רותי שרון - 17.09.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17.09.2017


יורם גביזון, אורי תומר (דה-מרקר): שולץ הקפיץ את השווי של טבע ב-3 מיליארד דולר. לאחר שבעה חודשים בהם התנהלה חברת טבע ללא מנכ"ל קבוע הודיעה החברה על מינויו של קאר שולץ הדני למנכ"ל. בעקבות המינוי עלתה מנית טבע ב-17% בבורסה בתל אביב וב-22% בבורסה בניו יורק. עד העליה אתמול מנית טבע נחתכה ב-80% בהשוואה לשיא בקיץ 2015. שולץ ניהל את חברת התרופות הדנית לונדבק. עזיבתו גרמה לירידה חדה במניה שלה. שולץ נמצא במצב שאין לו מה להפסיד. אם ייכשל, יראו בזה תוצאה סבירה של הנסיבות הקימות שבהן טבע מצויה במשבר ויש חשש כבד שלא תצליח להחזיר את חובותיה הגדולים. אם יצליח באמצעות אסטרטגיה חדשה שתחיב צמצומים ופיטורים, ההצלחה תיזקף לזכותו. 

דפנה הראל-כפיר (פואנטה): השוואת סלי הקניות לראש השנה: רמי לוי הכי זול. מי היקרות?  טיב טעם, מגה בעיר, שופרסל אונליין ופרש מרקט. דפנה הראל-כפיר ריכזה תוצאות של שלוש בדיקות של סלי קניות לראש השנה. כולן מצביעות על רמי לוי כרשת הכי זולה ועל מגה בעיר כיקרה משמעותית מאחרות. בדיקות נעשו גם על סל קניות רגיל וגם על סל קניות באינטרנט. בדיקת המועצה לצרכנות מצאה פער של 415 שקל בין סל הקניות בסניף הזול ביותר לבין אותו סל בסניף היקר בארץ.  בדיקת "שש כלכלי" ואתר פריסייז מצאה כי רמי לוי הזול ביותר ואחריו רשת יוחננוף. מגה בעיר היא הרשת היקרה ביותר. בדיקת פואנטה מצאה כי שופרסל אונליין היקרה ביותר בקניה .באינטרנט. דמי לוי היא הרשת הזולה ביותר ואחריה ויקטורי.  

רחלי בינדמן  (כלכליסט): פוליסות החיסכון בביטוח כבר מנהלות 28.6 מיליארד שקל. מתחילת חודש ינואר גייסו פוליסות החיסכון של חברות הביטוח 4.5 מיליארד שקל לעומת 1.5 מיליארד שקל שגייסו קופות הגמל להשקעה. פוליסות חיסכון יכולות לנהל רק חברות ביטוח ואין בהן אפשרות לפטור ממס על רווחים, הקיימת בקופות גמל להשקעה. פוליסות החיסכון מנהלות כבר 28.6 מיליארד שקל ומתחרות גם בתיקי השקעות ובקרנות נאמנות. את הכלל שרק חברות ביטוח יכולות לנהל פוליסת חיסכון עוקפת חברת הביטוח הכשרה. את פוליסת החיסכון שלה מנהלים בפועל בתי השקעות. הלקוח יכול לבחור בית השקעה מתוך רשימת בתי ההשקעות העובדים עם חברת הביטוח הכשרה. מרבית הלקוחות בוחרים באלטשולר שחם או בילין לפידות. הכשרה גייסה השנה 2 מיליארד שקל. לטענת הכתבת, הלקוחות מעדיפים פוליסת חיסכון על פני קופת גמל להשקעה בגלל העמלות הגבוהות של קופות גמל להשקעה ובגלל רף הכניסה הנמוך יותר של פוליסות להשקעה. 

יעל בן ישראל (גלובס): המפלצת הכחולה: איך תשפיע כניסת דקטלון על שוק מוצרי הספורט? כניסת דקטלון לשוק הישראלי הכניסה את מרבית המתחרים להלם. רובם אינם מוכנים להגיב לפניית גלובס. ביחד עם הכניסה הצפויה של אינטרספורט השוויצרית וחברת לוקר, ההערכה היא, שתהיה ירידה במחירים. רשתות ספורט מובילות בישראל, כמו ורטהיימר ומגה ספורט סרבו להגיב. אלה הם המתחרים הישירים הצפויים להיפגע. בין המגיבים אדידס ולמטייל. לדעתם דקטלון מתחרה בפלחי שוק אחרים. כך למשל, אדידם טוענת שהיא מתמקדת במגוון צר של מוצרים, כגון: נעלי ספורט והן מיועדות גם לספורטאים מקצועיים. איכות מוצריה גבוהה יותר ודקטלון אינה נותנת מענה לצרכים של ספורטאים מקצוענים.

אליצפן רוזנברג (Ynet): המעסיק הפריש לכם לפנסיה? בקרוב תוכלו לעקוב בקלות. טיוטת הוראות חדשה של משרד האוצר מחיבת את קרנות הפנסיה לעדכן את החוסכים במועד קצר מביצוע ההפקדה או אי ביצוע הפקדה של המעביד. השינוי המשמעותי ביותר הוא דיווח של קרן הפנסיה באמצעות הודעה לטלפון הניד של העובד במקרה שלא נכנסו כספים מהמעביד. עובד שלא ירצה לתת את מספר הטלפון הניד שלו יוכל לקבל את ההודעה באמצעות דוא"ל. גם שינויים נוספים, כמו חובה של הגדרת אזור אישי של העובד באתר קרן הפנסיה, יאפשרו לעובד מעקב צמוד יותר אחרי מצב החיסכון הפנסיוני שלו.

טל רשף (Ynet): דרום אפריקה החדשה: הלבנים בורחים השחיתות נשארת. 24 שנים  אחרי ביטול האפרטהייד, דרום אפריקה היא עדיין הכלכלה החזקה ביותר באפריקה אבל התקוות לעתיד טוב יותר, לאחר ביטול האפליה הגזעית, רחוקות מלהתגשם. מדד האי-שיוויון, שהיה 59 בסוף האפרטהייד עלה ליותר מ-63. אם מביאים בחשבון את הירידה בהכנסות הלבנים, המצב הוא יותר גרוע ממה שמעיד מדד האי-שיוויון. מצבה של האוכלוסייה השחורה השתפר רק במעט. ההמהגרים מאסיה הם הקבוצה היחידה ששיפרה את מצבה הכלכלי באופן משמעותי, לאו דווקא בגלל מדיניות מכוונת של השלטונות. הפסקת החרם העולמי הייתה צריכה לתרום לשיפור המצב הכלכלי. מה שקרה בפועל זה שמפלגת השלטון החדשה, ה-ANC, יצרה מנגנונים פחות יעילים וכמו במדינות אחרות באפריקה, השחיתות הולכת וגדלה. השלטונות אינם מתגברים על הפשיעה והלבנים, שרבים מהם נרצחו או נושלו מנכסיהם, עוזבים למדינות אחרות.

בשורה אחת:
בהתאם לציפיות: מדד אוגוסט עלה ב 0.3%. מתחילת השנה עלו המחירים ב-0.2%.
פפר ממשיך בשיווק האגרסיבי: מציע ריבית של 3% על פיקדונות. המוצר יוגבל לפיקדון אחד עד 10,000 שקל. 
הפנסיה מתכווצת: גברים שיפרשו בשנה הבאה ייפגעו. הפנסיה תקטן ב-0.6% בגלל עליית תוחלת החיים של גברים בישראל. 
האם חברת דואר ישראל צועדת לקראת מהפך? הושק במודיעין מרכז הסחר המקוון בחבילות. המטרה: קיצור זמן הגעת חבילות עד ל-48 שעות. 
אחרי כל שמונה שבועות של עבודה חופשה חובה של שבוע. חברת ייעוץ קטנה ניסתה מודל חופשות אחר. התוצאה: עליה חדה בפרודוקטיביות, באושר וביצירתיות.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio