רותי שרון - 18.12.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18.12.2016
 
נמרוד בוסו (דה-מרקר): ההחלטה שבענף הנדל"ן חיכו לה שנה: כך תיראה תמ"א 38. המועצה הארצית לתכנון ולבניה, בראשות אביגדור יצחקי, אישרה את תיקון 3 א' לתכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידת אדמה (תמ"א 38). ההצעה הושגה ברוב קולות ובהתנגדות כל עשרת נציגי השלטון המקומי במועצה. בנובמבר 2015 הופקדה ההצעה ועברה מאז תהפוכות רבות. התוצאה היתה קיפאון בענף הפרויקטים של תמ"א 38. על פי התיקון החדש שאושר, תוספת הקומות מכח התמ"א תחושב על פי שטח המבנה הקיים. לבנינים בני יותר מ-4 קומות תותר תוספת של 4.5 קומות. לבנינים בני 3-4 קומות תותר תוספת של 3.5 קומות. בנינים שבהם 2 קומות יזכו לתוספת של 2.5 קומות ולבנינים בני קומה אחת תותר תוספת של קומה וחצי. במינהל התכנון חושבים שאישור התיקון עשוי להביא להגדלת מספר הבקשות במסלול של הריסה ובניה מחדש. לא יהיה צורך בהפקדה מחדש של תכניות הבניה. 
גיא ארז (דה מרקר): זהירות חינוך פיננסי! המשבר הפיננסי העולמי בעשור הקודם היה נקודת מפנה ביחסן של מדינות כלפי ההבנה הפיננסית של אזרחיהן. מדינות, ארגון ה-OECD וגם חברות פרטיות החלו לעסוק בחינוך לאורינות פיננסית. ההנחה הייתה שאזרחים שמבינים יותר יקבלו החלטות כלכליות משפחתיות טובות יותר. מחקרים הראו שההשפעה של חינוך פיננסי על מצבן הכלכלי של משפחות קטנה ומוגבלת בזמן. במחקרים לא נמצא קשר סיבתי בין אורינות פיננסית למצב כלכלי. יש גם צדדים שליליים בחינוך פיננסי אותם מציגים פרופ' דוד לייזר ופרופ' אביה ספיבק מאוניברסיטת באר שבע. בין החסרונות: נטיה של המדינה להתנער מאחריות, טיפול רגולטורי פחות נאות ונטיה של אלה שקיבלו חינוך פיננסי לחשוב שהם יודעים יותר ממה שהם יודעים ולהימנע משימוש ביעוץ של אנשי מקצוע בלתי תלויים. 
רחלי בינדמן (כלכליסט): הסעיף הקטן שהכפיל את דמי הניהול בקרנות הפנסיה. שלוש שנים אחרי שניתנה הוראה לקרנות הפנסיה להגדיל את ההפרשה לחיסכון על חשבון ביטוחי הנכות, החוסכים משלמים יותר לחברות הביטוח. הסעיף החדש, שהביא להגדלת התשלומים של החוסכים לחברות הביטוח, נקרא גירעון אקטוארי. הגירעון האקטוארי הוא תשלום מיתרת הצבירה. הוא נע בין 0.2%-0.8%.  הגירעון האקטוארי בקרנות הפנסיה נובע ממנגנון הערבות ההדדית, שאינו קיים בביטוחי מנהלים ובקופות גמל. תרומה גדולה לגירעון הייתה לקצבאות הנכות, כך שעכשיו שוקלים להגדיל את ההפרשה אליהן מחדש על חשבון החיסכון. הגירעון האקטוארי של שתי הקרנות הגדולות, מבטחים החדשה של מנורה ומקפת של מגדל, היה 0.47%. הגירעון האקטוארי של קרן הפנסיה של כלל השלישית בגודלה היה 0.8%. סוכני הביטוח מנסים לנצל את המצב לצורך העברת חוסכים לביטוח מנהלים בטענה שדמי הניהול הגבוהים שלהם מתקזזים עם הגירעון האקטוארי. אם מתחשבים גם בכך שעלות ביטוחי החיים והנכות בביטוחי המנהלים היא פי 6 מעלותם בקרן פנסיה, הם עדיין יקרים יותר. שיעור הגירעון האקטוארי בקרנות פנסיה קטנות יותר וצעירות יותר הוא בדרך כלל קטן יותר מאשר בקרנות הפנסיה הגדולות.
עומרי אפרים (Ynet): מדד העוני של "לתת": שליש מהישראלים עניים. 1,024,000 מהילדים בישראל חיים בעוני, כך עולה מדוח "מדד העוני" של אגודת "לתת" לשנת 2016. הם מהווים כ-35% מהילדים בישראל. כ-1.4 מיליון בגירים, המהווים רבע מהבגירים בישראל חיים בעוני. נתוני "לתת" מראים עוני רב יותר מאשר נתוני המוסד לביטוח לאומי. על פי נתוני דו"ח העוני הרשמי של המוסד לביטוח לאומי לשנת 2014 רק 22% מתושבי מדינת ישראל חיים מתחת לקו העוני, מתוכם 776 אלף ילדים. "מדד העוני" מחושב עבור "לתת" על ידי חברת ERI, חברת מחקר פרטית. הוא מחושב זו השנה השלישית ברציפות. נתוני 2016 מראים ירידה במדד העוני בהשוואה לשנת 2015. ב"לתת" מסבירים שההבדלים בן הנתונים שלהם לאלו של המוסד לביטוח לאומי נובעים משיטת חישוב שונה: המוסד לביטוח לאומי מתחשב רק בגובה ההכנסות בעוד התפיסה שלהם היא רב ממדית.
צבי זרחיה (דה מרקר): ועדת הכספים דחתה את העלאת גיל הפרישה לנשים ליולי 2017. ועדת הכספים של הכנסת החליטה לדחות את העלאת גיל הפרישה לנשים מינואר 2017 ליולי 2017. ועדה שמינה שר האוצר, משה כחלון, המליצה על העלאה הדרגתית של גיל הפנסיה לנשים מגיל 62 לגיל 64. שר האוצר לא העביר את ההצעה לועדת הכספים עד לחודש אפריל כמסוכם, ולכן דחתה ועדת הכספים את מימוש ההצעה עד לגיבוש החלטה בועדה. עקב האיחור החליטה הועדה, שתהיה דחיה של שבעה חודשים במימוש ההמלצות. כתוצאה מדחיית מימוש ההחלטה היא תחול על נשים שנולדו החל מדצמבר 1955 במקום על נשים שנולדו החל מדצמבר 1954.
עמירם ברקת (גלובס): מחקר: מס על בעלי דירה שלישית ימחק שליש מהתשואה על דירות להשקעה. הטלת מס על בעלי דירה שלישית או יותר במתכונת המוצעת על ידי משרד האוצר תמחק שליש מהתשואה על דירות להשקעה, כך עולה מניתוח שערך המרכז למחקר ומידע בכנסת. התשואה השנתית הממוצעת תרד מ-3.1% ל-2.1%. בעלי דירה שלישית ומעלה ישלמו בממוצע 14,270 שקל על כל דירה. הסכום המקסימאלי לתשלום לדירה מוערך בכ-18,000 שקל. בעלי דירות להשקעה בתל אביב ובירושלים צפויים לשלם סכום המתקרב לסכום המקסימאלי. השחיקה הגדולה ברווחיות צפויה דווקא בחיפה שם צפויה התשואה לרדת בכ-37%.
בשורה אחת:

 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 
 
לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio