רותי שרון - 20/12/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20.12.2015

 

שי סלינס (כלכליסט): העלאת הריבית בוושינגטון לא קשורה לירושלים? תחשבו שוב. ה-16 בדצמבר הוא יום היסטורי: הריבית בארצות הברית עלתה לראשונה מאז שנת 2006. העליה של 0.25% היא בעיקר סמלית: הכלכלה הגדולה בעולם עוברת ממדיניות מוניטרית מרחיבה למדיניות מוניטרית מצמצמת. התגובה בשווקים הפיננסיים בעולם היא חריפה אבל אינה מבשרת על קריסה, כפי שציפו חלק מהמשקיפים. לפי רוב ההערכות, צפויה המשך עליית הריבית בארה"ב. ההערכה היא שהריבית בארה"ב תגיע עד סוף השנה ל-1.4%. יש הצופים שתגיע אפילו ל-2%. נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, אמרה שעליית הריבית בארה"ב לא תשפיע על הריבית בישראל. זהו צעד נכון למניעת פניקה, אבל אין ספק שעליית הריבית בארה"ב הכניסה את הבנקים המרכזיים של ארצות אחרות, כולל ישראל, לסחרור. עליית ריבית בארה"ב לא מחיבת עליית ריבית מידית בישראל, אבל ישראל  לא תוכל להרשות לעצמה פער ריביות של 1% או יותר מול הכלכלה הגדולה בעולם.

עדי בן-ישראל (גלובס): ועדת שטרום בהמלצה חסרת תקדים: להפוך את חסכונות הפנסיה לכספומט. ב-14 בדצמבר הגישה ועדת שטרום את טיוטת הדוח שלה. הועדה ממליצה להפריד את ישראכרט ואת לאומי קארד מבנק הפועלים ומבנק לאומי. המלצה אחרת של הועדה היא כותרת סעיף זה. הגופים המוסדיים קיבלו אפשרות להיכנס לשוק האשראי הקמעונאי  על חשבון הפנסיה של הציבור וללא הגבלה. הועדה ממליצה לאפשר לחוסכים לפנסיה לקחת אשראי בלי לפרוע אותו. האשראי יהיה על חשבון הפנסיה של החוסך. יורשו לעשות זאת חוסכים לפנסיה שסך ההכנסות שלהם מקצבת הפנסיה, מקצבת זיקנה של המוסד לביטוח לאומי ומקצבאות מחסכונות פנסיה נוספים יהיה מעל ל-3,800 ש"ח לחודש. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): מהפכה בפנסיה: האוצר יגדיל את רשת הביטחון למבוגרים. צוות בראשות מנכ"ל האוצר יגיש לשר האוצר, משה כחלון, המלצה מהפכנית בנושא החיסכון הפנסיוני. הצוות שכלל גם את הממונה על שוק ההון דורית סלינגר, החשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו, ראש אגף התקציבים אמיר לוי, הכלכלן הראשי יואל נוה, היועץ המשפטי יואל בריס ונציגי בנק ישראל והמועצה הלאומית כלכלה, הציג תפיסה חדשה, על פיה המדינה לוקחת אחריות על החוסכים לפנסיה. המשמעויות של ההחלטה הן דאגה ליציבות החיסכון של חוסכים בגיל המתקרב לפנסיה, דאגה ליציבות קצבת הפנסיה, של אלה שפרשו מעבודה וניסיון לחזור בהדרגה לפנסיה בשיעור 70% מהשכר. הצעד המעשי הוא הגדלת שיעור האג"ח המיועדות לחוסכים מבוגרים והקטנת שיעור האג"ח המיועדות לחוסכים צעירים. במקום אג"ח מיועדות בשיעור 30% ללא קשר לגיל החוסך, ההמלצה היא להגדיל את ההגנה לחוסכים מעל לגיל 65 לשיעור של 60%-70%. בני 50-65 יקבלו שיעור דומה למצב היום (30%-40%) וחוסכים צעירים יותר יקבלו הגנה של 10%-15%. הנפגעים ממימוש ההמלצה צפויים להיות החוסכים הצעירים. באג"ח המיועדות מובטחת היום ריבית של 4.86% בתוספת הצמדה למדד.

יסמין גואטה (דה מרקר): קונים או מוכרים מכונית ביותר מ-50 אלף שקל? אתם עלולים לסיים בכלא. משרד המשפטים והרשות למניעת הלבנת הון פועלים לתקן את חוק איסור הלבנת הון.  לאחרונה הפיצו להערות הציבור תזכיר לתיקון החוק. התזכיר כולל שינויים מהותיים. הויכוח בינם ובין המתנגדים כמו: לשכת עורכי הדין והסנגוריה הציבורית, הוא בנוגע לאיזון בין מניעת הלבנת הון לבין פגיעה בכלל הציבור. כך למשל, המתנגדים חושבים ששינוי הרף הקיים של עסקה של  500 אלף שקל על כספים ו-150 אלף שקל על רכוש, לרף של 50 אלף שקלים לעסקה שגוי. כל מי שמבצע עסקה מעל לרף עשוי להיחקר ולעמוד לדין, אם ימצא חשד להלבנת הון.  לדעת המתנגדים, רף של 50 אלף שקלים הוא נמוך מדי. מוכרי מכוניות משומשות רבים יהיו מעל לרף החדש המוצע.

חן מענית (גלובס): ראיון עם איתן טרבלוס מייסד אגאדיר. איתן טרבלוס הוא המייסד והבעלים של רשת ההמבורגרים אגאדיר. הוא מרואיין בעקבות ההמלצה להקטין את צריכת הבשר המעובד.המלצה זו עלולה לפגוע בעסקיו. שלא במפתיע טרבלוס טעם המבורגרים של מרבית מתחריו ומעדיף את שלו. במפתיע מסתבר שהוא לא תמיד "גומר את החודש" ומתכנן הוצאות כספיות אישיות. הוא גם שקל לעזוב את הארץ בגלל המצב הכלכלי. 

נירית כהן (גלובס): לעבוד עם רובוטים: דברים צריך ללמוד לפני האוניברסיטה. רבות נכתב על מקצועות המתייתרים בגלל התפתחות טכנולוגית. במקצועות כמו מזכירות, קופאיות ומוכרי כרטיסים, מחשבים ורובטים יכולים לבצע עבודה במקום אנשים, מה שמקטין את הצורך במקצוע ואת היצע המשרות. אבל האיום העיקרי על עבודה אנושית הוא לא באמצעות החלפת העובד על ידי רובוט או מחשב, אלא קושי של עובד להסתגל לעבודה משותפת עם מחשב. התסריט בו מחשב מחליף חלק מהמטלות של עובד במקצוע שאינו מתייתר, הרבה יותר נפוץ מהתסריט של התייתרות מקצוע. דיויד אוטור, פרנק לוי וריצ'רד מורניין מאוניברסיטאות MIT והארוורד, סיווגו את המטלות בעבודה לחמישה סוגים. שניים מהם ניתנים להחלפה במלואם על ידי מחשבים ואוטומציה. פתרון בעיות לא מובנות, עבודה עם מידע חדש ופעולות ידניות לא מובנות, אינם ניתנים להחלפה על ידי מחשב. לוי ומורניין טוענים בדוח מחקר, שהצלחתה העתידית של שכבת הביניים תלויה ביכולתה של המדינה להקנות יכולות בסיסיות בשלוש המטלות שאינן ניתנות להחלפה וביכולתם של העובדים להמשיך ללמוד ולהתקדם.

בשורה אחת:
מדד המיחירים לצרכן לחודש נובמבר הפתיע: ירד ב 0.4%. מתחילת השנה ירד המדד ב-0.9%. 
ועדת הכלכלה תודיע לנתניהו: אין הצדקה לאישור מתווה הגז. הוועדה תמליץ לבטל את פסקת היציבות ולא לאשר את המתווה בהתאם לסעיף 52 לחוק ההגבלים.
מרוויחים פחות מ-6,750 ש"ח לחודש? נותרו פחות משבועיים כדי להגיש בקשה למס הכנסה שלילי.
רוצים להתנתק מסמייל 012? התכוננו לקרב התשה. לקוחות מתלוננים שהחברה ממשיכה לגבות מהם תשלומים על אף שביקשו להתנתק.
פרטנר הגישה תלונה נגד בזק על מניעת תחרות. נושא התלונה הוא הבנדל ההפוך באינטרנט והימנעות בשימוש בו עם לקוחות פרטנר וסלקום.
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio