רותי שרון - 21.02.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 02/16 >> 21.02.2016

חדשות כלכלת המשפחה
21.02.2016


יאיר חסון (Ynet): עליה מתונה: המשק צמח ברבעון ב-3.3%. על פי פרסום חדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המשק צמח במחצית השנייה של שנת 2015 ב-2.2%. במחצית הראשונה הוא צמח ב-2.9%. ברבעון הרביעי נרשמה התאוששות. ברבעון הרביעי הייתה עליה של 3.3% בתמ"ג בחישוב שנתי, לעומת עליה של 2.5% ברבעון השלישי ועליה של 0.4% ברבעון השני. עידן אזולאי, מנכ"ל בית ההשקעות אפסילון, חושב שנתוני הצמיחה ברבעון הרביעי ניתנים להסבר באמצעות גידול הוצאות הציבוריות ברבעון הרביעי כתוצאה מימוש עודפים שנצברו במהלך השנה. גם הצריכה הפרטית גדלה לאחר שני רבעונים של בסטגנציה. לדעתו, יש לחכות לתוצאות הרבעונים הבאים על מנת לדעת האם מדובר במגמה של צמיחה.

ערן הילדסהיים (הכלכלה האמיתית): בתוך ימים - מאות נטשו את יס והוט לטובת אלטרנטיבות חינמיות. המחאה נגד יס והוט מתרחבת אחרי שהתגלה שחבילות השידור שנמכרות לנו ב-300 ש"ח ניתנות לחברי הקיבוצים ב-100 ש"ח. תושב שכונת אם המושבות, ששוחח עם חברו הקיבוצניק, גילה את פער המחירים. חברת יס התעלמה מפניתו לקבל מחיר דומה. התושב התאגד ביחד עם 1,300 בתי אב בשכונה וביקשו ביחד את ההנחה. הפעם יס ענתה שעל פי תנאי הרישיון שלה היא מנועה מלתת את ההנחה. בשבוע האחרון התרחבה המחאה ונפתח דף פייסבוק, שבו ניתן לראות את מספר המתנתקים. מספר המתנתקים, נכון ל-18.2 הגיע ל-1,100. מרבית המתנתקים בוחרים באלטרנטיבות חינמיות. הכתבה כוללת סרטון בו מסביר שחר שושן מה הן האלטרניטבות החינמיות ומה היתרונות והחסרונות שלהם.  

אורי פסובסקי (כלכליסט): ריבית שלילית: כבר לא ניסוי. ביפן יש שער ריבית שלילי של 0.1%. המשמעות היא שלקוחות המחזיקים כסף בבנק אמורים לשלם ריבית על הזכות להחזיק כסף בבנק בלי להרוויח עליו. מה שהיה ניסוי מוניטרי נועז במדינות קטנות כמו שוויץ, שבדיה ודנמרק הופך לעוד צעד של הבנקים בדרך לעתיד לא נודע. אפילו ג'נט ילן, נגידת הבנק המרכזי האמריקאי, לא שללה את האפשרות של ריבית שלילית בארצה. המצב של ריביות אפסיות או שליליות בעולם הוא חסר תקדים. הבנקים נאלצים להוריד ריביות משום שאין להם כלים אחרים לטפל בכלכלה המדשדשת. הורדת הריביות גורמת לתשואה נמוכה או תשואה שלילית באג"ח ממשלתי ומבטאת יאוש. לבנקים אין דרך אחרת להתמודד עם המצב והממשלות אינן פועלות בעצמן על מנת לאושש את הכלכלה.

נמרוד בוסו (דה מרקר): מאגר הדיור הציבורי ממשיך להצטמצם: 3,000 דירות נמכרו - 353 בלבד הושכרו. מנתונים שמסר שר השיכון, יואב גלנט, לועדת הכלכלה של הכנסת, עולה כי רוב 1,000 הדירות, שרוכש המשרד להגדלת מאגר הדיור הציבורי, ממוקמות בלב אזורי הביקוש במרכז הארץ ובירושלים. באזורים אלה קיימות רשימות ההמתנה הארוכות ביותר לדיור ציבורי. מאגר הדיור הציבורי ממשיך להצטמצם בקצב מהיר. מאז שונה "חוק הדיור הציבורי - זכויות רכישה" נמכרו כ-3,000 דירות לדיירים. רשימת הממתינים זכאי משרד השיכון ארוכה ועומדת על 2,500 משקי בית ובנוסף להם כ-27 אלף משקי בית זכאי משרד הקליטה ברובם קשישים.

עדי דברת-מזריץ (דה מרקר): משפחת סגול מביאה לישראל את רשת המזון הגדולה בארה"ב. קרוגר, רשת המרכולים הגדולה בארה"ב, מתכוננת להתמודד במכרז לרכישת מגה. יוסי סגול, בן למשפחת סגול, בעלת כתר פלסטיק, סיכם עם רודני מקמולן מנכ"ל קרוגר על התמודדות משותפת של קבוצת-סגול-מיטל וקרוגר על רכישת מגה. בעבר התעניינו יוסי סגול וערן מיטל באפשרות לרכישת מגה. כעת לראשונה בתולדות מדינת ישראל, מנסה רשת מרכולים מחו"ל לחדור לשוק הישראלי. קרוגר מעדיפה לעשות את זה בשיתוף עם חברה מקומית שמכירה היטב את השוק הישראלי. זכיה של קרוגר ושותפיה במכרז עשויה לגרום לשינוי משמעותי בשוק המרכולים בישראל. לא מן הנמנע שאם תזכה במגה, שחוזקה דווקא במרכזי הערים, תקנה בשלב מאוחר יותר גם רשת מרכולים זולה ותתחרה גם בפלח השוק של מרכולים זולים.

אסף גלעד (כלכליסט): חותרת תחת המונופול הבנקאי: Covercy מגייסת 1.5 מיליון דולר. יש עסקים הצריכים להעביר כספים למדינות אחרות. בכלכלה הגלובלית עולה שכיחותו של צורך זה. העברת כסף לחו"ל היא עסק יקר, ולכן בדרך כלל מבצעים זאת רק עסקים. ההעברה מתבצעת באמצעות בנקים. לעסקים קטנים זה עולה הרבה. העלות היא בין 3% ל-8% מסכום ההעברה. סטארטאפ ה-Fintech הישראלי Covercy מציע פיתרון זול יותר לעסקים קטנים בו עלות ההעברה מגיעה לעד 1% משווי ההעברה. החברה עושה את זה באמצעות תהליך העברה פשוט יותר. הבנקים מעבירים כסף באמצעות רשת ממוחשבת בשם SWIFT. היא בבעלות מספר בנקים אמריקאים גדולים והיא גובה עמלה עבור ההעברה. בנוסף לבנק המעביר והבנק המקבל לפעמים גובים עמלה גם בנקים מתווכים. Covercy מצמצמת את השימוש ב-SWIFT למינימום ההכרחי ומבקום זה פותחת חשבונות בנק במדינות שונות. העסק הקטן בישראל מפקיד כסף בשקלים בחשבון החברה והחברה מעבירה כסף מחשבונה במדינת היעד לחשבונו של העסק המקבל. 

בשורה אחת:
מדד המחירים לצרכן ירד בחודש ינואר ב-0.5%. הירידות העיקריות בהלבשה והנעלה 5.7%.
הרוכשת המיועדת של הפניקס: חברת הביטוח Am Trust מארה"ב. החברה מנוהלת על ידי היהודי בארי זיסקינד ונסחרת בניו יורק.
נחנך אתר jobiz. אתר ממשלתי מרכזי המציג משרות ומכרזים.  
דעה: סוכני הביטוח מסבסדים מכיסם את הרווחיות של המסלקה הפנסיונית. אין חולק על חשיבותה של המסלקה אבל מדוע ששימוש בה יהיה כרוך בתשלום?
המדינה שמוחקת את החוב ל-60 אלף עניים. קרואטיה משיקה תכנית "התחלה חדשה" במסגרתה ימחקו חובות של אזרחים עניים.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio