רותי שרון - 17/05/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17/05/15


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): משכתם פיצויים? איבדתם שליש מהפנסיה שלכם. הפנסיה מורכבת משלושה רכיבים: הפרשות העובד ממשכורתו לפנסיה, הפרשות המעביד לפנסיה והפרשות המעביד לפיצויים. מרכיב הפיצויים הוא נקודת התורפה של מערכות החיסכון הפנסיוני בישראל. ההפרשה לפיצויים היא 6%-8.3% מהשכר. יש הסכמה על כך שהם שייכים לעובד, בין אם הוא מפוטר ובין אם הוא מתפטר. עובד שפוטר יכול למשוך את הפיצויים. מניתוח שערכה חברת הביטוח מגדל לפני שנתיים, מתברר שבממוצע מושכים עובדים כמחצית מכספי הפיצויים שלהם. כתוצאה מכך נפגעת הפנסיה שלהם ב-25%. ההמלצה היא לא למשוך את כספי הפיצויים ואם הכרחי למשוך אותם, למשוך אותם באמצעות קצבה חודשית.

אילנית חיות (גלובס): הקרב על השבת: במגזר החרדי מאיימים בחרם על ביג בגלל פתיחת ביג פאשן באשדוד בשבת. רבני העיר אשדוד ובכירים בקהילה החרדית מפעילים לחצים על הרשת, במטרה להביא לסגירת מרכז הקניות של החברה בשבתות. הם מאיימים לפרסם כרוזים הקוראים לציבור החרדי להחרים את הרשת.  ביג השקיעה במרכז הקניות 400 מיליון שקל והיא מצפה לרווח תפעולי של 40-50 מיליון שקל לשנה. לטענת החברה, מתחרותיה, במרכזים מסחריים אחרים באשדוד, פועלות בשבת. גם סניפים אחרים של רשת ביג פועלים בשבת.  

רחלי בינדמן (כלכליסט): כבר לא שבויים: בעלי פוליסות ביטוח מנהלים יוכלו לנייד פוליסות למתחרה. המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, הודיעה שתאפשר בקורב ניוד פוליסות ביטוח מנהלים מחברת ביטוח אחת לאחרת. עד עכשיו לא היה ניתן לנייד את הפוליסות מחברה לחברה והחוסכים היו שבוייים בידי חברת הביטוח, בה התחילו לחסוך. המשמעות העיקדית של האפשרות לנייד היא יכולת להתמקח על דמי הניהול. דורית סלינגר אומרת, שהאפשרות לנייד עשויה לגרום לחוסכים לבחון את מצב החיסכון הפנסיוני במהלך תקופת עבודתם ולא רק לקראת הגיעם לגיל פרישה.

גלובס: תוכנית שתחולל מהפכה בלוח החופשות בישראל. לשר החינוך הנכנס הוגשה תכנית מהפכנית לשינוי החופשות לילדים. בתכנית יקוצרו חופשות ארוכות, כמו: חופשת פסח ו"החופש הגדול" בקייץ ובמקום זאת יהיו גשרי סוף שבוע. הרעיון הוא התאמת מועדי החופשות של הילדים לחופשות של ההורים. אימוץ תכנית כזו, עשוי לחסוך כסף להורים ועשוי לעודד תיירות פנים. משרד התיירות תולה תקוות בגשרי סוף השבוע, כגורם שיעזור לתיירות הפנים להתאושש מהמשבר. 

סופי שולמן (כלכליסט) : לציבור אין לאן לברוח. למרות ששוק האג"ח מתרסק כבר יותר משבוע, לא נרשמים פידיונות מהותיים בקרנות הנאמנות. לדעת הכתבת הסיבה לכךהיא שנוצר מצב חסר תקדים בו למשקיעים אין לאן לברוח. המצב נוצר לא רק בישראל אלא גם בעולם המערבי כולו. פקדונות אינן חלופת השקעה טובה בגלל הריבית האפסית והחשש לריבית שלילית. המשקיע הישראלי הלא מתוחכם, אינו רוצה להשקיע בבורסות חו"ל משום שזה מורכב ומסובך יותר ותנודות שערי מטבע עלולות לנגוס ברווחים. הם אינם משקיעים בסחורות משום שעל מנת לעשות זאת נדרש ידע שאין להם. שוק המניות בישראל נראה מפחיד יותר משוק אגרות החוב. לציבור יש רק שתי חלופות השקעה: אגרות חוב ודירות. הממשלה שמעוניינת להוריד את מחירי הדירות, צריכה לקוות להתאוששות האג"חים, שאם לא כן לציבור תישאר רק אפשרות השקעה בדירות.

כלכליסט: ראיון: פרופ' דניאל כהנמן מראיין את פרופ' יובל נח הררי:  "העניים ימשיכו למות, העשירים יזכו לפטור". חתן פרס נובל, פרופ' דניאל כהנמן, מראיין את פרופ' יובל נח הררי על כמה מהרעיונות בספרו "קיצור תולדות האנושות". הראיון ממוקד בעולם העתידי בו טכנולוגיה מתקדמת ומרבית בני האדם יהפכו למיותרים, בהקשר של הצורך לעבוד. ההתקדמות תאפשר להאריך חיים ולהתגבר על גורמי תמותה, אבל רק העשירים יוכלו לנצל את ההזדמנות להאריך משמעותית את חייהם.  

בשורה אחת:
צמיחה בביקוש לעובדי תעשיית הביומד - כמה הם מרוויחים? מתחילת השנה גדל שכרם ב-5% והביקוש גדל ב-10%.
האם אנו קרובים לסופו של מעמד הביניים? התפתחות הטכנולוגיה עשויה לייתר מקצועות מעמד הביניים.
התחתנתם?  העצות הכלכליות שיחסכו לכם הרבה כסף.  הדילמות הכלכליות אחרי החתונה.
אקסצ'יינג' הביטקויין  itBit קיבל לראשונה בארה"ב מעמד כמו בנק. 
900 מ' ד' בשבוע: המוצר החדש שהפך ללהיט היסטרי. סוללה ביתית המאפשרת להתנתק מחברת החשמל בארה"ב.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio