רותי שרון - 19/07/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2015 >> 07/15 >> 19/07/15

חדשות כלכלת המשפחה
19/07/15


שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): דעה: הפנסיה התקציבית תוביל למשבר חברתי. הפנסיה התקציבית היא התגלמות האחריות של מדינה לעתיד עובדיה, אבל לאורך זמן אין דרך לממן אותה. זוהי הסיבה לכך, שבתחילת שנות האלפיים, נסגרה האפשרות להצטרף אליה בפני עובדים חדשים. התוצאה היא ,שאלה שאינם נכללים בפנסיה התקציבית צריכים לממן אותה, מה שיוצר בעיה חברתית. הגמלאים בפנסיה תקציבית אינם אשמים בבעיה שנוצרה ולכן הפגיעה בהם צריכה להיות קטנה ככל האפשר. על מנת לפתור את הבעיה צריך לחפש פתרונות. אפשר לפגוע בפנסיה של אלה המקבלים פנסיה חודשית של עשרות אלפי שקלים ולחייב את אלה שעדיין עובדים ונכללים בהסדר של פנסיה תקציבית להפריש יותר ממשכורתם. אפשר גם להימנע מהענקת פנסיה תקציבית לפני שמגיעים לגיל הפרישה, מה שיפגע בעיקר במשרתים בצבא הקבע. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): שלא ינסו לדחוף לכם פוליסות ביטוח מיותרות. בעקבות ניסיונות שיווק אגרסביים, הכוללים הטעיות והעלמת מידע, הוראות חדשות יחיבו חברות ביטוח וסוכני ביטוח המציעים ביטוחים בטלפון, להציג מידע מהותי, שבחלק מהמקרים העדיפו להסתיר. בין היתר יחויב המשווק להציג את שמו, את שם סוכנות הביטוח ואת שם חברת הביטוח ולציין שמטרת השיחה היא מכירה.הם יחויבו לבקש את אישור הלקוח להמשך השיחה. במידה שהלקוח יסרב, הם יחויבו שלא לפנות אליו במשך חצי שנה. שיחת מכירה יזומה תיעשה בהתאם למאפייני המועמד לביטוח, ובכלל זה גילו ושפתו. המציעים יחויבו לשלוח בכתב את כל המידע שנמסר לו, על מנת שיוכל להשוות להצעות של חברות אחרות. 

ניצן סדן (כלכליסט): Airbnb? רעיון גרוע זה בחיים לא יתפוס פה. הסטארטאפ שזיעזע את תעשיית התיירות שווה היום 20 מיליארד דולר. בתחילת הדרך אף אחד לא האמין בסטארטאפ של שיתוף דירות נופש. עולם הסטארטאפס אינו רק עולם של זוהר ואקזיטים. תחילת הדרך היא קשה במקרים רבים. בימים אלה מפרסם בריאן צ'סקי, מנכ"ל ומייסד Airbnb, את התגובות של כל שבעת משקיעי הון סיכון גדולים בעמק הסיליקון איתם נפגש בתחילת הדרך. בתגובת שלהם הם הסבירו לו מדוע אין סיכוי להצלחת הסטארטאפ שלו ומדוע אינם מוכנים להשקיע בו. 

נמרוד בוסו (דה מרקר): לא העליתם את שכר הדירה? תקבלו על זה פיצוי כספי. לאחר שבממשלה הקודמת הועלה חוק שהציע להגביל משכירי דירה בעליית שכר והחוק לא עבר עקב התנגדויות, מנסים בממשלה הנוכחית להציע הטבות מס למשכירי דירות שלא יעלו את שכר הדירה מעבר לעליית המדד. על פי ההצעה, בעל דירה שיסכים לחתום על חוזה ארוך טווח עם הצמדה למדד וללא עליית מחיר נוספת, יזכה להפחתה במס השבח שישלם, כאשר ימכור את הדירה. טרם נקבע משך זמן ההשכרה שיעניק את ההטבה. ההערכה היא שהוא יהיה כ-3-5 שנים. סכום ההפחתה במס הוא 5,000 ש"ח עבור כל שנה בה הדירה הושכרה בחוזה ארוך טווח ללא העלאת שכר הדירה. 

אפרת נוימן (דה מרקר): בג"ץ: למהנדס שהמציא פטנטים כשעבד בחברת ישקר אין זכויות לתמורה על המצאותיו. בג"ץ דחה את תביעתו של גדעון ברזני, מהנדס מכונות, שעבד בתפקיד זוטר בחברת ישקר. ברזני טען כי הוא זכאי לתמורה עבור פטנטים שהמציא במהך עבודתו ונרשמו על שם החברה. עם סיום עבודתו בחברה, חתם ברזני על ויתור על תביעה כלשהי נגד החברה כחלק מתהליך הסדרת העברת הפיצויים על שמו. מאוחר יותר תבע לקבל תמורה על המצאותיו. כשהתביעה נדחתה פנה לבג"ץ. .   הלקח שעובדים יכולים להפיק מהמקרה הוא, שעליהם לבחון היטב את המשמעויות של חתימה שלהם על מסמכים. הסיבה לדחיית התביעה היא שאין תקדים לקבלת תביעה כזו. בעבר הסתיימו תביעות כאלה בדרך כלל בהסכמי פשרה. עם זאת בג"ץ קבע שיש מקום להסדיר את הנושא בחוק.

כלכליסט: לא מדברים על כסף ומוציאים יותר מדי על דירה - הטעויות של נשואים טריים. נשואים טריים מעדיפים לדבר על כל נושא פרט לעתידם הפיננסי. זו טעות שבין השאר עלולה לבוא לידי ביטוי בגירושים. 56% מהגרושים מעידים כי לעניינים כספיים היה חלק בפרידה. המאמר מצטט מאתר האינטרנט קיפלינגר שש טעויות כלכליות יסודיות של זוגות נשואים: לא מדברים על כסף, נמנעים מלגעת בהבדלי גישה, שומרים סודות לגבי הוצאות הבית, מוציאים יותר מדי על הבית, מסתירים או מתעלמים מבעיות בכרטיסי אשראי ולא מוכנים לתרחיש הגרוע ביותר.

בשורה אחת:
תנובה מוזילה 30 מוצרים: מחיר הקוטג' ירד ב-4%. אחרי שננזפה על ידי שר החקלאות אורי אריאל על זה שלא הורידה מחירים.
בדקנו: כמה נשלם על חופשה ביוון לעומת חופשה בטורקיה? דווקא אנטליה יקרה יותר מאתרים ביוון  ובמדינות אירופה.
מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3% בחודש יוני. מתחילת שנת 2015 נרשמה ירידה של 0.2%.
אנליסטים בישראל: הטלטלה בסין מסוכנת ומפחידה - או הזדמנות? "כל עוד הפחד מזין משקיעים קשה לאתר נקודת תחתית".
"מזל טוב שירה ובהצלחה" - משרד האוצר מציג: הישראבלוף של המכרזים
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio