רותי שרון - 17.12.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17.12.2017

 

עמרי זרחוביץ, אורה קורן, חגי עמית (דה-מרקר): טבע תודיע ביום חמישי: לפחות 2,200 עובדים יפוטרו, ההסתדרות: "תמונה קשה ועגומה". טבע עומדת להודיע על פיטורי 1,700-2,200 עובדים בישראל. מדובר על כשליש מעובדי החברה בארץ, המעסיקה בישראל 6,800 עובדים. סיבת הפיטורים היא קושי להחזיר את חובה בסך כ-35 מיליארד דולר. לפי בלומברג, החברה צפויה לפטר בעולם כ-10,000 עובדים. בסוף שנת 2016 העסיקה טבע 57 אלף עובדים בעולם. מרבית המפוטרים בארץ צפויים להיות מהמטה המנופח של החברה בישראל. חלק אחר מהמפוטרים יפוטרו בגלל שינוי ארגוני בו יאוחדו חטיבות. יתכן שתהליך הפיטורים לא היה מידי אלא מדורג. חלק מהעובדים המיועדים לפיטורין אולי לא יפוטרו, אם המפעלים בהם הם עובדים יהיו חלק מהמפעלים שימכרו לחברות אחרות.

סמי פרץ (דה מרקר): הסיבה המפתיעה בגללה עובדים מתפטרים. עובד המתפטר ממכבי שירותי בריאות עולה לחברה כשבעה חודשי משכורת. מיכל הדס, מנהלת מחלקת פרט ותנאי העסקה באגף משאבי אנוש במכבי, בנתה מודל לחיזוי עזיבה של עובדים מראש על מנת להקטין את העלויות. בדיקת מאפיני עובדים שעזבו את החברה בשנים האחרונות העלתה חמישה גורמים המגדילים את ההסתברות לעזיבת עובד. הגורמים לפי סדר שכיחותם בקרב העוזבים: היקף משרה של פחות מ-50%, אי-קיום שיחת הערכת עובדים, יציאה לחופשה ללא תשלום, גיל צעיר מ-35 וניצול מוגבר של ימי מחלה. הגורם המפתיע הוא אי ביצוע שיחת הערכת עובדים. מסתבר כי עובדים מפרשים אי ביצוע שיחה כזו כניכור של החברה כלפיהם. גורם זה הוא גם הגורם הקל ביותר לטיפול.  

אור פסובסקי (כלכליסט): עם הכסף בא הרעיון: למה לגברים לבנים עשירים יש יותר סיכוי לההיפך לממציאים? מחקר חדש של פרופ' ראג' צ'טי וחוקרים נוספים מכה גלים. צ'טי בן ה-38 הוא כלכלן פורץ דרך, שהיגר מהודו לארצות הברית בגיל 9. סיים בגיל 23 דוקטורט באוניברסיטת הארוורד וזכה במדלית ג'ורג' בייטס קלארק לכלכלן צעיר, הנחשבת אינדיקטור לקבלת פרס נובל בעתיד. המחקר החדש שלו מגלה כי יש הרבה "איינשטנים אבודים": אם מישהו אינו גבר לבן ממשפחה מבוססת כלכלית, הסיכוי שיממש פוטנציאל כממציא הוא נמוך מאד. כך למשל, מצא כי הסיכוי של ילד עני מצטיין במתמטיקה להיות ממציא זהה לסיכוי של ילד עשיר, שציוניו במתמטיקה גרועים. אם נולדת בעיר עשירה, סיכוייך להמציא פטנטים גדולים יותר. אם תימשך מגמת העליה בשיעור הנשים הממציאות, ידרשו עוד 118 שנים עד ששיעור הנשים הממציאות יגיע ל-50% מהממציאים. ממצא נוסף: לילדי ממציאים סיכוי גבוה יותר להיות ממציאים בעצמם, במיוחד בתחום שבו המציאו הוריהם.

אסא ששון (דה מרקר): קבוצת פיננסים אירופית שמנהלת נכסים ב-20 מיליארד דולר במו"מ לרכישת כלל ביטוח. קבוצת אקסין הולנדית-ספרדית נערכת לביצוןע השקעות בתחום הפיננסים בישראל. הקבוצה מתענינת בהשקעות בחברות ביטוח, חברות כרטיסי אשראי וחברות פינטק. בשלב ראשון מעונינת החברה לרכוש את חברת כלל ביטוח.  תאריך היעד, שעד אליו קבוצת יובאנג פיננשיל הולדינגס הסינית הייתה יכולה לרכוש את כלל ביטוח, מתקרב ואחריו תוכל אקסין לנסות לרכוש את כלל ביטוח. בעקבות דרישות רגולטוריות להפרדת עסקים נמצאות "על המדף" גם חברת הפניקס, לאומי קארד וישראכרט.  

רן קורנובסקאי  (הארץ): כיצד עומס יתר בעבודה עלול לגרום למוות. המונח היפני "קארושי" מתאר מוות מעודף עבודה. קארושי אינו מונח רפואי המתאר את סיבת המוות. ההשערה היא שהמוות נגרם עקב הפרעות קצב מסוכנות בלב, שמקשורות במצב של דחק ולחץ עקב עודף עבודה. קארושי היא תופעה נפוצה ביפן וגם בסין. לאחרונה נפטרה מקארושי מיווה סאדו בת ה-31. סאדו, הכתבת הפוליטית של רשות השידור היפנית, לאחר שבחודש לפני מותה עבדה 160 שעות. כתב עת העוסק בבריאות הציבור דיווח על שכיחות לא נמוכה של מוות כזה בקרב רופאים סיניים. הספרות העיתונאית והרפואית ביפן ובסין מרבות לדווח על התופעה ועל האופן שהיא תורמת בשינוי המדיניות בתחום העבודה

ערן אזרן (דה מרקר): הסכם מיזוג  קופות הגמל נחתם: אי.בי.אי תקבל עד 35% ממניות הלמן-אלדובי. הסכם המיזוג בין הלמן-אלדובי ואי.בי.אי נחתם.אי.בי.אי תקבל כ-35% אחוז ממניות הלמן-אלדובי. השיעור המדויק יקבע על פי הדוחות הכספיים הקרובים. שם החברה ישונה להלמן-אלדובי-אי.בי.אי גמל ופנסיה והיא תנהל נכסים שווי של 50 מיליארד שקל. בשנים האחרונות יש התעוררות בשוק קופות הגמל בעיקר בגלל המוצר החדש של קופות גמל להשקעה והרגולציה החדשה של תיקון 190.

בשורה אחת:
צפי להעלאת ריבית בארה"ב בכ-0.25% במהלך האחרון של ילן. במהלך שנת 2018 צפויות עוד שלוש עליות רבית לאחר אישור הרפורמה במס.
לקוחות פרטנר יקבלו גישה לנטפליקס בחינם במשך חצי שנה אבל בטווח הארוך ישלמו יותר.
לקראת סוף השנה הצצה לפורטל מס הכנסה באתר כל זכות. פטורים, זיכויים וניכויים ממס הכנסה.
מנתב"ג ועד הבנקים: המשק יושבת ביום ראשון עד הצהריים עקב המשבר בטבע. אלפי אנשים צפויים לאבד את מקום עבודתם.
המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת לפני שסוגרים אולם לחתונה. בין הטיפים: להגיע לחתונה אחרת המתקימת באותו מקום.
   

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio