רותי שרון - 20.11.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20.11.2016


רחלי בינדמן (כלכליסט): טעות של הביטוח הלאומי עלולה לבטל ביטוח סיעודי לאלפים. רפורמת הביטוח הסיעודי של רשות שוק ההון הייתה אמורה להקל על מבוטחי קופות חולים לעבור מקופת חולים לקופת חולים אחרת,  עם שמירת הביטוח הסיעודי של המבוטח. עכשיו מתברר, כי אלפים מהעוברים בין קופות חולים עלולים לאבד את הזכויות שלהם בביטוח סיעודי בגלל טעות של המוסד לביטוח לאומי. מרבית העוברים בין קופות חולים עושים זאת באמצעות מילוי טופס בסניף דואר. המוסד לביטוח לאומי שכח להוסיף בטופס זה סעיף בו מצין העובר האם ברצונו לשמור על הביטוח הסיעודי הקיים גם אחרי המעבר לקופת חולים אחרת. משמעות הסעיף החסר עלולה להיות חיתום מחדש על פוליסת ביטוח סיעודי על סמך מצבו הבריאותי העדכני של המבוטח.

אביטל לב (גלובס): איך ליצר מוטיבציה אצל עובדים בעסק חדש? עסק חדש אינו יכול להבטיח יציבות תעסוקתית. במקרים רבים גם אינו יכול להבטיח משכורות גבוהות. בלא מעט מקרים יש כאוס ניהולי עד להתארגנות, המותג לא מוכר והערך העסקי עדיין אינו מוחשי. מצד שני, דווקא בהתחלה העסק זקוק יותר למחויבות, חדשנות, יצירתיות ופתיחות של עובדיו. במילים אחרות: נדרשת מוטיבציה גבוהה של העובדים. המאמר מציג אמצעים להעלאת המוטיבציה של העובדים בעסק חדש: שיתוף העובדים בקביעת האסטרטגיה והתכניות העסקיות על מנת שירגישו חלק משדירת הניהול, הצגת החזון של החברה, אפשרויות לקידום ולמימוש הפוטנציאל האישי, הערכה ופידבק חיובי, השתתפות בהשתלמויות וקורסים, שמירה על אווירת עבודה נעימה ויחסים טובים בין ההנהלה לעובדים ובין עובדים לבין עובדים אחרים, דוגמה אישית, גמישות בשעות העבודה, סביבת עבודה פיזית נעימה, מתן אופציות ופעילות למען הקהילה.

טלי חרותי-סובר (דה מרקר): כמה מרוויחים במקצוע שלכם? השכר של האקדמאים נחשף - וגם הפערים. תמונה מטרידה עולה מניתוח דיווחי השכר של אקדמאים בישראל, שערכה חברת אינפוסרוויז לבקשת דה-מרקר. כמו הניתח של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, גם הניתוח של חברת אינפוסרוויז מסתמך על נתוני הלמ"ס. הניתוח של אינפוסרוויז מתיחס גם לשכר חציוני ולא רק לשכר ממוצע. על פי הניתוח, אקדמאים משתכרים הרבה פחות מהשכר הממוצע. הפער בשכר בין גברים לנשים העוסקים באותו מקצוע גדול מאד. אקדמאי משתכר בממוצע 16,708 ש"ח בחודש ואקדמאית 10,613 ש"ח. הפער הוא 57%. הפער בשכר החציוני הוא 44% לטובת הגברים. הפער בין שכר גברים ושכר נשים גדול במיוחד במקצועות הרפואה: 81% בשכר הממוצע ו-96% בשכר החציוני. 

איתן אבריאל (דה מרקר): דעה: הבנקאים עולים למטוס של טראמפ ומביאים את השמפניה. איתן אבריאל מסביר מדוע לדעתו עלו מניות הבנקים ב-8% מאז זכיתו של טראמפ בבחירות, על אף שהם תמכו בקלינטון. השורה התחתונה היא שטראמפ, כמו קלינטון, זקוק לבנקים ונהנה משירותיהם כנותני הלוואות. שערן הנוכחי של מניות הבנקים הוא הגבוה ביותר מאז שנת 2008. האתר greatagain.gov מספק מידע מטעם מקורבי טראמפ על הכיוונים והמדיניות הצפויים. המידע באתר מצביע על כוונות טובות לבנקים, למשל הקטנת הרגולציה הבנקאית ועידוד צמיחה. בהקשר של רגולציה, הממשל החדש עשוי לבטל תקנות המונעות מהבנקים עיסוק בתחומים בהם עלולים להיות להם ניגודי אינטרסים עם לקוחותיהם. בצוות המקורב לטראמפ יש בנקאים בכירים וה-NBC מדווח על כך שטראמפ שוקל להציע את תפקיד שר האוצר לג'ימי דמון. דמון, מנכ"ל ג'י פי מורגן, אינו סתם בנקאי, אלא הבולט בין בנקאי ארה"ב.  

רון שטיין (גלובס): מה עשו קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם ברבעון השלישי? לאחר תשואות שליליות של כאחוז וחצי ברבעון השני, נמשכה המגמה השלילית גם ברבעון השלישי. התשואה השלילית ברבעון השלישי הייתה בקירוב 1.6%. בסיכום השנה עד ספטמבר התשואה היא תשואה חיובית של כ-0.7% בזכות הרבעון הראשון החיובי. אלטשולר שחם ומיטב דש בלטו בתשואות השליליות ב-12 החודשים האחרונים. ילין לפידות, פסגות, אנליסט ואקסלנס בלטו לחיוב. בשנים האחרונות מתגברת המגמה של השקעה במסלולים פסיביים עוקבי מדד במקום במסלולים אקטיביים..

בלומברג (כלכליסט): מחקרים מראים: ראיונות עבודה הם מיותרים. מחקרים מראים כי ראיונות עבודה הם מיותרים משום שאינם מנבאים הצלחה בתפקיד. ראיונות עבודה הם לפעמים לא רק מיותרים, אלא גם מזיקים. הסיבה לכך היא שמראיינים נוטים להעדיף את ההתרשמות האינטואיטיבית שלהם בראיון על פני נתונים אחרים, המנבאים טוב יותר את הצלחתו של המועמד בביצוע התפקיד. כך למשל, מראיינים יעדיפו התרשמות אינטואיטיבית בראיון על פני מבחני התאמה לתפקיד ומבחני אינטליגנציה. על פי מחקר שערך ג'ייסון דיינה מהחוג לניהול באוניברסיטת ייל, המראיינים משלים את עצמם ביודעין. הם מגבשים לעצמם במהירות רושם ראשוני על המועמד ומנתחים את התשובות שלו על פי אותו רושם.

בשורה אחת:
מה-8 בנובמבר ניתן להפקיד צ'קים באמצעות אפליקציית מובייל. הצ'קים הם עד 10,000 ש"ח. עלויות הפקדת צ'ק יופחתו בעד 75%.
מיטב דש רוכשת את eLoan. מיטב דש הודיעה שהיא רוכשת את מלוא הבעלות על חברת ההלוואת השיתופיות. עוד ביטוי למגמת הגידול בשוק ההלוואות החוץ בנקאיות.
איך התגברה משפחת ב' על חיוב סלולארי של 31,000 אלף ש"ח?  גולן טלקום חייבה אותם על גלישה סלולארית שלא היתה בצ'ילי.
החשש מטרור ומלחמות מהווה שיקול מרכזי בהחלטות ישראלים. שיעורי התמותה מגלים גורמים מפחידים יותר: תזונה גרועה, עישון, זיהום אוויר ותאונות דרכים.
בתוך שנתיים: 40% זינוק בעסקות כרטיסי אשראי בחו"ל. במקביל עלו העמלות ב-10%.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio