רותי שרון - 21/12/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
21/12/14

נעמי דרום (מוסף הארץ): החזון לחיי רווחה: לחיות כמו כלב ולצאת לפנסיה עד גיל 40. הכתבה עוסקת בבלוגר אמריקאי המכונה מר שפם. מר שפם הפך לגורו כלכלי, המציע מודל כלכלי משפחתי שונה מהמודל המקובל.הוא אינו היחיד: יש עוד בלוגרים המציגים השקפת עולם דומה, אבל הוא הפופולרי שבהם. ביi הבלוגרים בעלי השקפה כזו גם ישראלית בשם דורין הרטמן (הסולידית). תפיסת העולם שלו דוגלת בחיסכון בהיקף גבוה (מעל 50%) מההכנסות. השגת החיסכון מושגת באמצעות צמצום דרסטי בהוצאות. לאחר מספר שנים מצטברים חסכונות המאפשרים פרישה מעבודה בגיל צעיר. צמצום דרסטי בהוצאות מושג למשל באמצעות שימוש באופניים במקום מכונית, הימנעות מרכישת מנוי לערוצי טלוויזיה בכבלים, בילוי ונופש חינמיים או זולים במיוחד ובתדירות נמוכה. הצד השני של המטבע, הוא זמן פנוי למשפחה או לתחביבים. 

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): למה אנחנו משלמים כל כך מעט מיסים. על פי דוח של OECD שפרסם לאחרונה, בישראל משלמים פחות מס מאשר ברוב מדינות ה-OECD. ישראל היא שיאנית הפחתת נטל המס, שירד בה בכ-4% בשנים 2007-2013. נטל המס בשנת 2007 היה 34.7% ובשנת 2013 היה 30.5%. אחת המשמעויות של נטל מס נמוך היא פחות שירותים לאזרחים. הנפגעים העקריים הם המשתייכים לאוכלוסיות החלשות. ישראל שונה ממדינות אחרות גם בתמהיל המיסים: יותר מיסים על צריכה, למשל: מע"מ, ופחות מיסים על עבודה, למשל: מס הכנסה. מס ההכנסה על העשירים בישראל הוא גבוה יחסית. כנראה שלא ניתן כמעט להעלות אותו. נטל המס הנמוך יחסית על שכבות הביניים, פוגע בשכבות החלשות, שמקבלות פחות שירותים. העלאת מס הכנסה פירושה הגדלת נטל המס על שכבות הביניים.  

אבי וייס (Telecom News): דעה: הוט על הכוונת חברת Frontier קיבלה משימה חדשה ממשרד התקשורת. חברת הייעוץ Frontier, שיעצה כבר למשרד התקשורת, קיבלה פטור ממכרז ותבדוק את חברת הוט. המטלה היא  עדכון מודל הוט בנושא השוק הסיטונאי. בתרגום לשפה פשוטה: מה שנעשה לבזק יעשה להוט. כותב המאמר חושב שהשורה התחתונה עלולה להיות סופה של חברת הוט, אם "התוכניות ההזויות" של משרד התקשורת יוצאו לפועל. הוא מצביע על הבדלים מהותיים בין בזק להוט, שכתוצאה מהם, בזק תוכל לעמוד במה שנדרש ממנה והוט לא תוכל. התוצאה עלולה להיות סוף התחרות בתקשורת קווית. 

כלכליסט: 80% מהישראלים נמצאים באוברדרפט כרוני. האוברדרפט הכרוני של הישראלים הוא אחד הממצאים הבולטים בדוח מצב המדינה של מכון טאוב. על פי מחקר שערך איתן רכב ממכון טאוב, הכנסות ארבעת חמישוני ההכנסה הנמוכים גבוהות מהוצאותיהם. משקי בית יהודים לא-חרדים מוסיפים בממוצע למינוס 864 ש"ח לחודש, משקי בית חרדים מוסיפים 3,200 שקלים למינוס כל חודש ומשקי בית במגזר הערבי מוסיפים למינוס 1,920 שקל כל חודש. הממצאים שונים מממצאי הלמ"ס, משום שרגב כלל את כל ההכנסות וההוצאות (למשל: הכנסות משוק ההון, מקצבאות ומפדיון קרן השתלמות והוצאות על תשלומי מיסים ועל חיסכון פנסיוני היורד מתלוש המשכורת). את הפער בין ההוצאות מכסים עבודה שחורה ועזרה מההורים. ממצאים נוספים בדוח: פחות ישראלים מסוגלים לרכוש דירה, המזון התייקר והמדינה תרמה להגדלת הכלכלה השחורה בגלל מיסוי גבוה. ככל שעולה שיעור המס, יותר עצמאים בעלי עסקים קטנים מעלימים מס. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): רוצה לגדול: בנק ירושלים הציע לרכוש את בנק דקסיה. בנק ירושלים הציע לרכוש את בנק דקסיה ולמזגו בתוך הבנק, וכך להפוך לקבוצת הבנקאות השישית בגודלה בארץ. בעבר נקרא הבנק בשם בנק אוצר השלטון המקומי והיה בבעלות ממשלת ישראל. הבנק מתמחה במתן אשראי למגזר הציבורי. הוא נמכר לבנק דקסיה, שעוסק בתחום דומה בבלגיה ובצרפת. מאוחר יותר הולאם על ידי ממשלות צרפת ובלגיה. בבנק ירושלים רואים בתחום המימון הציבורי פוטנציאל איסטרטגי.

רחלי בינדמן (כלכליסט): פוליסות החיסכון צומחות, אבל אפילו האוצר לא יודע בכמה. פוליסות החיסכון של חברות הביטוח גייסו במחצית הראשונה של שנת 2014 סכום של 3 מיליארד שקל. היקף הנכסים המנוהל בפוליסות החיסכון מגיע ל-11 מיליארד שקל. למרות ההיקף הגדול חברות הביטוח מדווחות רק דיווחים חלקיים למשרד האוצר. מצב זה יוצר חוסר שקיפות. חברות הביטוח משקיעות את הכסף ביחד עם ההשקעה בביטוחי מנהלים ומדווחות על נתונים משותפים לשני המכשירים הפיננסיים הללו. על פי ההערכות דמי הניהול מגיעים לכ-1.5% בערך בממוצע, פי 2 מדמי הניהול בקרנות נאמנות בעלות מדיניות השקעה דומה. מעריכים כי מרבית הכסף מושקע במסלולים סולידיים מוטי אג"ח. בשונה מקרנות נאמנות, בפוליסות פיננסיות דמי הניהול קבועים ואינם תלויים במסלול ההשקעה.

בשורה אחת:
למרות היחלשות השקל והורדת הריבית לשפל: מדד המחירים לצרכן ירד בנובמבר ב- 0.2%.  
דעה: אורי כץ (בלוג הארץ):  שקרים, שקרים גסים וסטטיסטיקה: כיצד ייתכן שהישראלים חושבים שמצבם הכלכלי מידרדר למרות שההיפך הוא הנכון?
האם מחירי השתתפות במרתון בארץ יקרים מהעולם?
במקום לתרום שקל לקופסת קק"ל - שמים דולר בסטארט-אפ ישראלי. פלטפורמת המשקיעים OurCrowd היא ביזנס, לא צדקה.
רוצים קריירה מאוזנת? לימדו להגיד לא. מנכ"לית אחת החליטה שהיא משתמשת באופן קבוע במילה "לא".

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio