רותי שרון - 18/10/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18.10.15


בילי פרנקל (Ynet): "ללא שינוי מיידי - המשק בדרך לקריסה. מחקר חדש של פרופ' דן בן-דוד ממכון שורש מזהיר כי אם לא יחול שינוי יסודי בסדרי העדיפויות התקציביים, המשק הישראלי בדרך לקריסה. המחקר מתייחס לירידה מתמדת בהשקעה באקדמיה, בהשקעה מועטה מדי בתשתיות רפואיות ותחבורתיות, בהכשרת רופאים חדשים ובחינוך החרדי שאינו מספק לאלה המקבלים אותו בסיס מינימלי לעבודה. על פי המחקר, שיעור הגברים החרדים עם השכלה של 8 שנות לימוד ומטה עבר את ה-50%. שיעור החרדים בעלי תואר אקדמי בישראל בשנת 2013 היה 12.5%. שיעור החרדים באקדמיים בארה"ב הגיע ל-25%. משמעות הנתון היא שהבעיה אינה בעצם החרדיות, אלא בכך שבמערכת החינוך הישראלית "להורים חרדים ניתנת האפשרות להשתמש בדת כאמצעי למנוע מילדיהם קבלת השכלה, שתעניק להם חלופות כאשר יהיו מבוגרים". הבעיה במערכת החינוך אינה רק באוכלוסייה החרדית: רמת ההישגים הממוצעת של כלל ילדי ישראל במתמטיקה, מדעים וקריאה בין הנמוכות בארצות המפותחות.

שחר אילן (גלובס): דעה: כן, סכנה לכלכלה. חרדים עובדים פחות ומשלמים פחות מיסים. הכותב חושב שההתנפלות של יו"ר וועדת הכספים ח"כ גפני על  ראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, נועדה להפסיק ביקורת באוצר על הסקטור החרדי. לוי הציג את הנתונים של 50% חרדים וערבים בשנת 2050 כאיום כלכלי. גפני תקף אותו באופן בוטה בגין הטענה שאחוז גבוה יותר של חרדים מהווה בעיה. המציאות היא שגברים חרדים עןבדים פחות (רק בין 40% ל-50%), ומשלמים פחות מיסים. הממסד החרדי, שגפני מייצג אותו כמנהיג סקטוריאלי, מעוניין בהמשך המצב הקיים בו חרדים לא לומדים בבתי ספר מקצועות חיוניים לעבודה והם סמוכים על שולחנו של משלם המיסים הישראלי במקום לפרנס את עצמם. 

מיקי פלד (כלכליסט): בג"ץ: להגדיל את הפנסיה של עשרות אלפי גמלאים באלפי שקלים. בג"ץ פסק נגד המדינה ונגד קרנות הפנסיה הותיקות בעתירתם של שלושה גימלאים. הפסיקה מתייחסת ל-2,367 גמלאים שעבדו בשירות המדינה וגם במקום אחר בו חסכו לפנסיה בקרונות הפנסיה הותיקות. לדברי שופטי בג"ץ ההחלטה עשויה להשפיע גם על עשרות אלפי גמלאים נוספים. גמלתם של הגמלאים אליהם  מתייחס פסק הדין, צפויה לגדול באלפי שקלים בחודש. ההחלטה מתייחסת לשינוי חד צדדי של תנאי הפנסיה בשנת 2003, כאשר קרנות הפנסיה הותיקות הולאמו. משרד האוצר הורה אז לשנות את שיטת החישוב כך שתעשה לפי המשכורת של העובד כאשר עבר לעבוד בשירות המדינה ולא כאשר פרש. מי שיצטרכו לשלם את התשלום הנוסף הן קרנות הפנסיה הותיקות, שהגרעון האקטוארי שלהם צפוי לגדול.

סמי פרץ (דה מרקר): האם החקלאים  צריכים לפתוח מספרות כלבים במקום לגדל עגבניות? הכתבה עוסקת במצבו של ענף החקלאות בישראל. המבנה הלא תחרותי של ענף החקלאות בישראל גורם לכך שמחירי המזון בישראל גבוהים ב-19% ממחירי המזון במדינות ה-OECD וב-25% בהשוואה למדינות האיחוד האירופי. המחירים הגבוהים משקפים את המבנה הלא יעיל של הענף: קרטלים, מכסים, מכסות ומועצת ייצור מנופחת שעוסקת בתכנון. מוצע לתת סובסידיה ישירה לחקלאים במקום לסבסד את הענף באופן עקיף. מהסבסוד העקיף נהנים גורמי תיווך יותר מאשר החקלאים. 

אסא ששון וצבי זרחיה (דה מרקר): יוזמה בוועדת הכספים: יופחתו דמי הניהול של הפנסיה. ח"ב מיכל בירן עומדת להביא לוועדת הכספים הצעת חוק, בה תומכים מרבית חברי הוועדה. ההצעה הוצגה לחברי הוועדה על ידי הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, דורית סלינגר. ההצעה מבוססת על ארבעה נדבכים להסדרת שוק הפנסיה: הראשון - הזכות לבחור את סוכן הביטוח, השני - הזכות להצטרף לקרן פנסיה באופן ישיר או לעשות שינוי בפוליסה, בלי שזה ייחשב לייעוץ פנסיוני. הסעיף השלישי קובע, שסוכן ביטוח לא יוכל לקבל עמלה גם מהמבוטח וגם מחברת הביטוח על אותו שירות. הנדבך הרביעי הוא הפרדת התפעול מהשיווק. כל הסעיפים מעוררים מחלוקת. הרביעי הוא הרגיש ביותר. 

דני רובינשטיין (כלכליסט): דעה: הכלכלה תנצח את הפחד. "הגיאוגרפיה של הפחד" לא מצליחה להפריד בין יהודים לערבים בירושלים. בירושלים חיים כ-800 אלף תושבים מתוכם כ-330 אלף פלסטינאים. רובם בסטטוס של תושבי קבע המאפשר להם לעבוד בישראל. אין כלכלה במערב ירושלים ללא הפלסטינים ואין פרנסה למאות אלפי ערביי העיר ללא המשק הישראלי. כמעט כל עובדי הכפיים בירושלים הם פלסטיניים ממזרח העיר: פינוי אשפה, גינון, ניקוי הגנים העירוניים, שיפוצים והובלות עפר. האילוצים הכלכליים חזקים יותר מהפחד ומהקנאות הדתית.  

בשורה אחת:
מדד ספטמבר ירד ב 0.4%. מתחילת השנה ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.6%. כלכלנים מעריכים שבנק ישראל לא יוריד ריבית בקרוב.
חינוך פיננסי: איך שומרים על החיסכון הפנסיוני בחופשת הלידה? אחרי 14 השבועות הראשונים המעביד מפסיק לשלם את החיסכון הפנסיוני .
תקועים בלי הליבה: חוזרים בשאלה תובעים מיליונים מהמדינה. טוענים שאי-לימוד מקצועות הליבה בבתי ספר חרדים הקשה עליהם להשתלב בחברה.
שגרת חירום: ירידה בזמינות במכירות אונליין וביטול אירועי ספורט ותרבות.
מנהל משאבי אנוש אמריקאי משתכר בממוצע כ-8,000 דולר לחודש. בראש הדירוג רופאים עם שכר של 17,500 דולר לחודש.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio