רותי שרון - 17.07.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17.07.2016


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): גיל הפרישה הרשמי הועלה בשנתיים, בפועל הנשים עובדות חמש שנים יותר. גיל הפרישה הרשמי של נשים בישראל הוא 62. דומה לגיל הפרישה הממוצע במדינות ה-OECD. גיל הפרישה האפקטיבי של נשים בישראל הוא 66.4  הנתונים לכאורה סותרים. ברור לגמרי שהעלאת גיל הפרישה של נשים מ-60 ל-62, לפני עשר שנים, העלתה באופן משמעותי את שיעור ההעסקה של נשים בגיל מבוגר בישראל. שיעור ההשתתפות בעבודה של נשים גיל מבוגר בישראל דומה לשיעור ההשתתפות בעבודה של גברים בגיל מבוגר בישראל. נתון נוסף הוא ששנות עבודה נוספות מעלות את שיעור הפנסיה של נשים. צבי זוסמן, מנהל מחלקת המחקר של בנק ישראל, הציג נתון לפיו דחיית הפרישה בשנה מגדילה את הפנסיה של נשים ב-7%. הנושא של העלאת גיל הפרישה של נשים נידון כעת. טווח ההחלטות נע בין השארת גיל פרישה של 62 להשוואתו לגיל הפרישה של גברים. ההערכה היא שגיל הפרישה יועלה ל-64.

הדר קנה (דה מרקר): מבחן המזגנים הגדול: מי הכי אמין ומי לא עומד בעומס. באמצעות האתר מידרג ביצע דה מרקר בדיקה של שוק המזגנים. הבדיקה כללה חוות דעת טכנאי מזגנים בעלי ציונים גבוהים באתר מידרג וחוות דעת של לקוחות. מזגני תדיראן (37%) ואלקטרה (33%) דורגו כאמינים ביותר. אחריהם דורגו מיצובישי (20%) ופוג'יטסו (7%). טורנדו דורגה אחרונה (3%). התקלות הנפוצות הן מחסור בגז והחלפת קבל. התיקון שלהן זול יחסית. פחות נפוצות תקלות במנוע ובמדחס, אבל עלות התיקון שלהן עלולה לעלות מעל ל-1,000 שקלים. מזגנים זולים עלולים להיות יותר יקרים בגלל שכיחות גבוהה יותר של תקלות. הטכנאים הציעו לחשוב פעמיים לפני שבוחרים במזגן בטכנולוגיית Inverter. זוהי טכנולוגיה חדשה החוסכת חשמל, שומרת על טמפרטורה יציבה והמזגן שקט יותר, אבל עלות תיקונים גבוהה. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): נחשף הבור של קרן הפנסיה מקפת המשלימה: החוסכים מסבסדים את הפנסיונרים. עמיתי קרן הפנסיה מקפת משלימה של מגדל נדהמו למצוא בדוחות השנתיים גרעון אקטוארי של 2.67%. הסיבה לגרעון היא הפער בין הריבית על פיה מחושבת הפנסיה (4%) לבין התשואה הנמוכה בהרבה שאפשר להשיג בתנאי השוק היום. בעית הפער בין התשואה לתשואה המובטחת אינה חדשה. כבר בשנת 2013 התריע עליה הממונה על הביטוח במשרד האוצר, יוסף שריג. כתוצאה מכך החוסכים מסבסדים את אלו שפרשו לפנסיה. לקרן פנסיה משלימה ניתן להפקיד רק על הכנסה של מעל לפעמיים מהשכר הממוצע במשק. בקרן משלימה אין אגרות חוב מיועדות עם ריבית מובטחת. מקפת משלימה אינה היחידה: כל קרנות הפנסיה מסוג זה נמצאות בסיכון דומה..חברות הביטוח ניסו למנוע את הבעיה באמצעות הימנעות מקבלת חברים בגיל מבוגר, אולם כאשר היה מדובר בקיבוצים,  המביאים מספר רב של עובדים, הסכימו לקבל אותם בגלל סכומי עמלות גבוהים. המשבר במקפת משלימה נבע מזה שאחד הקיבוצים התחיל למשוך פנסיה עבור מספר גדול של חברי קיבוץ.

אירה אימרגליק (וואלה): לאומי קארד תעניק החזר כספי לרוכשים באתרי סחר. לאומי קארד משיקה שירות Pay Back, המאפשר לרוכשיי מוצרים באינטרנט לקבל בחזרה עד 10% מסכום הקניה. ההכרזה על השירות באה יום אחרי שישראכארט הכריזה על שיתוף פעולה עם אתר הקניות המקוונות הסיני עלי באבא. בין 2014 ל-2015 נרשמה עליה של 35% במספר העסקאות המקוונות שביצעו ישאלים. בשנת 2016 נרשמה כבר עליה של 78%. סכום העסקה הממוצעת נמצא במגמה של ירידה. לדברי ורדית גונדטר, סמנכ"לית לקוחות פרטיים ושיווק של לאומי קארד, "ישראל הינה אחת משלושת שווקי ה-E-com הצומחים בעולם והצרכן הישראלי נמנה על שיאני ה-E-com". הנתונים מצביעים על הבדלים בין גברים לנשים בדפוסי הרכישה.

ז'אנן בסול (דה מרקר): לאן באמת הולך הכסף שאנחנו משלמים במסעדות? המציאות היא שלא המעסיק מממן את שכר המלצרים אלא הטיפים. לפעמים משלמים בשיטת ההשלמה, כלומר: אם הטיפים לא מגיעים לשכר מינימום, המעסיק משלים את הטיפים לשכר המינימום. השיטה הזו מנוגדת לחוק והנפגעים הם המלצרים, שגובה ההפרשה לפנסיה עבורם קטן יותר ממה שצריך. השיטה גורמת למלצרים לנסות למכור יותר על מנת לקבל טיפ גבוה יותר. היא גם גורמת לחיכוכים בין מלצרים כאשר סך הטיפים מחולק בין כולם. מלצרים מאשימים את חבריהם האיטיים יותר בהקטנת הכנסתם.

אבי וייס (Telecom News): ניתוח: משרד התקשורת התחמק מהכרעות בעניין גולן טלקום. משרד התקשורת פסל את ההתקשרות בין גולן טלקום לבין הוט מובייל, על פיה גולן טלקום תפעל על התשתיות של הוט מובייל. קודם לכן פסל משרד התקשורת הסכם מיזוג בין גולן טלקום לבין סלקום, שגם הוא נועד לפטור את גולן טלקום מהדרישה הרגולטורית להקמת תשתיות סלולאריות. אבי וייס חושב, שיש בעיה רגולטורית מבנית בשוק הטלקום בישראל, מעבר לבעיה הפרטנית של גולן טלקום. במקרה הספציפי, להוט מובייל רשת משותפת עם פרטנר וההסכם של הוט מובייל עם גולן טלקום היה עלול לפגוע בהכנסות של פרטנר. לדעת וייס, הרגולטור טעה בהחלטתו והוא אינו מאפשר לגולן טלקום פיתרון לבעיה שלה. גולן טלקום קיימת בשוק והציפיה שתתאבד אינה ריאלית.

בשורה אחת:
האם אתם זכאים לסיוע במימון קייטנות? אם אתם הורים יחידים שעונים על תנאים מסוימים אתם זכאים.
ד"ר אשר עידן על מקצועות עולים ומקצועות יורדים לאור עליית הרובוטים ועליית המזרח. 
מי שחלם לו לא הבין על מה חלם. על המשמעויות של ניהול מסעדה כעסק כלכלי. 
סלקום חייבה לקוחה על גלישה מזדמנת בחו"ל ב-682 שקל וכעת תשלם 15 מיליון. הושגה פשרה בתביעה הייצוגית שהוגשה ב-2011 .
הדרך לגהינום רצופה כוונות טובות. הפחתת מס  הכנסה ומס חברות לא תסיע למציאות המדשדשת של המשק.


 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio