רותי שרון - 20.03.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20.03.2016


שלי אפלברג (דה-מרקר): בנק ישראל: הגרף שיפוצץ את המחשבות על הבועה -ויגרום לכם לרוץ לקנות מניות. על פי מחקר חדש של מיטל גראהם ואיתמר כספי, ממחלקת המחקר של בנק ישראל, אין עדות חד-משמעית לבועה בשוק המניות בישראל. המחקר מתייחס לסוף שנת 2014. המשמעות המעשית שלו היא, שהוא עשוי לגרום לישראלים רבים להשקיע במניות בשוק הישראלי. הדעה הרווחת היא, ששערי שוק המניות בישראל הם גבוהים ומסוכן להשקיע בו בעיתוי הנוכחי. שוק המניות בישראל עלה בשיעור של 446% משנת 1996 ועד נובמבר 2014. זה שיעור גבוה משמעותית בהשוואה לעליית המניות בשווקים אחרים. כך למשל, מדד ה-S&P 500 עלה באותה תקופה בשיעור של .208% ומדד ה-EURO 600 זינק ב-126%. מדדי המניות בשווקים המתעוררים עלו באותה תקופה ב-101%. המחקר מתבסס על אינדיקטור של היחס בין שווי השוק של ההון העצמי לבין השווי בספרים - מכפיל ההון.

ליאת רון (גלובס): דעה: חוק האשראי: העניים ישלמו ריביות גבוהות -  ויתרסקו. ואתם? כותבת המאמר מתנגדת בחריפות לחוק מאגר נתוני האשראי, שאושר בועדת הכלכלה של הכנסת. על פי החוק, מבקש הלוואה יאשר לנותן ההלוואה לגשת לנתוניו האישיים במאגר נתונים בבנק ישראל. לדעת הכותבת, המשמעות היא, שעניים ישלמו ריביות הרבה יותר גבוהות ממה שהם משלמים היום. החוק הוא חוק המבוסס על חוק דומה בארצות הברית. המודל האמריקאי מבוסס על ההנחה שצמיחה כלכלית של המדינה ורווחה כלכלית של הפרט נוצרים באמצעות עידוד מתן אשראי. בארצות הברית משלמים עניים ריביות  נשך של 10%-15%. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): דיברת עם סוכן הביטוח? רפורמת ברירת המחדל לא רלבנטית עבורך. סעיף המסתתר ברפורמת קרן פנסיית המחדל מוציא את העוקץ מהרפורמה והופך אותה ללא רלבנטית עד שנת 2019, אם דיברת עם סוכן הביטוח וקיבלת את המלצתו להצטרף לקרן פנסיה. רק בשנת 2019 יחויבו מעסיקים לעשות מכרז בו יוכלו להשתתף גם שתי חברות החיסכון הפנסיוני הגובות דמי ניהול נמוכים. במצב הנוכחי חברות הביטוח הגדולות שולטות גם בסוכנויות הביטוח ולהם ולסוכנים יש אינטרס לגבות דמי ניהול גבוהים. גם המעסיקים מתנגדים לרפורמה משום שהם רוצים לבחור בעצמם את קרן הפנסיה.

הילה ציאון (Ynet): החלום ושברו: לאן נעלמו צמודי הקרקע. בית פרטי עם גינה צמודה היה והינו חלומם של ישראלים רבים. אבל בעשור האחרון חלה ירידה משמעותית בהתחלות בניה של בתים פרטיים בישראל. כך מראות תוצאות ניתוח, שערכה עבור העיתון, מחלקת בנה ביתך במרכז הבניה הישראלי. מחלקת בנה ביתך מתמחה בנושא של בניית בתים פרטיים. הניתוח מתבסס על נתוני הלמ"ס העוסקים בבניית בתים פרטיים בעשר השנים האחרונות. על פי הנתונים, שיעור התחלות הבניה של בתים פרטיים עמד על 39% מהתחלות הבניה בעשור האחרון. בערים הגדולות עמד שיעור התחלות הבניה של בתים פרטיים על 12% מהתחלות הבניה. במרבית הערים הגדולות נמצאה מגמה של ירידה בשיעור התחלות הבניה של בתים פרטיים במהלך העשור. ברמלה ובכפר סבא נמצאה דווקא מגמה של עליה. גורמים חשובים לירידה בהתחלות הבניה של בתים פרטיים הם יוקר הדיור ומחסור בעתודות קרקע פנויות לבניה.

אמיתי זיו (דה מרקר): בזק טרפה את שוק התקשורת: גרפה 96% מהרווחים בענף. ב-17.3 דיווחה בזק על תוצאותיה העסקיות בשנת 2015. היא הייתה החברה האחרונה בענף התקשורת המדווחת על רווחיה. בזק דיווחה על רווח נקי של 1.721 מיליארד שקל. הרווח נקי מצרפי של הענף כולו, הכולל גם את הוט, סלקום ופרטנר עמד על 1.785 מיליארד שקל. הרווח של בזק מהווה 96% מהרווח הכולל בענף. פרטנר רשמה בשנת 2015 הפסד שנתי של 40 מיליון שקל. לא תמיד חברת בזק שלטה באופן קיצוני בענף. כך למשל, בשנת 2011 הרווח הנקי של חברת בזק היה 56% מהרווח המצרפי בענף.   

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): משאירים לנו פירורים: דמי הניהול משפיעים על הפנסיה יותר מהתשואה. מה חשוב יותר בקרן פנסיה? דמי ניהול נמוכים או תשואה גבוהה. כלכליסט ניסה לבדוק את השאלה הזו באמצעות מחשבוני פנסיה. המסקנה: דמי ניהול נמוכים חשובים יותר מתשואה גבוהה. אין שום ערובה שמי שהשיג תשואות גבוהות יחסית בעבר, ישיג תשואות כאלו גם בעתיד, לעומת זאת בטוח, שמי שגובה מכם דמי ניהול נמוכים ימשיך לעשות זאת ומי שגובה מכם דמי ניהול מקסימליים ימשיך לעשות זאת. הממצאים מראים כי בשלוש השנים הראשונות בין 72% ל-56% מהרווחים נשארים אצל קרן פנסיה הגובה דמי ניהול מקסימליים. גם בטווח של 10 השנים הראשונות לחיסכון פנסיוני נמצא כי עדיפה קרן עם תשואות גרועות ודמי ניהול נמוכים. מתוצאות הבדיקה ברור כי כדאי להתמקח על דמי הניהול ולהעדיף קרנות פנסיה הגובות דמי ניהול נמוכים. טיעוני קרנות הפנסיה הגדולות, ההסתדרות והמעסיקים, לפיהם עדיפה קרן פנסיה עם רווחים גבוהים ודמי ניהול גבוהים על פני קרן פנסיה עם דמי ניהול נמוכים המשיגה תשואה נמוכה יותר, הם חסרי בסיס.  .

בשורה אחת:
כצפוי מדד המחירים לצרכן איבד בפברואר 0.3%. ירידות בולטות בסעיפי ההלבשה וההנעלה והתחבורה והתקשורת. הפירות הטריים התיקרו ב-9.1%.
30 גברים אישה אחת ו-180 מיליון שקל: ככה נראית צמרת מקבלי השכר 2015. רקפת רוסק-עמינח הבנקאית היחידה בעשירייה הראשונה של מקבלי השכר.
רשות ההיגבלים הסכימה - אך יינות ביתן לא תצטרף לקבוצת הרשתות במכרז על מגה. הפניה ליינות ביתן נעשתה לאחר הפרישה של מחסני להב.
לשרוד ואפילו להרוויח: איך לפעול נכון בעסק קטן. בשנת 2015 נסגרו בישראל 42,000 עסקים. זהו המספר הגדול ביותר מאז שנת 2009.
למות מקנאה: במדינות האלה לא משלמים מס הכנסה. שתי קבוצות של מדינות עשירות פוטרות את תושביהן  מתשלום מס הכנסה.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio