רותי שרון - 21.05.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
21.05.2017


ליאור דטל (דה-מרקר): משרד החינוך החליט: הבנקים ילמדו את הילדים שלנו חינוך פיננסי. על פי תוצאות מבחני פיזה בשנת 2014 לתלמידי ישראל כישורים נמוכים במיוחד בנושאים פיננסיים וידע מוגבל בהבנת מושגים בסיסיים בכלכלה. בעקבות זה התחיל משרד החינוך ללמד חינוך פיננסי בבתי ספר. הלימודים היו במספר קטן של בתי ספר. עכשיו החליט משרד החינוך להפריט את החינוך הפיננסי. הבנקים יהיו אלה שילמדו את התלמידים חינוך פיננסי. את התכנים פיתח בנק ישראל. הסכנה בחינוך פיננסי הניתן על ידי גופים בעלי אינטרס היא הטיה לטובת האינטרס שלהם. כך למשל, ספק אם נציגי הבנקים יתנו מידע על שירותי הלוואות הניתנים על ידי גורמים שאינם בנקים. 

לירן סהר (YNET): האוצר: לילד עני בישראל יותר קל לעבור למעמד מבוסס. סקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר בדקה את המוביליות החברתית בישראל. נמצא כי הסיכוי של ילדים להורים עניים להרוויח אף הם שכר נמוך עומד על 28%. סיכוי זה נמוך מהסיכוי של לדים להורים עניים ברוב הארצות המפותחות להרוויח מעט. המשמעות היא  שבישראל מוביליות חברתית גבוהה יותר מאשר במדינות אחרות. ממצא זה מפתיע משום שבדרך כלל, כאשר יש פערים גדולים בשכר, שיעור המוביליות החברתית נמוך יותר. המוביליות החברתית של ערבים, אתיופים וחרדים נמוכה יותר. אצל יוצאי אתיופיה רואים עליה במוביליות החברתית. גם באוכלוסייה הערבית יש עליה במוביליות החברתית. באוכלוסיה החרדית רואים דווקא ירידה במוביליות החברתית.

נורית קדוש (כלכליסט): שופרסל יוצאת למלחמה בקוקה קולה. שופרסל יוצאת למלחמה בחברה המרכזית למשקאות יצרנית קוקה קולה, השולטת גם בשוק המיצים. שופרסל עושה זאת באמצעות כניסה לשוק עם מותג פרטי שלה. בתחום המשקאות המוגזים היא תעשה זאת באמצעות יבוא משקאות מוגזים, כולל קוקה קולה, שמיוצר על ידי החברה התורכית אולקר. המיצים  ייוצרו בארץ על ידי חברת גניר, המיצרת את מיצי "פרימור". מיים מינראליים ייבואו מאיטליה. החלטת שופרסל להיכנס לתחום המשקאות הקלים משתלבת עם הגישה האסטרטגית של החברה לפעול באמצעות מותג פרטי. המותג הפרטי אחראי על 21% ממכירות הרשת במגוון קטגוריות שהבולטות בהן הן: תחליפי חלב וחיתולים לתינוקות, בשר וחלב.

אסא ששון (דה מרקר): עם כל הכבוד למדינה כך תבחרו מי ינהל את החיסכון לילדים שלכם. עד תחילת יוני הורים יכולים לבחור את המסלול אליו יופקדו כספים לילדיהם בתוכנית חיסכון לכל ילד. החל מתחילת יוני תבחר המדינה את המסלול אליו יופקד הכסף. יותר ממחצית מההורים טרם בחרו את המסלול אליו יופקד הכסף עבור ילדיהם. המדינה תפקיד במסלול סולידי. עבור ילדים מתחת לגיל 15 יופקד הכסף באחת מקופות הגמל במסלול סולידי באמצעות הגרלה. עבור ילדים מעל לגיל 15 יופקד הכסף בתכנית חיסכון סולידית הבנק בו מתנהל החשבון אליו יופקד הכסף. אסא ששון ממליץ להורים לבחור מסלול בעצמם.

אפרת נוימן ואסא ששון (דה מרקר): פסיקה תקדימית: הקיצוץ בגמלה של עמיתי קרנות הפנסיה הותיקות אינו חוקי. פסק דין תקדימי של השופט צבי פרנקל קובע כי תנאים שנקבעו בתקנון קופות גמל ותיקות בשנת 2003 הרעו את מצבו של התובע. השופט קיבל את תביעתו של התובע בניגוד לעמדתה של הממונה על שוק ההון במשרד האוצר. השופט קיבל את טענת בא כוחו של התובע, שהשינוי בתקנון אינו חוקי משום שלא אושר על ידי רוב של חברי כנסת כפי שנדרש. בחוק תמכו 39 חברי כנסת. שניים התנגדו ואחד נמנע. 

גד פרץ (גלובס): "נטו משפחה" של גולן טלקום: 3 קווי סלולר ב-70 שקל בחודש. גולן טלקום תשווק תוכנית חדשה בשם "נטו משפחה", כמו שמה של תוכניתו של שר האוצר. בתוכנית מקבלים 3 קווים ב-30 שקל לחודש ו-6 ג'יגה גלישה. החברה חוזרת לתפיסה של הורדת מחירים אגרסיבית, שאפיינה אותה בתחילת דרכה לפני רכישתה על ידי חברת אלקטרה. בנוסף, מגדילה החברה את שיתוף הפעולה עם חברת האם שלה, אלקטרה צריכה. היא תשווק את החבילות שלה בעשרות סניפי שקם אלקטריק ומוצרי חשמל בכל הארץ.

בשורה אחת:
המדד עלה באפריל ב 0.2%. מחיר דירה ממוצע ירד ב-2.9% ברבעון הראשון. ב-12 החודשים האחרונים המדד עלה ב-0.7% והואמתקרב ליעד התחתון של האינפלציה.
ראש מחלקת פינטק ב-KPMG: "אינטליגמציה מלאכותית היא מילת הבאז של השנה בבנקאות". הלקוח לא רוצה להיות אקטיבי ולפתוח אפליקציות.
מוצר ישראלי חדש יאפשר לוותר על נסיעה ברכב פרטי. באמצעות אפליקציית טלפון חכם תתאפשר תחבורה ציבורית גמישה.
דיסקונט: צמיחה של כ-70% ברווח הנקי ברבעון הראשון. הרווח משקף תשואה להון של 8.6% לעומת 5.5% ברבעון המקביל ב-2016.
נתוני הלמ"ס לקראת יום ירושלים: חרדית יותר, מסוכנת יותר ועם הגירה שלילית: ירושלים 2017, תמונת מצב.  
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio