רותי שרון - 21/04/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
21/04/13

מעין מנלה (כלכליסט): פדיתם את כספי הפיצויים? אתם עלולים לאבד 40% מהפנסיה. שכירים רבים  מושכים את כספי הפיצויים ומשתמשים בהם לצרכים שוטפים. הפטור ממס על משיכת פיצויים מעודד אותם לעשות זאת.  על פי מחקר חדש של המוסד לביטוח לאומי, רק 45% מהשכירים עבדו ברציפות במשך 6 השנים מתחילת שנת 2005 ועד סוף שנת 2010. על פי אותו מחקר כ 50% החליפו עבודה וכ 16% חוו לפחות תקופת אי-העסקה אחת. בתקופת אי-העסקה נוטים למשוך את כספי הפיצויים ולהשתמש בהם. צעירים, הרחוקים שנים רבות מהפרישה לגמלאות, נוטים למשוך את כספי הפיצויים למטרות צריכה כגון: רכישת רכב. המעביד מפריש 8.33% ממשכורת העובד לפיצויים. ההפרשה היא לתוכנית חיסכון פנסיונית כגון: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל. ההפרשה לפיצויים מהווה בין 30% ל 45% מההפרשה לתוכנית פנסיונית. משיכת הפיצויים עלולה להקטין את גובה הפנסיה בכ 40%.        

רון שטיין ואדריאן פילוט (גלובס): באוצר ממליצים ללפיד לפגוע בהטבות על קופות גמל, ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה. בין הצעדים הנשקלים לביטולי פטור ממס, יש גם המלצות לצמצום או ביטול הטבות מס על חיסכון פנסיוני.  אחד המהלכים הנשקלים הוא הנמכת התקרה להטבות מס מרמה של כ 35 אלף ש"ח לכמחצית מהסכום. צעד נוסף הנשקל, הוא ביטול הטבות מס החל מסכום צבירה מסויים. "לא בטוח  שהמדינה חייבת  לסייע ולתמוך בשכיר שצבר כבר 1.5 או 2 מיליון שקל" מסר בכיר  באוצר. לדברי פקידי אוצר, ביטול ההטבות הפנסיוניות הוא צעד פיסקלי, אבל גם עשוי לתרום לשיפור השיוויון וחלוקת ההכנסות. היקף הטבות המס לחיסכון פנסיוני הגיע בשנת 2012 לכ 11 מיליארד שקל מתוך סך כולל של 40 מיליארד שקל בהטבות מס .   

עדי בן-ישראל (גלובס): מחירי הדירות  משלימים נסיקה של 81% בפחות מ 6 שנים. על פי נתוני הלמ"ס, מחירי הדירות ממשיכים לעלות. בפברואר הם עלו ב 1.7%. זהו חודש שמיני ברציפות בו עולים המחירים. עליה זו היא מהעליות החודשיות החדות ביותר בשנים האחרונות. בשנה האחרונה עלו המחירים ביותר מ 10%. מתחילת  גלהעליות, בחודש מאי 2007, עלה מדד  מחירי הדיור ב 80.7%.  בנק ישראל מציע להשוות את המיסוי על השכרת נדל"ן, למיסוי על שוק ההון (25%). 

מחקר: מי חכמים יותר - מיליארדרים, מנכ"לים או פוליטיקאים? במחקר שנערך באוניברסיטת דיוק נמצא כי שיעור גבוה יותר של מיליארדרים, שייכים לאחוזון העליון  של האינטליגנציה. במחקר של ג'ונתן וואי, נמצא קשר בין אינטליגמציה גבוהה לבין הצלחה בכלל ובין אינטליגנציה והצלחה כלכלית במיוחד. 45% מהמיליארדרים נמצאו באחוזון העליון של היכולת הקוגניטיבית, לעומת 41% מהשופטים הפדראליים ומהסנאטורים. 38.6% מהמנכ"לים של חברות המשתייכות לפורצ'ין 500 ורק 21% מחברי הקונגרס, השתייכו לאחוזון העליון של האינטליגנציה. בקרב  המיליארדרים קיימים פערים גדולים: 69% מאלה שעשו את הונם מהשקעות ו 63% מאלה שהרוויחו אותו בטכנולוגיה לעומת 25% מצוברי ההון בתחומי: אופנה, קמעונאות, משקאות ומזון. הביקורת על המחקר היא, שהקריטריון לאינטליגנציה היה לימודים באחת מ 29 אוניברסיטאות העילית בארה"ב. קיים מתאם גבוה בין אינטליגנציה ללימודים באוניברסיטאות אלה, אולם קיימים גורמים נוספים המשפיעים על קבלה ללימודים בהן.   

דיעה: אהוד פלג (דה-מרקר): הספורט הצרכני הלאומי. מנכ"ל שופרסל בכנס קמעונאות: "אנחנו עושים הכל כדי לגרום לאנשים להוציא יותר כסף". הוא ביקר את "הספורט הלאומי של השוואת מחירים וביצוע  סקרים".  מנכ"ל חברת תקשורת גדולה, אמר בכנס אחר: "לא נוכל יותר להנחות את העובדים לומר חצאי אמיתות לצרכנים כי למחרת הם  משווים הכל ברשתות החברתיות".  אהוד פלג, מנכ"ל  המועצה הישראלית לצרכנות, חושב  שצטטות אלה מייצגות  מדיניות ברורה של תאגידים להוציא כסף מצרכנים. התאגידים גם מבקרים את הרשויות על עודף רגולציה כאשר הן מגינות על הצרכנים.  לדעתו המענה הצרכני הוא לקיחת אחריות על ידי הצרכן. אחד האמצעים הוא השוואת מחירים שיטתית.   

כלכליסט: ראיון: ניר גלעד מנכ"ל החברה לישראל: אסור למחזר חובות? זו אמירה מטומטמת. ניר גלעד מנכ"ל החברה לישראל, הוא אחד המנהלים המתוגמלים ביותר בישראל. עלות שכרו משנת 2007 הועד היום היא כ 83 מיליון ש"ח. חלק מהחברות הבנות של החברה לישראל נמצאות בקשיים: צים העומדת בפני הסדר חוב שני, בטר פלייס וחברת השבבים טאואר. חברת הבת המניבה רווחים גבוהים היא  כי"ל. כי"ל מייצאת לחו"ל כ 95% מהאשלג, משאב כלכלי טבעי, שהיא מפיקה.  גלעד חושב שמותר למחזר חובות בתנאי שלא רימית ולא גנבת. לדעתו, החובות נוצרו בגלל סיכון מחושב, שמטרתו צמיחה כלכלית. כך למשל צים רכשה ספינה להחכרה. ההשקעה הייתה צפויה להיות מוחזרת תוך 25-30 שנה. שינויים בתנאי השוק  הורידו את מחירי ההשכרה. הוא חושב, שהבעיה היא בהשקעת כספי החוסכים לפנסיה בחו"ל, המאפשרת צמיחה בחו"ל במקום בארץ. לדעת גלעד, כספי החיסכון לפנסיה של הציבור צריכים להיות מושקעים, בחלקם, ברמת סיכון גבוהה, על מנת לאפשר צמיחה. אין מקום לשאול את המשקיע לדעתו, משום שהמשקיע הקטן אינו מבין.  את החיסכון הפנסיוני האישי שלו משקיע גלעד במסלולי אג"ח סולידיים, משום שאחד המרכיבים בשכרו הן אופציות, שבהן קיימת רמת סיכון גבוהה.   

בשורה אחת:
גם העשירים ייפגעו: כך ייראה המס על מכוניות היוקרה.     
החובות הפרטיים של דנקנר מעל אי.די.בי. כמיליארד שקל -  הבנקים מתכוונים לוותר לו על מרבית החוב
העליון: טיפ למלצר הוא הכנסה של המלצר - ולא של המסעדה.
בקשה לייצוגית נגד דיסקונט: פגע בפיצויי הפרישה של כאלף עובדים
גידול בתלונות הציבור נגד חברות הסלולאר. הגידול מוסבר ע"י הרפורמה בשוק הסלולאר, הגדלת התלות במערכות, מודעות הציבור ושירות לקוי של חלק מהחברות. 

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio