רותי שרון - 21.08.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
21.08.2016


גיא רולניק (דה-מרקר): מה יש בתוך הקטשופ שאתם נותנים לילדים? מאריזת הקטשופ של היינץ אפשר לחשוב שמדובר במוצר בריא המכיל ברובו עגבניות מרוסקות. כשחברת אוסם (חלק מענקית המזון נסטלה) ביקשה למנוע מהיינץ לקרוא למוצר שלה קטשופ, אחרי שהוכיחה שעגבניות מהוות רק 21% ממנו, היא לא עשתה את זה מטעמים של בריאות הצרכנים. גם עכשיו, כשמתירים להיינץ להשתמש שוב בשם קטשופ, לא בריאות הציבור היא המניע. הסיבה לדיונים של שרים וועדות בנושא היא עליית המודעות בציבור לריכוזיות עסקית ולא ריכוזיות העגבניות במוצר. את חברות המזון הענקיות מדריכים שיקולים עסקיים של תחרות. הן מודעות למה שכלכלנים התנהגותיים כמו דניאל כהנמן ועמוס טברסקי ואלה שבאו אחריהם מצאו במחקרים, שקבלת ההחלטות של צרכנים אינה לגמרי רציונאלית. כל אחת מהן מנסה להשתמש בהטיות בקבלת ההחלטות לטובתה ולרעת המתחרה שלה. הקרב בין שתי ענקיות המזון הוא דוגמה לכשל שוק.
עדי רם (גלובס): לא רק תל אביב: איפה גרים הרווקים? לכבוד טו' באב (חג האהבה) פרסמה הלמ"ס נתונים על נישואים ורווקים. גיל הנישואים הממוצע ב-45 השנים האחרונות עלה בקרוב ל-3 שנים בקרב החתנים ובכ-3.5 שנים בקרב הכלות. גיל הנישואים הממוצע היה בשנת 2014 27.6 לגבר ו-25 לאישה. כתוצאה מעליית גיל הנישואים וגורמים נוספים, אחוז הגברים הרווקים בגיל 25-29 באוכלוסייה היהודית עלה מ-28% בשנת 1970 ל-65% בשנת 2014. אחוז הרווקות באותה שכבת גיל עלה מ-13% ל-50%. במפתיע, תל-אביב אינה העיר עם אחוז הרווקים הגברים הגבוה ביותר. מקדימות אותה קרית טבעון ואבן יהודה עם 85% רווקים.באוכלוסייה היהודית. בתל-אביב יש 83%. אחרי תל-אביב עם 80% הוד השרון, רמת השרון ובנימינה. לגבי רווקות, מובילות תל-אביב וקרית טבעון עם 70%. מודיעין עילית, ביתר עלית, אלעד ובני ברק סוגרות את הרשימה עם קצת יותר מ-2% רווקים. 

כרמית עירון פלר (כלכליסט): בעלי עסקים ועצמאים - כך תאזנו בין עבודה לבית. המגמה היא לנסות לאזן בין החיים הפרטיים והמשפחה לבין העבודה. זמינות לאורך כל שעות היום וחוסר גמישות בשעות העבודה, מביאה בסופו של דבר לתוצאות פחות טובות בביצועים במקום העבודה. חברות רבות מודעות לכך ומאפשרות יותר גמישות לעובדים. מצבם של עצמאים  ובעלי עסקים קטנים מורכב יותר משום שהתלות בהם גדולה יותר מאשר התלות של מקום עבודה גדול באחד העובדים. גם מבחינת תפיסת העולם לפעמים הם מרגישים, שעל מנת למקסם את ביצועי העסק הם חייבים להיות זמינים כל הזמן. מומחים המרואינים במאמר חושבים שזו טעות. במאמר מוצעות דרכים למציאת איזון בין העסק לבין החיים הפרטיים של עצמאים ובעלי עסקים קטנים.

אירה אימרגליק (וואלה): סקר: כמה תעלה לכם החזרה של הילדים לבית הספר? מסקר שערך מכון רפי סמית עבור ארגון "חסדי נעמי" מתברר כי הורים מוציאים כמעט 950 שקל עבור כל ילד לקראת שנת הלימודים. ב"חסדי נעמי" מוסיפים כי הוצאה זו מצטרפת לעלות שנתית של 9,100 שקל בממוצע למשפחה עם שני ילדים בגין שירותים משלימים לשירותי החינוך שמספקת המדינה. השירותים שעבורם משלמים ההורים הם שיעורים פרטיים, תרבות וטיולים. הסקר מבוסס על מדגם מיצג של 400 הורים, שילדיהם לומדים בכיתות א' עד יב'. בסקר נמצא שככל שההורים מבוגרים יותר הם מוציאים יותר כסף ושחילוניים הוציאו בממוצע יותר כסף מדתיים. הבשורה הטובה היא, שבהשוואה לסקר בשנה שעברה הוציאו ההורים 27% פחות.

כלכליסט: דירוג האוניברסיטאות המובילות: הטכניון - המובילה בישראל, העברית צנחה ב-20 מקומות. על פי דירוג שנחאי, הכולל את 500 האוניברסיטאות המובילות בעולם, ארה"ב היא בעלת הנציגות הבולטת עם 8 מתוך עשר האוניברסיטאות המובילות. לראשונה הצליחו שתי  אוניברסיטאות סיניות להיכנס ל-100 הראשונות ברשימה.
דירוג שנחאי, המתפרסם מאז שנת 2003, מתבסס על קריטריונים  כגון מספר חתני פרס נובל מצוות ההוראה והבוגרים ומספר המאמרים שפורסמו בכתבי עת בולטים. לראשונה הטכניון הוא המוסד האקדמי המדורג ראשון בישראל אחרי שעקף את האוניברסיטה העברית. הטכניון דורג במקום ה-69. האוניברסיטה העברית צנחה ב-20 מקומות למקום ה-87. מכון וייצמן מדורג בין 150 האוניברסיטאות הראשונות. אוניברסיטת תל אביב בין 200 הראשונות. אוניברסיטת בר אילן, שדורגה בעבר בין 500 הראשונות, כבר אינה מדורגת.

גדעון עשת (ידיעות אחרונות): דעה: הקוץ שבישבנו. גדעון עשת חושב שלשר האוצר, משה כחלון, יש אמביציה להוריד את מחירי הדירות. לצורך כך העביר למשרד האוצר את מנהל התכנון של משרד הפנים ואת האחריות על רשות מקרקעי ישראל. האמביציות הפכו ל"קוץ בתחת" כשכל הצעדים שננקטו לא הביאו לירידת מחירי הדירות. מס על דירה שלישית הוא צעד חדש בתחום זה. לדעת עשת, כחלון בטוח שתוגש תביעה משפטית נגד החוק ושבג"צ יאסור על ביצועו. עשת חושב שאין היגיון במיסוי דירה שלישית: מדוע שדירה שלישית בשווי של 1.5 מיליון שקל תמוסה ודירה שניה בשווי של 20 מיליון שקל לא תמוסה? כחלון רוצה להצטייר כ"שר אוצר חברתי", שאינו מיטיב עם עשירים. איסור על ביצוע החוק יענה על הצורך הזה של כחלון ויציג את בג"צ כמי שדואג לעשירים.

בשורה אחת:
פרויקטים של התחדשות עירונית באמצעות תמ"א 38 תקועים משום שהעיריות אינן מאשרות אותם עד להחלטה ביחס לשינויים בחוק. 
איך לאכול מעוגת בזק שתישאר שלמה. מקורבי נתניהו משני הצדדים מאימים בביטול הרפורמה בתקשורת, אם לא ימצא פיתרון שיניח את דעתה של בזק.
הצעה: להפוך את בנק הדואר למרכז חינוך פיננסי. בפניה לשר האוצר מציעה עמותת "ידיד" להפוך את בנק הדואר לבנק שיתפקד כגם כמרכז חינוך פיננסי  במימון של מפעל הפיס.
עזריאלי משתלטת על חולון - בעידודו של .ראש העירייה. לאחר שעזריאלי רכשה חלק גדול מקניון חולון יש שיתוף פעולה עם העירייה במבני מסחר ותעשייה.
האקרים תוקפים את אוראקל. גנבו שמות משתמשים וסיסמאות של לקוחות חטיבת ה-Micros, המטפלת בקופות רושמות.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio