רותי שרון - 20.08.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20.08.2017


רחלי בינדמן (כלכליסט): החוסכים לפנסיה יקבלו תוספת חד פעמית של אלפי שקלים. בגלל השינוי בהקצאת האג"ח המיועדות, שנכנס לתוקף בחודש יולי,  לקרנות הפנסיה נוצר עודף אקטוארי, שיחולק לחוסכים בסוף הרבעון. עמיתי קרנות הפנסיה צפויים לקבל אלפי שקלים. החוסכים בקרנות הגדולות צפויים לקבל בין 0.6% ל-0.9% מהיקף התיק. החוסכים בקרנות הפנסיה הקטנות יקבלו 0.1%-0.2%. הקצאת אגרות החוב המיועדות בעלות תשואה מובטחת לפנסיונרים ולחוסכים מבוגרים פועלת לטובת קרנות פנסיה הגדולות שבהן יש יותר חוסכים בגיל מבוגר משום שהיא פותרת את הבעיה של הגרעונות האקטואריים מהם הן סבלו.

שחר חי  (Ynet): ישראל לפני האחרונה: התעודה של מערכת החינוך. שנת הלימודים טרם החלה אבל, על פי דוח של מכון שורש, התעודה של מערכת החינוך בישראל כוללת כמה ציוני נכשל. הדוח של מכון שורש מבוסס על דוח"ות ה-OECD, מבחנים בינלאומיים ודוחות הרשות הארצית למדידה ולהערכה בחינוך (ראמ"ה). על פי הדוח של מכון שורש, ישראל מדורגת במקום הלפני אחרון מבין מדינות ה-OECD. ההישגים במערכת החינוך בישראל  נמוכים למרות שבישראל לומדים יותר שעות מאשר ברוב המדינות המפותחות. בעיות נוספות במערכת החינוך בישראל הן השכר הנמוך של המורים וההישגים הנמוכים של תלמידים במגזר הערבי במבחני פיז"ה. הישגי התלמידים הערבים בישראל נמוכים מהישגי התלמידים במגזר היהודי. הם גם נמוכים יותר מהישגי התלמידים ברוב המדינות בעלות רוב מוסלמי, כגון: קזחסטן, ירדן, קטאר, מלזיה ואלבניה. 

ספי קרופסקי (כלכליסט): מימון הבריאות בישראל: 38% ממשלתי ו-36% פרטי. ההוצאה הלאומית לבריאות בשנת 2016 הייתה 7.4% מהתוצר. ירידה של 0.2% בהשוואה לשנת 2015. על פי נתוני הלמ"ס, יתר המימון היה 24% מס בריאות ו-2% תרומות מחו"ל. על פי הדו"ח האחרון של ה-OECD, נכון לשנת 2015, שיעור ההוצאה הפרטית הממוצע על רפואה היה 27.5%. ישראל נמצאת במקום השישי מהסוף. ההוצאה הפרטית הגבוהה על רפואה היא הבעת אי אמון במערכת הרפואה הציבורית. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): הסוף לסאגת נזקי הצנרת? הפוליסה החדשה לביטוח דירה. אחד התחומים הפרוצים ביותר בביטוח הוא ביטוח נזקי צנרת. בישראל מבוטחים כ-1.6 מיליון בתים בביטוח דירה. מתוכם כ-70% מבוטחים בנזקי צנרת מטעם חברת הביטוח. חברת הביטוח שוכרת חברה המתמחה בנזקי צנרת ומשלמת לה מראש עבור כל תיקוני הצנרת במשך השנה. חברות תיקוני הצנרת שוכרות קבלני משנה. לחברות נזקי הצנרת אין אינטרס לתת שרות טוב במועד שנקבע. החוק החדש מטיל את האחריות על חברת הביטוח והתשלום לחברות ולקבלני המשנה מתבצע עבור עבודות שמבוצעות בפועל ולא מתבצע כתשלום גלובלי מראש.

סמי פרץ (דה מרקר): דעה: כמה שווה בוגר 8200, גולנצ'יק - ומי שלא התגיס לצה"ל? הכתבה עוסקת בנקודת ההתחלה של צעירים ישראלים בשוק העבודה. לכאורה, מי שלא משרת בצבא מרוויח שלוש שנים בקריירה שלו. למעשה האוכלוסיות שלא משרתות נמצאות בעמדת נחיתות. השירות בצבא ביחידות טכנולוגיות, כמו 8200, מבטיח את עתידו המקצועי של הצעיר. גם השירות ביחידות אחרות מקנה כישורים תומכי עבודה. האוכלוסיות שאינן משרתות הם ערבים וחרדים. אלה הן גם האוכלוסיות העניות יותר. הן סובלות גם מתקציב נמוך שמשקיעה בהם מערכת החינוך. בתלמידי החינוך הממלכתי-דתי משקיעה המדינה 33,016 שקל לתלמיד לשנה בממוצע. בחינוך הממלכתי 27,075 שקל לתלמיד לשנה בממוצע. בתלמיד חרדי משקיעה המדינה רק 19,742 שקל בשנה וההשקעה בתלמיד ערבי היא 20,800 שקל לשנה. הסיבה להשקעה הנמוכה בתלמידים חרדים היא התנגדות החרדים ללימודי ליבה. ההשקעה הנמוכה בערבים היא חרף רצונם ללמוד.

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): ישראייר תפצה נוסעיה ב-5,640 ש"ח על עיכוב של 12 שעות בטיסה. עיכובים בטיסות וביטולי טיסות הם נושאים ההופכים ליותר פופלאריים בערכאות משפטיות. מחלוקות רבות בין חברות תעופה ונוסעים אינן נפתרות באופן ישיר. בתביעה שנידונה בבית משפט לתביעות קטנות בתל אביב, פסק בית המשפט לטובת שלושה בני משפחה וחיב את חברת ישראייר לפצות אותם ב-5,640 שקלים על איחור של 12 שעות בטיסה. חברת ישראייר טענה שהיא הייתה סיטונאית בלבד והטיסה הופעלה על ידי חברה צ'כית. בית המשפט דחה את טענתה ופסק כי מבחינת הנוסעים ישאייר היא החברה המטיסה אותם, יהא כלי הטיס אשר יהא. 

בשורה אחת:
מדד המחירים לצרכן הפתיע שוב: ירד ב 0.1% ביולי. הירידה מצטרפת לירידה של 0.7% במדד יוני. עליית הריבית מתרחקת.
דעה: ירון בר-און: חברי הכנסת דוד ביטן ומיקי זוהר משרתים את סוכני הביטוח. מנסים להחזיר את ניגודי העניינים הפועלים לטובת הסוכנים ולרעת החוסכים הפנסיונים.
ישראל יקרה והתוצר לנפש נמוך. ישראל במקום ה-20 בתוצר לנפש וממוקמת בין איטליה לצרפת. בהשוואת תוצר לנפש עם חישוב כוח קניה היא יורדת שלושה מקומות.
האפליקציות שבגללן הסוללה שלכם נגמרת כל כך מהר. אפליקציות לא יעילות הן סיבה מרכזית לכך שסוללות נגמרות מהר ונדרשת טעינה..
עליבאבא מכה את התחזיות. הרווח זינק ב-99% וההכנסות ב-56%. לענקית האינטרנט הסינית 529 מיליון משתמשים פעילים.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio