רותי שרון - 19.03.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
19.03.2017


אבי אייכלר (מירב פנסיה): הקץ לגירעון בשל הפרישה בקרנות הפנסיה. היועץ הפנסיוני אבי אייכלר מנתח את ההחלטה של הרשות לשוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר לשנות את מנגנון הקצאת אגרות החוב ערד עם תשואה מובטחת בקרנות הפנסיה. בעבר סופקה הגנה באמצעות אגרות החוב על 30% מהכספים בקרנות הפנסיה, ללא קשר לגילו של החוסך. בעקבות השינוי פנסיונרים  יזכו להקצאה של 60% מהקצבה שלהם באמצעות אגרות חוב "ערד". יתרת האגרות המכסות 30% מכספי קרנות הפנסיה יתחלקו בין שאר החוסכים. בטווח הזמן הקצר ההשפעה על שאר החוסכים בקרנות שבהן אחוז הפנסיונרים קטן תהיה קטנה.המהלך החדש הופך פרישה מידית לפנסיה לכדאית. המשמעות היא שלא יהיה גרעון אקטוארי לקרנות הפנסיה. ביטוחי המנהלים אינם מכוסים כלל באמצעות אגרות חוב "ערד".

עמרי זרחוביץ (דה מרקר): העסקה הגדולה בתולדות המשק הישראלי אינטל רוכשת את מובילאיי. ענקית השבבים אינטל מעמיקה את הנוכחות שלה בשוק הרכב האוטונומי ורוכשת את מניות חברת מובילאיי הישראלית.לפי ההערכה אינטל תשלם 15-16 מיליארד דולר. מובילאיי הירושלמית הוקמה בשנת 1999 על ידי פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם. החברה מפתחת מערכות עזר ממוחשבות לנהג שעליהו היא מפתחת פיתרון לרכב אוטונומי. היא נחשבת לחברה מובילה בשוק הזה ויש לה שיתופי פעולה עם יצרניות רכב רבות. אינטל הודיעה בעבר על שיתוף פעולה עם מובילאיי וב.מ.ו. אינטל היא המעסיק הגדול במשק בישראל ומעסיקה כעשרת אלפים עובדים. אינטל מחפשת להיכנס לשווקים חדשים אחרי שהפסידה לקוואלקום את מרבית שוק השבבים לטלפונים סלולאריים ובגלל החלשות שוק ה-PC, שבשוק השבבים עבורו היא שולטת. 

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): 77% מהצרכנים שבדקו את החשבון ברשתות השיווק - מצאו טעויות. על פי סקר, שמפרסמת רשות הצרכנות בהסתדרות לרגל יום הצרכן הבינלאומי,. 77% מהצרכנים הבודקים חשבונות ברשתות השיווק מוצאים טעויות בחשבון. רק 84% מהצרכנים בודקים חשבונות ורק 47% עושים זאת באופן קבוע. 68% מבין אלה שמצאו טעויות מצאו בין טעות אחת לחמש טעויות. ו-6% מצאו יותר מ-20 טעויות. רק 16% משתמשים בקופות בשירות עצמי באופן קבוע או בתדירות גבוהה. נתון זה מעיד שלציבור בישראל אין אמון בקידמה טכנולוגית ברשתות השיווק.

אלכס זבז'ינסקי (Ynet): נוטלי המשכנתאות שימו לב: כך תשפיע על ישראל עליית הריבית בארה"ב. העלאת הריבית בארה"ב מ-0.75% ל-1% לא צפויה באופן אוטומטי לגרום לעלית ריבית בישראל אבל היא צפויה להשפיע על הכלכלה העולמית ועל הכלכלה בישראל. גם כלכלת משפחות בישראל עשויה להיות מושפעת מעליית הריבית בארה"ב. נוטלי הלוואות ובמיוחד נוטלי משכנתאות צפויים לשלם ריבית גבוהה יותר. גם חוסכים בקופות גמל ותכניות חיסכון יושפעו מהעלייה. עליית הריבית בארה"ב עשויה להשפיע גם על הפעילות הכלכלית במשק הישראלי. היא תשפיע על קצב הצמיחה של הכלכלה האמריקאית. ישראל כשותפה לסחר וכיעד להשקעות אמריקאית תושפע מכך. לסיכום: שינוי הריבית בארה"ב גם אם אינו משפיע על שער הריבית בישראל מזיז הרבה "גלגלים" בשווקים ובכלכלה העולמית, שבסופו של דבר משפיעים על יחידים ומשפחות בישראל.

איתן אבריאל (דה מרקר): האם בונוס למנהלי השקעות טוב לחוסכים? תשלום "דמי הצלחה" הוא נוהג מקובל בכלכלת שוק קפיטליסטית. כך למשל, אנשי מכירות מקבלים בונוסים ועובדי סטארטאפים מקבלים אופציות. דווקא בענף הקפיטליסטי והתחרותי ביותר, ניהול השקעות בניירות ערך, החוק אוסר קבלת "דמי הצלחה". החוק בישראל אוסר על גביית "דמי הצלחה" בקופות גמל, קרנות נאמנות, בקרנות פנסיה ובתיקים מנוהלים. רק בקרנות גידור וקרנות הון סיכון מתיר החוק גביית "דמי הצלחה". הסיבה לאיסור היא "בעיית הסוכן" המוכרת: מי שמשקיע כסף לא שלו, עלול לקחת סיכונים גדולים מדי בהשקעה על מנת לנסות להשיג "דמי הצלחה". ארבעה חוקרים באוניברסיטה העברית אסף חמדני, ישי יפה, יוג'ין קנדל  ויבגני מוגרמן ניסו לבדוק נושא זה בהקשר של חסכונות פנסיוניים. החוקרים השוו נתונים של פוליסות ביטוחי מנהלים כשבפוליסות משתתפות ברווחים יש עמלה על פי גובה הרווחים, כלומר: "דמי הצלחה". הם מצאו כי הרווחים היו גבוהים יותר בפוליסות אלה מאשר בפוליסות מסוגים אחרים. אותם צוותים ניהלו את ההשקעות במסלולים שונים של ביטוחי מנהלים כך שלא כישורי המומחים הם שהשפיעו. הממצא היה עקבי בכל גופי ההשקעה. ממצא נוסף: תשואות קופות גמל, בהן יש תחרות עזה, היו נמוכות מתשואות ביטוחי מנהלים המנוהלים על ידי אותו צוות. נתון זה רומז על כך כי התחרות והחשש לאבד לקוחות משפיעים פחות מאשר "דמי הצלחה".

דפנה הראל כפיר (פואנטה): תופעת "המתנות" נמשכת: כך גילה לקוח פרטנר שהוא משלם 140 שקל בחודש על מכשירים "חינם". הכתבה עוסקת בלקוח של חברת פרטנר שנציג המכירות הבטיח לו בחינם מכשיר אייפון שני ואביזרים לטלפון סלולארי ובחשבון גילה שהוא משלם עליהם 140 ש"ח. כל חודש. כך פועלת השיטה: סוכן המכירות מבטיח בעל פה ולא בכתב. בחוזה עליו חותם הלקוח כתוב שהאביזרים הם בתשלום. מרבית הלקוחות חותמים בלי לקרוא את החוזה. את האמת הם מגלים כשהם מקבלים חשבון ראשון, אם הם קוראים אותו.

בשורה אחת:
מדד המחירים לצרכן בחודש פברואר נותר ללא שינוי, למרות הציפיות לירידה. עליה גדולה של 5.2% נרשמה במחירי הפירות והירקות.
מארק קרני מזהיר את מנהיגי ה-G20 ממשבר כלכלי נוסף. הנגיד הבריטי קרא לאמץ רפורמות פיננסיות על מנת למנוע אותו.  
חזון ה"סולאר סיטי" של חברת טסלה בעושה צעד נוסף לקראת שחרור מוחלט מהתלות בנפט. שרשרת האיים של הוואי מצטרפת למיזם.
עושק ציבור: 2,800 עובדים בחברת החשמל משתכרים יותר מ-35,000 ש"ח. בעוד המונופול הממשלתי כורע תחת חוב של מיליארדים.
דרוש פסיכופט: כשהתרבות הכוחנית של עמק הסיליקון מעודדת ביריונות. לא מעט ממנהלי חברות הייטק הסיליקון הם פסיכופטים.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio