רותי שרון - 18.09.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18.09.2016


ביזפורטל: הר הכסף: בנק ישראל משיק מנוע לאיתור חשבונות ששכחתם מקיומם -היכנסו וחפשו. איתור כספים אבודים חשוב לכלכלת משפחה. בנק ישראל משיק מנוע חיפוש של חשבונות בנקים לא פעילים, שבעליהם כנראה אינם זוכרים את קיומם. המערכת מכונה "הר הכסף 2". המערכת תאפשר איתור חשבונות בנק שבהם לא הייתה פעילות במשך עשרה חודשים ופיקדונות שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם במשך חודשיים ממועד פירעונם. מלבד איתור כספים שלא מודעים לקיומם הוא יעזור גם באיתור חשבונות של נפטרים. כיום קיימים במערכת הבנקאית כ-480 אלף חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה של יחידים שבהם כ-9 מיליארד שקל. 1.3 מיליארד שקל מהם הם של נפטרים.

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): חברות הסלולר גובות מהצרכנים 70 מיליון ש"ח דמי מעבר. הכנסות חברות הסלולר משירותים שוטפים הצטמצמו. הן מחפשות דרכים שונות להגדלת הכנסותיהן. אחת הדרכים היא גביית דמי מעבר מתכנית לתכנית. דמי מעבר נגבים מלקוחות של החברה העוברים מרצונם מתכנית לתכנית ומלקוחות המסיימים תכנית במבצע ועוברים באופן אוטומטי  לתכנית זהה ללא מבצע. במקרה הקיצוני הם עלולים להגיע ל-200 ש"ח. הצטבר מספר רב של תלונות של לקוחות, אבל גביית דמי מעבר היא חוקית בתנאי שאינה מפלה בין צרכנים. 

דותן לוי (כלכליסט): המס על דירה שלישית  שלך. כלכליסט בדק את הנוסחה לחישוב המס על בעלי שלוש דירות או יותר. הבדיקה נערכה על עשר דירות שנרכשו בשנה האחרונה. מסקנת הבדיקה היא שלפעמים המס הוא בשיעור גבוה יותר מ-1% מערך הדירה. באחד המקרים הוא הגיע ל-2%. דווקא על דירות זולות בפריפריה מוטל מס גבוה יותר. הסיבה לשיעור המס הגבוה יותר היא, שנוסחת האוצר להערכת שווי הדירה, ממנה מחשבים 1% מס, אינה מדויקת. כאשר שווי הדירה מוערך כלפי מעלה גם שיעור המס גבוה יותר.

אילנית חיות (גלובס): המותג הפרטי בישראל: ההבטחה הגדולה שהתבררה כאכזבה. המותג הפרטי הפך בשנים האחרונות לשם נרדף כמעט להצעת ערך ולמחיר זול יותר.  רשתות השיווק משתמשות בו כמנוע צמיחה במאבקם ביצרנים הגדולים. בשוויץ הוא מהווה 45% מהשוק. בספרד ובאנגליה - 41%. בגרמניה, פורטוגל, ובלגיה הוא מחזיק בנתח שוק של מעל ל-30%. גם במדינות אירופה האחרות, ארה"ב, קנדה ואוסטרליה ואפילו טורקיה נתח השוק שלו גדול מאשר בישראל. בישראל הוא מחזיק בנתח שוק של 5.6%. מגה לא האמינה במותג פרטי ונכנסה אליו רק לקראת קריסתה. שופרסל התחילה לטפח אותו רק לאחרונה. ההבטחה הגדולה נקראת "המותג". "המותג" הושק במשותף על ידי חברת ברנד פור יו ורשתות מזון אחרות (רמי לוי, ויקטורי, מחסני השוק, סופר דש ומחסני להב). בתחילת דרכו צמח אבל בהמשך נוצרו ניגודי אינטרסים בין הרשתות וחלקו בשוק קטן.

גיא ארז (דה מרקר): הפתעה: מדד המחירים לצרכן בחודש אוגוסט ירד ב-0.3%; הדיור התייקר. בניגוד לציפיות הכלכלנים מדד חודש אוגוסט ירד ב-0.3%. הכלכלנים ציפו למדד ללא שינוי (0%). מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.1%. ב-12 החודשים האחרונים הוא ירד ב-0.7%. באוגוסט ירדו ההלבשה וההנעלה ב-4.9%, הפירות הטריים ב-2.5% והתחבורה והתקשורת ירדו ב-1.3%. הירקות הטריים התייקרו ב-3.3%.  מדד מחירי הדיור (השכרה), הנמצא מחוץ למדד המחירים לצרכן, עלה ב-0.1%. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): מעמד הביניים שוקע בבוץ: חוסכים כסף, אך רק שליש מתוכו לפרישה. דור ה-Y, ילידי שנות ה-80 וה-90, חוסכים פחות מהוריהם ונאלצים להתמודד עם שיעור תחלופה של לכל היותר 65%, כלומר: אדם שפרש  לפנסיה יישאר עם הכנסה של 65% ממשכורתו האחרונה. במחקר שערכו מכון המחקר מדגם ו-ipanel עבור כלכליסט ואקסלנס נמצא כי בני דור ה-Y מודעים למצבם או לפחות מדחיקים אותו. במצב הכלכלי היום הם מעדיפים לא להשקיע בשוק ההון בחיסכון לטווח ארוך. נזילות מהווה שיקול חשוב בהחלטה שלהם באיזה אפיק להשקיע. ההעדפה להשקיע בדירות נובעת בין השאר גם מהיכולת לקבל סכום אשראי גבוה בריבית נמוכה.

בשורה אחת:
בשוק פועלות חברות פרטיות טובות, שבעליהן לא מצליחים למצוא להן יורשים ממשיכים. מודל קרן חיפוש מציע להן פיתרון.
תחום ההשכלה הגבוהה עובר להתמקד במקצועות הנדרשים במשק. התכנית השש שנתית כוללת הגדלת מספר סטודנטים ומרצים במקצועות ההנדסה, הגדלת מספר הסטודנטים החרדים ושילוב בני מיעוטים באקדמיה.
יוצאים לחו"ל בחגים הקרבים? איך לחסוך בעלויות טלפון סלולארי בחו"ל.
נמשך המחסור בחמאה למרות היבוא ללא מכס. המחסור משפיע על צרכנים, על אופים ועל התעשייה.
בנק דיסקונט יוצא בתכנית פרישה מוקדמת חדשה. התכנית כוללת פרישה מרצון של 500 עובדים, רובם עד סוף השנה. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio