רותי שרון - 21/06/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2015 >> 06/15 >> 21/06/15

חדשות כלכלת המשפחה
21/06/15

 

עירית אבישר (גלובס): האוצר יאפשר למוסדיים להעניק אשראי למשקי הבית. משרד האוצר מגבש כללים שיאפשרו למוסדיים להעניק אשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים במסגרת מיזמי P2P. מיזמי P2P הם מיזמים טכנולוגיים המבוססים על הלוואה ישירה ממלווה ללווה באמצעות אתר אינטרנט. בעל המיזם והאתר מרוויח מהעסקה. התחום נמצא בצמיחה מואצת בעולם. בישראל התחום נמצא בחיתוליו. הבעיה העיקרית של מיזמי P2P בישראל היא גיוס כסף ממלווים. הכללים החדשים יאפשרו לגופים מוסדיים, כמו חברות ביטוח, להלוות כסף ללווים במיזמי P2P ועל ידי כך לפתור את בעיית המחסור בכספים להלוואה. למוסדיים זה יהיה אפיק השקעה. הכללים החדשים יסדירו את הנושא.

רון שטיין (גלובס): עסקת הפניקס על סף חתימה - אך נותרו כמה מחלוקות. עסקת מכירת חברת הביטוח הפניקס לחברת ההשקעות הסינית פוסון נמצאת על סף חתימה. לפי ההסכם הראשוני, שנחתם בינואר, פוסון תרכוש בין 42% ל-52% ממניות הפניקס. המחלוקת בין חברת דלק, המחזיקה בפניקס, לבין הסינים היא דרישת הסינים לשיפוי של דלק ביחס לתרחישים בעייתיים  בפניקס ובבית ההשקעות אקסלנס, הנמצא בשליטתה. מתנהלת חקירה נגד עובד אקסלנס בחשד לתרמית בניירות ערך, במסגרתה נחקרו בכירים בפניקס ובאקסלנס. המכשול  של אישור על ידי הרגולטור אינו צפוי להכשיל את העסקה, משום שלפוסון יש רישיון של מבטח בארה"ב ובאירופה. 

ערן בן-שושן  (גלובס): מה קושר בין מפלת נפוליאון, ההימור הענק של רוטשילד ותשואות האג"ח של גרמניה. סביבת הריבית האפסית בכלכלות העולם המערבי עשויה להיכנס להיסטוריה כנקודת הקיצון של התחום המוניטרי מאז המצאת הריבית. לפני 200 שנה היה קרב ווטרלו וגם נוצר מצב קיצון הפוך למצב היום. בנקאי יהודי אנגלי בשם מאיר רוטשילד, ניצל את המצב לספקולציה שהפכה אותו לאיש העשיר באנגליה. האם גם מצב השוק הנוכחי יאפשר לספקולנטים נועזים להתעשר? קצת לפני קרב ווטרלו החליט רוטשילד למכור את הזהב, בו סחר, ולקנות אג"ח של ממשלת אנגליה. האג"ח היה בשער הנמוך ביותר. לאחר הניצחון של האנגלים בקרב ווטרלו, שערו עלה בתלילות. מאיר רוטשילד הפך לאדם העשיר באנגליה.

ענבל אורפז (דה מרקר): "לנשים לא משתלם לעבוד בהייטק בישראל": פערי השכר המדהימים של אומת הסטארט-אפ. נתונים חדשים של הנציבות לשיוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה מצביעים על פער שכר של 45% בין גברים לנשים בהייטק. הניתוח מבוסס על  עיבוד חדש של נתונים, שפורסם על ידי הלמ"ס. הפער בהייטק, גבוה מהפער הממוצע בשכר במשק בין גברים לנשים העומד על 32%. הפער אינו מוסבר על ידי כמות שעות עבודה, משום שנמצא פער גדול בשכר לשעה. כמו כן, שכרם הממוצע של נשים בהייטק הוא 8,771 שקלים. שכר זה אינו גבוה בהרבה מהשכר הממוצע של נשים במשק, המגיע ל 7,280 שקלים. המסקנה המדאיגה היא, שלטווח ארוך העסקה בהייטק לא כדאית לנשים.  

נורית קדוש (כלכליסט): ובהחלט בשבילנו: בעקבות החשש מקריסת מגה: הספקים מבקשים ערבות מדינה. החשש מקריסת רשת מגה וההרעה בתוצאות העסקיות של שופרסל, מערערים את יציבותם של מפעלי המזון הקטנים והבינוניים. יו"ר המפעלים הקטנים, שלח מכתב לחשבת הכללית במשרד האוצר וביקש ערבות מדינה לאשראי, שנתנו המפעלים הקטנים לרשתות המזון. פשיטת רגל של אחת הרשתות הגדולות עלולה לפגוע באופן קשה במפעלי המזון המשווקים להם מוצרים. המפעלים הגדולים עמידים יותר בפני משבר בגלל גודלם ובגלל שיש להם ביטוח סיכוני אשראי. למרבית המפעלים הקטנים והבינוניים אין ביטוח סיכוני אשראי.

אליצפן רוזנברג (Ynet): רוכשים בחו"ל? חברות כרטיסי האשראי מעלות את העמלות. חברות כרטיסי האשראי מעלות את העמלות על עסקאות מט"ח. היקף עסקאות המט"ח גדל בקצב מהיר. הגידול בהיקף העסקאות בשנים האחרונות היה כ-7% לשנה בעסקאות בארץ וכ-30% בעסקאות במטבע זר. הגידול בהיקף בעסקאות מט"ח נובע בעיקר מרכישות מוצרים באמצעות האינטרנט, אבל מתווסף לו גם גידול במספר הנוסעים לחו"ל. בחברות כרטיסי האשראי (למעט כאל) העמלה מורכבת משני חלקים: עמלה על המרה ממט"ח לשקלים ועמלה הנגבית כאחוז מהעסקה. המורכבות מקשה על חישוב העלות ועל השוואת העסקאות המוצעות על ידי חברות שונות. הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל רצה לפשט את העמלות וחייב את חברות כרטיסי האשראי לבטל את עמלת ההמרה לשקלים. בעקבות דרישת הפיקוח על הבנקים, העלו חברות כרטיסי האשראי בשיעור גבוה את העמלה הנגבית כאחוז משווי העסקה. כתוצאה מכך דחה בנק ישראל את יישום פישוט העמלות.

בשורה אחת:
פלאפון במו"מ לרכישת המפעיל הוירטואלי יופון. המצב הקשה של חברת מגה, שיופון בבעלותה, גרם למכירתה.
הוזלה דרמטית בביטוח חובה: בעלי רכב יקבלו בחזרה מיליארד וחצי שקל. המבוטחים יקבלו בחזרה כספים שהצטברו בקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים..
קרא וחתום: תנאי השימוש לוקחים אתכם לגהינום ובחזרה. רוב המשתמשים בתוכנה מאשרים שקראו את תנאי השימוש בלי לעשות זאת.
טכנולוגיה פיננסית בשבי הרגולציה: הרגולטור הישראלי לא מותאם לקצב ההתפתחות הטכנולוגית ומעכב רגולציה.
אוהדים של קארי או לברון? כיצד זה משפיע עליכם כצרכנים? פרסום על ידי ספורטאי מפורסם מעלה מכירות, אבל נדרשת סינרגיה ביו המוצר לספורטאי.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio