לחסוך - למדו איך להרוויח. בבתי ספר מלמדים ילדים צרכנות נבונה אבל לא מלמדים אותם איך עושים כסף. זהו שריד מהמורשת הסוציאליסטית של לפני שנות דור בישראל. על פי מורשת זו, להרוויח כסף זה לא יפה. הכותב ממליץ לשנות את הגישה לכיוון של עידוד להרוויח יותר. הוא מציע לא להסתפק בחיסכון, אלא לעודד יוזמה להרוויח יותר, הן כעצמאי והן כשכיר בדומה למסורת בארצות-הברית.

צח ברקי (דה-מרקר): מצוקת האשראי במשק עשה ואל תעשה. בתקופה האחרונה מתרבים הקולות של בעלי עסקים קטנים ובינוניים, המדווחים על מצוקת אשראי. הסיבה העיקרית למצוקת האשראי היא הדרישה להעלאת הלימות ההון במערכת הבנקאית. הקטנת האשראי, שנותנים הבנקים לעסקים קטנים ובינוניים, גרמה להרעה בתנאי התשלום. תנאי התשלום הממוצעים במשק הוארכו בחודש. העסקים הקטנים והבינוניים מתמודדים עם הקטנת האשראי באמצעות דחיית תשלומים לספקים.  דחיית תשלומים פוגעת באמינות העסק. גם לחלופות של הנזלת נכסים ופיטורי עובדים מיומנים יש מחיר. עסקים קטנים ובינוניים צריכים להתייחס לתקופות המאופינות במצוקת אשראי כאל סיכון שיש לנהל אותו ולהתכונן אליו מראש. ההיערכות צריכה להתבסס על:  1.מזומנים בקופה. 2.פיזור רחב של לקוחות ספקים ומלווים,שיקטין את התלות בכל אחד מהם. 3. שמירה על יכולת החזר של ההתחיבויות  שנלקחו לצרוך השקעה בעסק. 4. מדיניות אשראי המקטינה את סיכוני האשראי. המשמעות עשויה להיות גם וויתור על עיסקה, כאשר מימושה גורם לסיכון אשראי חריג.  

אור הירשאוגה (דה-מרקר): חבר מביא חבר: לרובכם סיכוי נמוך להשתלב בתעשייה המובילה במשק. לפי סקר של אתוסיה ודה-מרקר, שליש מעובדי ההי-טק הם יוצאי יחידות טכנולוגיות בצה"ל. גם אחוז יוצאי יחידות קרביות בקרב עובדי ההי-טק גבוה.  הכשרתם של  יוצאי היחידות הטכנולוגיות היא רכיב משמעותי ברזומה שלהם. לפי נתוני הלמ"ס , נכון לשנת 2010, השכר הממוצע של מהנדס פיתוח היה 21,400 ש"ח בערך פי שתיים וחצי מהשכר הממוצע במשק. היום  חסרים כ 8,000 עובדי היי-טק. למרות זאת קבוצות אוכלוסייה רבות מתקשות למצוא עבודה בתחום. עובדי ההייטק מהווים כ 9% עד 11% מהעובדים במשק. שיעור הנשים, הערבים ובוגרי מכללות נמוך. גם עובדים מנוסים בתחום, שגילם מעל 45, מתקשים במציאת עבודה. גורם נוסף למחסור בכוח אדם הוא עבודת מהנדסים ישראלים בחו"ל.  


בשורה אחת:
למרות לחץ הבנקים: ועדת הכספים אישרה הפחתת עמלות הפצה
מחפשים מקצוע רווחי, מעניין עם ביטחון ?  תלמדו מדעי המחשב.
הדילים לנופש שמציעות חברות האשראי יחסכו לכם מאות שקלים.
יום האישה הבינלאומי: די לצביעות: יש בעיה עם נשים עובדות בגיל הפוריות.
ארנסטו סירולי: רוצים לעזור למישהו? אז תשתקו ותקשיבו לו.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio