רותי שרון - 19.02.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
19.02.2017


קרן צוריאל-הררי (כלכליסט): פוסט-פרנסה: העידן שבו לא נצטרך לעבוד למחייתנו יוצא לדרך. בשוק העבודה יש שתי בעיות בסיסיות מהותיות: מחשבים ורובוטים המחליפים עובדים אנושיים ומספר הולך וגדל של עובדים המרוויחים סכומי כסף נמוכים. ממשלת פינלנד מבצעת ניסוי בו היא מחלקת כסף ל-2,000 אזרחים. בהמשך השנה יתחילו פיילוטים דומים בארה"ב, הולנד, קנדה, איטליה וסקוטלנד. רעיונות דומים נבחנים גם בצרפת וטאיוון ואפילו הודו השלימה ניסוי מוצלח בעקבותיו היא שוקלת לחלק שכר אוניברסאלי ל-1.3 מיליארד תושביה. האם אנחנו מתקרבים לעידן בו אנשים לא יצטרכו לעבוד לפרנסתם? פרופ' ג'ימס ליווינגסטון חושב שכן. זהו עידן פוסט-פרנסה. ליווינגסטון, היסטוריון כלכלי מאוניברסיטת ראטגרטס האמריקאית, חושב שיש להיערך נכון מחשבתית לעידן הזה, בו החלום האמריקאי של עבודה מאומצת ומתמשכת מאבד את תוקפו. את התובנות שלו הוא מרכז בספר חדש "No more work". תרומתו הייחודית היא הדיון בצורך של מדינות לשלם לאזרחיהן הכנסה בסיסית אוניברסאלית. זהו עולם בו נצטרך למצוא לעצמנו ערך מעבר להיותנו אנשים עובדים.

לירן סהר (Ynet): הפתעה במחירי הדיור: ירידה של 1.2% בחודשיים האחרונים של שנת 2016. מחירי הדירות ירדו בחודשיים האחרונים של שנת 2016. לפי נתוני מדד מחירי הדירות, שפרסמה הלמ"ס, מחירי הדירות בחודשים נובמבר-דצמבר ירדו ב-1.2%. זוהי הירידה החדה ביותר בעשר השנים האחרונות. בסך הכל עלו מחירי הדירות ברבעון הרביעי ב-2% לעומת מחירי הדירות ברבעון השלישי של 2016. בהשוואה למחירי הדירות ברבעון הרביעי בשנת 2015, עלו מחירי הדירות בכ-5%.  מחירי הידרות בתל אביב ברבעון הרביעי לנותרו כפי שהיו ברבעון השלישי. מחירי הדירות בירושלים עלו ב-2% בהשוואה למחירי הדירות ברבעון השלישי. מחירי הדירות בחיפה עלו ב-5% לעומת מחיריהן ברבעון השלישי. מחוז השרון הוא המחוז היחיד בו נרשמו ירידות במחירי הדירות ברבעון הרביעי. 

עמירם ברקת (גלובס): הלמ"ס: התמ"ג זינק ברבעון הרביעי של 2016 ב-6.2%. לפי אומדן ראשון שפרסמה הלמ"ס זינק התוצר המקומי של המשק הישראלי ברבעון הרביעי של שנת 2016 ב-6.2% בחישוב שנתי. זהו הנתון הגבוה ביותר לרבעון מאז הרבעון השני של שנת 2013. בעקבות הנתון המפתיע התחזק השקל ועלה ב-0.8% לעומת הדולר. קצב הצמיחה במחצית השנייה של השנה עודכן ל-5%. חשוב לצין כי מדובר באומדן ראשוני בלבד. ברבעון הראשון הצביע האומדן הראשוני על צמיחה שלילית. בדיעבד התברר כי הייתה באותו רבעון צמיחה של כ-3%. .

גילי מלינצקי ויסמין גואטה (דה מרקר): בתי המלון והמסעדות יוצאים למאבק נגד מונופול הכשרות של הרבנות הראשית. התאחדות המלונות ואיגוד המסעדות הצטרפו לעתירה לבג"צ, שהוגשה על ידי שני בעלי מסעדות בירושלים כנגד הרבנות הראשית, המשרד לשירותי דת והמועצה הדתית בירושלים. בעתירה נאמר שהרבנות הראשית היא מונופול, הכופה על מלונות ומסעדות התנהלות שאינה מתחיבת על פי דרישות לכשרות. .כך למשל, הרבנות מחיבת אותם לרכוש מוצרים מיצרנים מסוימים ומחיבת חלק מהמסעדות להימנע משימוש בביצים. במקום להשתמש בביצים הם נדרשים להשתמש בנוזל חלבונים. בתי המלון משלמים כ-366 מיליון שקל בשנה עבור כשרות. העלויות הגדולות הן עבור עובדים נוספים במטבח ומשגיחי כשרות. על פי נתוני משרד האוצר, מונופול הכשרות גורם לעליה ביוקר המחיה.המלונאים מבקשים ליצר אלטרנטיבה, ולאו דווקא כדי להימלט מכשרות, אלא כדי להפוך אותה לרלוונטית והוגנת כלפי הלקוחות.

נירית כהן (גלובס): תנו מעצמכם אבל אל תגזימו. הכתבה עוסקת בנתינה ובשיתוף פעולה בעבודה. פרופ' אדם גרנט מחלק בספרו "תן וקח" את העובדים לשלושה סוגים: נותנים, משווים ולוקחים. על פי המחקר של גרנט, הנותנים נמצאים בשני קצוות ההצלחה: יש שמצליחים ביותר ויש שנכשלים לחלוטין. מה שמבחין ביניהם הוא הוא שהמצליחים שמים גבולות. הנכשלים נותנים מעצמם ללא גבולות. המצליחים בין הנותנים, נותנים ביד רחבה אבל דואגים לעצמם. עודף נתינה ללא גבולות פוגע לא רק בנותן, אלא גם באחרים. מאמר ב-HBR העוסק בשיתופי פעולה בארגון מצין כי 25%-30% משיתופי הפעולה בארגון נעשים על ידי 3%-5% מהעובדים. עובדים אלה עלולים לסבול מעומס יתר. הפיתרון עבורם הוא דפוס התנהלות של נותנים השמים גבולות. 

נורית יוחנן (Ynet): מעל לגיל 50 הסיכוי למצוא עבודה פוחת ב-30%. מחקר של שירות התעסוקה מגלה נתונים חדשים ביחס לפילוח אוכלוסיית הלא עובדים. המחקר מתבסס על נתוני שירות התעסוקה ונתוני המוסד לביטוח לאומי. מהמחקר עולה כי 17% מהמובטלים לא מוצאים עבודה אחרי שנה ו-14% מהם נמצאים מחוץ למעגל העבודה אחרי שנתיים. הסיכוי של אישה למצוא עבודה נמוך ב-9.4% מהסיכוי של גבר. הפער הגדול נמצא בין גילאים שונים. הסיכוי של אנשים מעל גיל 50 קטן ב-30% מהסיכוי של מחפשי עבודה גילאי 30-50 למצוא עבודה. הסיכוי של גילאי 30-50 למצלוא עבודה נמוך ב-16% מהסיכוי של מחפשי עבודה מתחת לגיל 30. רבע ממחפשי עבודה מעל לגיל 50 לא ימצאו עבודה גם אחרי שנתיים. לבני מיעוטים, נשים והורים ליותר ילדים יש סיכוי נמוך יותר למצוא עבודה.

בשורה אחת:
מדד המחירים לצרכן בחודש ינואר ירד ב 0.2%. הירידה היא בהתאם לציפיות הכלכלנים. הפתיעה הירידה במדד מחירי הדיור.
מירב ארלוזורוב. דעה: זהבה גלאון לארג'ית על חשבון הנשים. ההצעה של גלאון, לוי-אבוקסיס ויחימוביץ להימנע מהעלאת גיל הפנסיה של נשים ל-64 מזיקה בכלל ובמיוחד לנשים.
"החיים הטובים" של חברות התקשורת הגדולות עומדים להסתיים בקרוב. משרד התקשורת עומד להפריט את תחום האכיפה והפיקוח.
עקיצה ב-20 שניות: לא תאמינו כמה קל לשכפל את כרטיס האשראי שלכם באמצעות מכשיר סלולארי ניד שעולה 200 שקל. 
ארה"ב: 7 חודשי מאסר לישראלי לשעבר שהעלים 220 מיליון דולר. פרופ' דן הורסקי הורשע בהעלמת הכנסות שהפקיד בחשבונות בבנק קרדיט סוויס שבשוויץ.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio