רותי שרון - 19/10/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
19/10/14

נירית כהן (כלכליסט): מדוע בני 45 פלוס מתקשים למצוא עבודה? בדרך כלל, התשובות לשאלה זו הם משני סוגים: אפליה גילאית, כלומר: פסילה אוטומטית של מועמד כאשר סעיף הגיל בקורות החיים שלו הוא מעל לגיל 45 או הטענה שעובדים מבוגרים יותר מתאימים פחות משום, שהם אינם יכולים להסתגל לחידושים ומשום שהם דורשים שכר גבוה יותר. כותבת המאמר, דירקטור משאבי אנוש של אינטל אירופה, מציגה תמונה רחבה ומאוזנת יותר. בנוסף לטיעונים שהוצגו לעיל, היא מציגה שיקולים ודפוסי התנהגות של כל הגורמים המעורבים בתהליך: האם יש בכלל קשר בין גיל המועמד לבין קבלה לעבודה? קשיים הנובעים מהתנהלות המועמדים המבוגרים, חלקם של המנהלים המגייסים והאם תפיסת הארגון היא להימנע מקבלת מועמדים מבוגרים לעבודה? 
 
אילנית חיות (גלובס): היה חרם? הורדת המילקי לשקל הכפילה את המכירות. מחיר המילקי בגרמניה הוא כשליש ממחירו בישראל. משקלו הוא 200 גרם בגרמניה לעומת 133 גרם בישראל. איציק אלרוב, יוזם מחאת הקוטג' בשנת 2011, הציע כבר אז להחרים את המילקי. לטענתו המילקי הוא סמל למחירים הגבוהים של מוצרי מזון בישראל. בעקבות המחאה הנוכחית, דווקא הייתה עלייה של 15% במכירות מעדן השוקולד הזה של חברת שטראוס. העלייה במכירות היא תוצאה של מבצע הוזלת מחיר המילקי לשקל אחד, שיזם רמי לוי. רשתות  המזון האחרות, למעט שתי הרשתות הגדולות שופרסל ומגה, הלכו בעקבותיו והזילו את מחירי המילקי למחירים של כשקל אחד. הרשתות שהוזילו את מחירו, הכפילו את מכירותיהן. שופרסל ומגה נמנעו מהוזלה מחשש מתגובת היצרנים. 
 
מעין מנלה (כלכליסט): ההרגלים שיהפכו אתכם לעשירים. הרגלים משפיעים על התנהלותנו הכלכלית. ד"ר אורלי רדליך, חברת האיגוד, אומרת ש:"הרגלים של אנשים נוטים להתקבע במיוחד אם הפעולה מספקת לנו תגמול חיובי ותחושת הנאה". בהגדרה זו נכללים גם הרגלים של הוצאות כספיות, למשל: קניות. שינוי של הרגלים אלה עשוי לשפר באופן משמעותי את מצבה הכלכלי של משפחה. בהמשך הכתבה, מציעה ד"ר רדליך טכניקות לשינוי הרגלים בזבזניים, לאחר שמזהים אותם. 
 
רז סמולנסקי (דה מרקר): השכרה בתעריפי מלון// "דירה גדולה בתל-אביב היא מכבסת כסף". אתר Airbnb כבר אינו אתר לחילופי דירות בזמן חופשה. עבור חלק מהמשתמשים, הוא הפך לאתר להשכרת דירות לטווח קצר במחירים גבוהים. לא רק אנשים פרטיים משתמשים בו לצורך השכרת דירות. בכתבה מרואיינות מתווכות דירות, המשלבות את העסק שלהן עם ניצול היכולות של Airbnb להשכרה בזמן קצר. בזמן שדירה עומדת למכירה, אפשר להרוויח סכומי כסף גדולים באמצעות השכרתה לטווח קצר דרך האתר. אפשרות זו אינה רלוונטית לכל המוכרים, משום שנדרשת השקעה בסידור ואבזור הדירה, על מנת שתהיה מספיק אטרקטיבית לתיירים. הנפגעים מההצלחה של אתר Airbnb הם שוכרי הדירות. השכרת דירות לטווחים קצרים לתיירים מקטינה את היצע הדירות ומעלה את המחירים.
 
עמרי מילמן (כלכליסט): מדד המחירים לצרכן הפתיע: ירד ב-0.3% בספטמבר. מדד המחירים לצרכן, שפורסם ב-15.10 ירד ב-0.3% . האנליסטים ציפו לירידה של 0.1% או 0.2%. לירידת המדד תרמו בעיקר הירידות בסעיפים הבאים: פירות טריים (ירידה של  10.9%), תרבות ובידור (1.3%), מזון (1.1%) ותחבורה והנעלה. לעומת זאת נרשמו עליות בולטות במחירי הירקות הטריים (1.6%) והחינוך (1.2%). האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים היא מינוס 0.3%, הרבה מתחת מתחת לגבול התחתון של יעד האינפלציה שקבעה הממשלה (3%-1%). הנתונים אינם מעידים על שיפור במצב המשק.
 
עדי בן-ישראל (גלובס): היי-טקיסט שהפסיד 100 אלף שקל ב-3 ימים בגלל סוחר מניות. איש המחשבים, עידן רוט, זכה לפיצוי של  43 אלף שקל ולהחזר הוצאות התביעה, כנגד סוחר המניות יניב אבנון מחברת טריידנט. הפיצוי נמוך בהרבה מהתביעה על סך 37 אלף דולר, משום שלא הוכיח התנהלות כלכלית מטעה או רשלנית מצד הנתבע. בית המשפט קיבל את טענתו כי הנתבע חרג מהמתווה שנקבע ביניהם למתווה עם סיכון גבוה יותר. בעיה היסודית במקרה זה ובמקרים אחרים דומים, היא היעדר הסכם התקשרות פורמלי כתוב. במקום להתקשר באופן פורמלי עם החברה בה עובד סוחר המניות, העדיף ההי-טקיסט להתקשר ישירות ובעל פה בלבד עם הסוחר ונתן לו הרשאות לביצוע פעולות בחשבונו.

בשורה אחת:
האם כרטיס האשראי החדש של אל-על משתלם? יחס ההמרה לחברי מועדון הנוסע המתמיד שופר משמעותית, אבל עדיין תגהצו במאות אלפי שקלים.
פניה לרשות ההגבלים: להכריז על תלמה-יוניליוור כמונופול בשוק דגני הבוקר. לחילופים להכריז על תלמה ואוסם כקבוצת ריכוז בתחום דגני הבוקר, המרקים והרטבים.
קרן המטבע: ריביות כמעט אפס עלולות לחולל משבר פיננסי חדש. נדרשות לצורך האצת צמיחה אבל מסוכנות אם יישארו לאורך זמן.
אובר מקבלת מהצרכנים ציון נכשל: "לא מבינים כמה צריך לשלם". 
בונוסים לכולם ואופציות לזוטרים: שלוש חברות מוכיחות שאפשר גם אחרת. 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio