רותי שרון - 21.01.2018
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2018 >> 01/18 >> 21.01.2018

חדשות כלכלת המשפחה
21.01.2018

 

Ynet: הערכה: ב-40 שנות מינוס אתם משלמים לבנק ריבית ממוצעת של 200 אלף שקל. בסוף השבוע שעבר פורסם כי בנק ישראל מתכוון לחיב את הבנקים לשלוח הודעת SMS ללקוחות שיחרגו ממסגרת האשראי שלהם. יוסי אש, יו"ר איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה, רואיין בנושא זה באולפן Ynet. יוסי אש, אומר כי הצעד המתוכנן על ידי בנק ישראל אינו מספיק. לדבריו יש להגביל מראש את מסגרת האשראי. על פי נתונים לא רשמיים של בנק ישראל כ-40% מלקוחות הבנקים נמצאים במינוס, לפחות בחלק מהחודש. יוסי אש אומר ש-34% מהאוכלוסייה נמצאים במינוס כרוני. אש מעריך כי עלות הריבית על המינוס, ללקוח הנמצא במינוס 10 אלפים שקל בכל חודש במשך 40 שנים, עלולה להגיע ל-200 אלף שקל.

רון שטיין (גלובס): מגדל וכלל ביטוח פינו את הפיסגה להראל ולפניקס. עד לא מזמן שתי חברות הביטוח המובילות בארץ בגודלן היו מגדל וכלל ביטוח. בשנה החולפת התערער מאזן הכוחות באופן בולט: שתי החברות הגדולות הן הראל והפניקס. מגדל נותרה גדולה אבל כלל ביטוח הידרדרה והיא קרובה בגודלה לשתי השחקניות המשמעותיות הבאות בשוק הביטוח: איי.די.איי (ביטוח ישיר) ומנורה-מבטחים. שתי האחרונות נמצאות במגמה של גידול. הכותב מצין כי הגורם העיקרי לשינוי הוא איכות הניהול. כך למשל, גם כלל ביטוח וגם הפניקס, שבבעלות חברת דלק, צפויות להימכר לחברה מחו"ל. הפניקס צומחת בניהולו המעולה של איל לפידות וכלל ביטוח שוקעת.

אורנה יפת (כלכליסט): שיטה חדשה לגביית אגרות מיקרת את היבוא האישי. רשות המיסים השיקה השבוע מערכת ממוחשבת חדשה לשחרור חבילות מהמכס על ידי חברות השילוח. המערכת החדשה, הנקראת "שער עולמי" מונעת מחברות השילוח שחרור חבילות קולקטיבי ומחיבת אותם  לשחרר כל חבילה בנפרד. עד עתה שחררו חברות השילוח את החבילות באופן קולקטיבי. על פי השיטה החדשה, עלות שחרור חבילות תתיקר. כך למשל, עבור חבילה שערכה 100-500 דולר יתוסף תשלום של 18 שקל. חברות השילוח יגלגלו את העלות הנוספת על הצרכנים, מה שיעלה את מחיר היבוא האישי. שינוי נוסף במערכת החדשה הוא הגדרת כל מי שמיבא ביותר מ-1,000 דולר כיבואן מסחרי. כיבואן מסחרי הוא ידרש להגיע למשרדי המכס ולהזדהות באופן אישי. לחיחלופין יוכל להזדהות אצל עורך דין או רואה חשבון. הזדהות אצל עורך דין או רואה חשבון כרוכה בתשלום.

דפנה הראל כפיר (פואנטה): עושק העצמאים: רשות המיסים מודה ששלילת "עוסק פטור" מעצמאים קטנים מכניסה למדינה 350 מיליון שקל בשנה. ועדת הכלכלה של הכנסת עלה הנושא של פגיעה בעצמאים, שאינם מקבלים מעמד של "עוסק פטור" ולכן משלמים מע"מ. ברשות המיסים יש מסמך מוכן להרחבת העוסקים הפטורים  שמימושו מתעכב. מדובר בשני צעדים: העלאת הסף לעוסק פטור מהכנסה שנתית של כ-100 אלף שקל להכנסה שנתית של כ-150 אלף שקל וביטול רשימה ארכאית של מקצועות שחיבים במע"מ מהשקל הראשון, ללא קשר לגובה הכנסתם..בין המקצועות שחיבים במע"מ מהשקל הראשון: מרצים, טכנאים, מנחי מופעים ומתרגמים.

גיא רולניק (דה מרקר): האם עידן מילטון פרידמן ומקסום הרווחים מתקרב לקיצו? מילטון פרידמן נחשב לאחד מגדולי הכלכלנים בכל הזמנים.  במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" בשנת 1971, קבע פרידמן כי "האחריות היחידה של חברות היא למקסם רווחים לבעלי המניות". תפיסה זו הייתה התפיסה המובילה בעולם הקפיטליסטי במשך תקופה ארוכה. על פי פרידמן, אם חברה מפטרת עובדים ופוגעת בתנאי עבודתם זה תקין כל עוד זה נועד למקסם את רווחי בעלי המניות. פרידמן סייג את תפיסתו בשמירה על החוק והימנעות מהונאות. גיא רולניק רואה שינוי בכללי המשחק לכיוון של מחויבות חברתית. החברות הגדולות והחזקות ניצלו באופן בוטה את מעמדן הכלכלי לצורך השפעה על הרגולציה והחקיקה לכיוון' שיגדיל את רווחיהן במחיר של פגיעה בציבור ובמתחרים. כתוצאה מכך נוצרו הגבלות על סכומי הכסף שחברות יכולות להזרים לפוליטיקאים ולוביסטים. חברות ההשקעה הגדולות בעולם זנחו את המדיניות של השקעה בחברות רק על פי הרווחים ובוחנות אספקטים אחרים בכלל ומחויבות חברתית של החברות בכלל.

אלירן רובין (דה מרקר): ראיון: צעיר תל אביבי. מגיע לעבודה באוטובוס. מנכ"ל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט ישראל. אסף רפפורט הוא צעיר תל אביבי בן 34. רפפורט גר בדירה עם שותפה. אין לו מכונית  הוא מתניד באמצעות אוטובוסים ואופניים. הצד השני שלו הוא הצלחה יוצאת דופן בעולם ההיי-טק. רפפורט שירת בצבא ביחידות היי-טק מובחרות וסיים תואר שני. גולת הכותרת של הקריירה שלו הייתה מכירת הסטארטאפ "אדאלום", שפיתח ביחד עם שני חברים מהצבא, ב-320 מיליון דולר למיקרוסופט. במסגרת המכירה, התחיבו רפפורט ושותפיו לעבוד שנתיים במיקרוסופט. עכשיו נבחר במפתיע למנכ"ל מרכז הפיתוח של החברה בישראל. מרכז הפיתוח בישראל הוא משמעותי לענקית הטכנולוגיה מרדמונד. בראיון מדבר רפפורט על עצמו ועל תפיסת העולם שלו אבל מדבר בעיקר על המהפיכה במיקרוסופט העולמית מאז מונה למנכ"ל המנכ"ל הנוכחי, סאטיה נדלה. מינוי צעיר בן 34 למנהל מרכז הפיתוח הוא חלק ממהפיכה זו.

בשורה אחת:
שופרסל משתלטת על המכולת השכונתית האם נרגיש את זה בכיס? .פותחת את חנות ה-Cash and Carry הראשונה. המוצרים נמכרים בזול לעסקים קטנים כמו חנויות מכולת ומסעדות. גם צרכנים פרטיים יכולים לקנות שם.
שכר השרים יעלה ב-5,000 שקל ויגיע ל-44,200 שקל בחודש. שכרו של ראש הממשלה יעלה ב-5,500 שקלויהיה 49,600 שקלים לחודש.
הביה"ס של גוגל: תשקיע מיליארד דולר כפעילות פילנטרופית של הכשרת עובדים בתחום המחשבים. הפעילות היא בשיתוף חברת Coursera
בלי סוכנים שלושה מפורשי מגדל הקימו חברות ביטוח באינטרנט. אחת החברות תעבוד במודל של לימונייד המצליחה בארה"ב.
השוואת מחירי שוק הטלוויזיה: כמה זה יעלה לכם? הכתבה משווה בין החבילות הבסיסיות של HOT ו-YES ובין החבילות המורחבות שלהן.
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio