רותי שרון - 17/08/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17/08/14

ענבל אורפז (דה-מרקר): החדשנות מתבזבזת. מחקר בטכניון: "ישראל היא סטארט-אפ ניישן בינוני מאד". לטענת פרופ'  שלמה מיטל, שערך את המחקר, ישראל מובילה במדדים של חדשנות טכנולוגית, אבל סובלת מאי-ניצול התחרותיות בהקשר הכלכלי.  ניתן היה להגדיל את התמ"ג לנפש בישראל מ-31.5 אלף דולר לשנה ל-37.1 אלף דולר לשנה באמצעות ניצול כלכלי נכון של החדשנות. זו עלייה של כ-20% בתמ"ג לנפש. בעיות עיקריות נוספות הן הכשרה של מספר קטן מדי של מהנדסים ומגזר הייטק המהווה 9% בלבד משוק העבודה. 91% האחרים אינם תורמים מספיק לכלכלה הישראלית, דבר היוצר פערים כלכליים גדולים במיוחד. 

דעה: אלון הסגל (דה מרקר): כולם מוותרים על פרטיות בשביל השירות היעיל. הכותב הוא נשיא איגוד האינטרנט הישראלי ומרצה במרכז ללימודים אקדמיים. הטענה העיקרית שלו היא שלויתור על  פרטיות באינטרנט עלול להיות גם מחיר כלכלי. לאחרונה הודיעה רשות המיסים בישראל שהיא תבדוק עסקאות רכישה של אזרחים באמצעות האינטרנט. מטרתה היא גילוי מעלימי מס. הבעיה היא שמי שביצע עסקאות רכישה, ויתר על פרטיות תמורת נוחות רכישה. ברגע שמידע פרטי הגיע לאינטרנט הוא עלול להיות זמין גם עבור מי שאינכם מעוניינים שתהיה לו גישה למידע.  רשות המיסים בישראל אינה לבד. חברות פרטיות כמו פייסבוק, גוגל ומיקרוסופט מדווחות על מספר פניות גדול של ממשלות לקבלת מידע על לקוחות. בישראל הגישו הרשויות כ-300 בקשות לחברות פרטיות לקבלת מידע על כ-500 לקוחות ונענו בחיוב בכ-50% מהמקרים. 

מעין מנלה (כלכליסט): כמה שווה התואר שלכם? בין השיקולים בבחירת מקצוע לימודים אקדמי נכללים  גם גובה השכר הצפוי לאחר סיום הלימודים והביקוש לעובדים במקצוע הנלמד. המקצועות המבוקשים שבהם גם השכר ההתחלתי גבוה יחסית הם: מדעי המחשב, הנדסה אזרחית, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, רפואה והנדסת תעשייה וניהול. מגמה התופסת תאוצה היא לימוד במסלול דו-חוגי לתואר ראשון, כשאחד המקצועות אינו מבטיח תעסוקה ושכר, למשל: פילוסופיה. חברות כגון: גוגל ומקנזי מעדיפות אנשים בעלי כישורים רב-גוניים.

אמיתי זיו (דה מרקר): הרפורמה שתחתוך את מחירי הסלולר בחו"ל. "סוף לתופעת הלקוח השבוי". שר התקשורת, גלעד ארדן, אומר: "הלקוחות משלמים היום מחירי עושק". הוא אומר זאת על מחירי שיחות וגלישה באינטרנט בטלפון סלולארי מחו"ל. הרפורמה מבוססת על שלושה מהלכים. המהלך הראשון הוא להכריח את חברות הסלולאר לחייב לקוחות על בסיס שניות  (היום כל שיחה של שנייה מעוגלת לדקה) ועל בסיס קילוביט של גלישה (היום קילוביט מעוגל למגהביט). המהלך השני הוא חיוב הלקוחות רק מהרגע בו היה מענה לשיחה ולא מהרגע בו נעשה ניסיון חיוג. המהלך השלישי והמעניין ביותר הוא אפשרות של לקוח של חברה סלולארית אחת להתקשר עם חברה סלולארית אחרת לצורך שיחות מחו"ל בלבד. המהלך נועד לייצור תחרות אמיתית במחירי שירותים סלולאריים בחו"ל. בשונה מהשירותים הסלולאריים בארץ, המחייבים הקמת תשתיות, בחו"ל משתמשות חברות הסלולאר הישראליות בתשתיות של ספקים מקומיים עימם חתמו הסכמים.

הילה וייסברג (דה מרקר): התלונה הנפוצה ביותר של עובדי קבלן: איפוס ותק. התלונה הנפוצה ביותר של עובדי קבלן, מבין התלונות שהתקבלו בעמותת "קוו לעובד" היא איפוס ותק. איפוס ותק הוא העברת עובד קבלן ממעסיק למעסיק, כשלאחר ההעברה נמחק הותק שצבר. איפוס ותק גוזר על עובדי הקבלן עבודה בשכר הקרוב לשכר מינימום בכל חייהם. תלונות נפוצות נוספות: הפרשות חלקיות לפנסיה, הרעת תנאי העסקה ואי-תשלום פיצויים לאחר פיטורים. 

אלפי שאולי (Ynet): סיוט ושמו תמ"א 38: "פועלים מציצים לדירה". תמ"א 38 היא תוכנית ארצית לחיזוק בניינים ישנים על מנת לעמוד בפני רעידות אדמה. התוכנית עשויה להיות במתכונת של חיזוק, שדרוג והרחבה או במתכונת של הריסה ובנייה מחדש. היזם עשוי להרוויח מההרחבה או מהבנייה מחדש של מספר דירות גדול יותר. הכתב מדווח על מספר גדול של תלונות, שהגיעו ל-Ynet. הדיירים מתלוננים על אי-עמידה של היזמים בהסכמים, שכתוצאה מכך נגרם לדיירים סבל רב והם נאלצים להוציא הוצאות כספיות מעבר למתוכנן . הגיעו תלונות על עבודה של פועלים הפוגעת בהתנהלות היומיומית של דיירים, הממשיכים להתגורר בדירות בזמן ביצוע העבודות. תלונות אחרות עוסקות במפגעים בטיחותיים בזמן ביצוע העבודות. יש הקובלים על אי-עמידת היזם בלוחות הזמנים, שכתוצאה מכך נאלצים בעלי הדירות לשלם דמי שכירות לדירה אחרת במשך זמן ארוך מהמתוכנן .

בשורה אחת: 
בעלי עסקים בדרום יכולים להגיש כבר בקשות לפיצויים. הם גם יכולים לבקש מקדמות על חשבון הפיצויים.
היזם שמנסה לגרום לכם לוותר סופית על קניות בחוץ.  אתר "הביתה" חולם להמריא על כנפי המסחר המקוון.
עוקץ הפיצה: גנבו באשראי מאות אלפי שקלים. עשרות נערים השתמשו בכרטיסי אשראי גנובים של תושבי חוץ.
גידול חד בפערים החברתיים? בלונדון מצאו דרך מקורית להתמודד עם הבעיה.
איקיוטק שיגרה לילדה בת 9 "התראה לפני נקיטת הליכים". בית המשפט חייב את החברה לפצות  את הילדה ואת אביה ב-1,000 ש"ח.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio