רותי שרון - 19/04/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
19/04/15

שוקי שדה (דה-מרקר): תורידו את מחירי הדירות ואת העמלת בבנקים, בפנסיה אנחנו ממילא לא מבינים. הכותרת מסכמת את ממצאי מחקר, שערכה יפעת מחקרי מדיה, בתקופת הבחירות האחרונות. המחקר בדק באיזה תחומים חושבים משתתפי המחקר, שנדרשת התערבות ממשלתית. המחקר בדק  את נפח הסיקור התקשורתי לבין דעת הקהל, בהקשר של התערבות ממשלתית. הסוגייה שבה היה נפח תקשורתי גבוה ותמיכה בהתערבות ממשלתית הייתה מחירי הדירות. 26% מהמשתתפים במחקר, חושבים שדרושה רגולציה בתחום ודרושה התערבות ממשלתית בנושא, שזכה לחשיפה של 32% בתקשורת. לא בכל הנושאים, היה קשר בין שיעור החשיפה לבין תמיכה בתהערבות ממשלתית. 21% תמכו ברגולציה להגברת התחרותיות בענף הבנקאות ו-15% תמכו בהגברת הרגולציה בתחום האנרגיה. לעומת זאת, הציבור מגלה אדישות בענף הפנסיה והביטוח. רק 7% סבורים שנדרשת רגולציה והתערבות בענף.

הילה ויסברג (וואלה): מחקר חדש מגלה: כך תהפכו לעשירים. במחקר שערכו ד"ר דניאל ברטלס וד"ר אולג אורמינסקי מאוניברסיטת שיקגו, נמצא כי אנשים מצליחים לחסוך רק כשהם מדמיינים את עצמם בעתיד וחושבים על השימושים האלטרנטיביים לכסף. המחקר מאשש את "אפקט הלאטה", שטבע הגורו הפיננסי האמריקאי דיוויד בך. בך טוען כי אנשים יכולים לחסוך כסף רב, אם יוותרו על קפה ומאפה בסטארבקס, שעלותם 5 דולרים. בסדרת ניסויים, נעשתה השוואה בין בעלי קישוריות גבוהה (אלה שמסוגלים לדמיין את עצמם בעתיד ולחשוב על שימוש אלטרנטיבי בכסף) לבין בעלי קישוריות נמוכה. בעלי הקישוריות הנמוכה, נטו להוציא יותר כסף במקום לחסוך.

מיקי פלד (כלכליסט): האמת מאחורי האבטלה הנמוכה: יותר עובדים במקצועות פחות משתלמים. מצב שוק העבודה בישראל נחשב כנס: בעוד בכל העולם המערבי שיעור האבטלה עולה, בישראל הוא יורד. כלכליסט בדק דוחות של 107 החברות הגדולות המעסיקות יותר מ-300 עובדים. בדיקת כלכליסט מגלה כי אמנם שיעורי האבטלה נמוכים, אבל הגידול במספר העובדים המועסקים הוא בחברות שבהן השכר נמוך. מדובר בגידול במספר המועסקים בחברות בתחום המסחר והשירותים, למשל במגזר המסחר הקמעונאי, בו השכר הממוצע הוא 6,300 שקל לחודש. כמעט ואין גידול במספר המועסקים במגזר היצרני התעשייתי. מחקר של בנק ישראל, מצא ממצאים דומים. מנהל מחלקת המחקר בבנק, פרופ' נתן זוסמן חושב שהגדלת הפריון במשק, היא המפתח להעלאת השכר.

תומר ורון (כלכליסט): סקר: 19% מלקוחות דיסקונט שקלו לעזוב את הבנק לאחרונה. 19% מלקוחות דיסקונט שקלו לעזוב אותו, זהו אחד הממצאים מסקר של המועצה לצרכנות. בנק מזרחי טפחות הוביל בגיוס לקוחות חדשים: כ-10% הצטרפו אליו ורק 3% שקלו לעזוב אותו. רק אחד משלושה לקוחות בנק שמע על סל העמלות  המוזל,  שהשיק בנק ישראל לפני כשנה. ממצא זה תואם צעדים, שנקט הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, שלא אהב את הדרך בה "שווקו" הבנקים את סלי העמלות ללקוחותיהם. מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות ,עו"ד אהוד פלג, חושב כי רמת ההגינות, הנתפסת כירודה בחיי המסחר בישראל, משתקפת בסקר זה. לדעתו על הבנקים להשתפר בהיבט זה.

קובי ליאני (וואלה): מדריך: חיים נכון עם מכונית ישנה. למעלה ממחצית כלי הרכב על כבישי ישראל, הם בגיל של 10 שנים או יותר. הכתבה היא מדריך לחיסכון כספי בהקשרים שונים הנוגעים לרכב ישן או משומש. המדריך כולל טיפים לקניית רכב משומש, לבחירת רכב משומש לקנייה, לבחירת מוסך לטיפול (ההמלצה היא על מוסך מורשה של משרד התחבורה עם ניסיון ולאו דווקא מוסך יבואן מורשה), לביטוח, לביצוע טסט ולשימוש בחלפים משומשים או מקוריים. נושא חשוב במיוחד, שאינו כלכלי באופן ישיר, הוא נסיעה, בטיחות ושימוש ברכב.

אליצפן רוזנברג (Ynet): חדש לסטודנטים: פנסיה בדמי ניהול מופחתים. התאחדות הסטודנטים ובית ההשקעות מיטב דש מציעים  לסטודנטים הנחה משמעותית בדמי ניהול של החיסכון הפנסיוני. סטודנטים שיירשמו ישלמו 1% מההפקדה החודשית לחיסכון ו-0.1% מהחיסכון שנצבר. התשלום נמוך משמעותית מדמי הניהול המקסימליים, העומדים על 6% מההפקדה ו--0.5% מהצבירה. ההטבה מיועדת בעיקר לסטודנטים, שגם עובדים בעבודה עם שכר חודשי, אבל גם סטודנטים שאינם עובדים, יכולים להינות ממנה. ההטבה תקפה לשבע שנים ממועד ההצטרפות. לאחר תקופה זו ישלמו הסטודנטים 2% מההפקדות ו-0.2% מהצבירה.

בשורה אחת:

הגבינה הצהובה בישראל היקרה ביותר בעולם. גבינה מיובאת זולה מגבינה מקומית. הסיבה: אין מספיק תחרות.
פרדוקס המס: האיוולת שבמיסוי דמי השכירות. מי שישלם את זה בסוף הם השוכרים.
השופט לאברך: "אין כסף למזונות? צא לעבוד". אב גרוש ל-5 טען שהכנסתו החודשית 2,000 ש"ח. הושפט חייב אותו ב-6,000 ש"ח דמי מזונות..
סובלים בעבודה? הגיע הזמן לצאת לחירות. חג הפסח הוא מועד מתאים לחשוב על שינוי, אם העבודה שלכם היא עבדות.
סיימון אמר: לא לפטר. סיימון סינק מציע מודל ניהול מהפכני  בו מתייחסים לעובדים כמשפחה ומעלים משכורות בזמן משבר.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio