רותי שרון - 22.01.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
22.01.2017


ערן אזרן (דה-מרקר): עסקה ראשונה למגוריט: דיור בר השגה במגדל יוקרתי ב-4,750 שקל לחודש. קרן הריט למגורים, שגייסה לפני 4 חודשים 240 מיליון שקל בהנפקה ראשונית, תרכוש 34 יחידות דיור בפרויקט מידטאון בתל אביב בכ-71.4 מיליון שקל. מגוריט תרכוש דירות בנות 3 חדרים בשטח ממוצע (נטו) של כ-70 מ"ר בתוספת 12 מ"ר מרפסת. הדירות תושכרנה לתושבי תל אביב הזכאים להשתתף בתכנית "דיור בר השגה" כפי שנחתמה מול עיריית תל אביב. בעל הנכס מתחיב להשכיר את הדירות למשך עשר שנים במחיר מפוקח. התשואה הממוצעת להשכרה היא תשואה נמוכה של  3% לשנה לפני הוצאות. חשיבות הפרויקט היא, שזהו צעד מעשי ראשון בכיוון של יצירת שוק דירות מוסדי להשכרה לטווח ארוך. לאחר 10 שנים יוכלו בעלי הדירות להשכיר אותן לכל אחד בכל מחיר.

אסא ששון (דה מרקר): החופשה החלומית שמגלגלת את הפנסיה שלכם ממקום למקום. אחד מצינורות הגיוס העיקריים של חברות ביטוח וגופי השקעות פיננסיים הם סוכני הביטוח. חברות הביטוח וגופי ההשקעות מתגמלים את הסוכנים עבור גיוס כספים לחיסכון פנסיוני. ישנם שלושה סוגי תגמול: הראשון הוא חלק מדמי הניהול, שמשלם הלקוח. אם הסוכן מביא לקוח המשלם דמי ניהול נמוכים, הסוכן לא יקבל תגמול זה. תגמול זה מעמיד את סוכן הביטוח בניגוד אינטרסים ועלול לפגוע בלקוחות. מה-1 בינואר חלה הצעת חוק בכנסת לפיה יזכה הסוכן בתגמול קבוע מדמי הניהול, ללא קשר לדמי הניהול שמשלם הלקוח. התגמול השני היה נסיעות לחו"ל שמקבלים סוכני הביטוח על היקפי גיוס של כספים לחיסכון פנסיוני.הרכיב הפחות ידוע הוא עמלת היקף. חברות הביטוח וגופי ההשקעות משלמות לסוכנים עמלת היקף של 5,000 שקל עד 7,000 שקל על גיוס מיליון שקל. תנאי לקבלת העמלה הוא שהלקוח השאיר את הכסף במשך שנתיים לפחות. בשנת 2016 הוציאו מתחרים מאלטשולר שחם כ-350 מיליון שקל, למרות שהתשואות שהשיגה היו טובות. הסבר לכך עשויה להיות אותה עמלת היקף, שגרמה לסוכני ביטוח להמליץ ללקוחות להעביר כספים שהושקעו שם במשך שנתיים או יותר. 

עומר כביר (כלכליסט): מחקר: גוגל מנצלת את מנוע החיפוש שלה כדי להציג פרסומות עצמיות. וול סטריט ג'ורנל טוען כי חברת גוגל משתמשת במנוע החיפוש שלה על מנת להציג פרסומות למוצרים שלה. למעשה היא אחד הלקוחות הממנים הגדולים של קישורים שמופיעים בראש תוצאות החיפוש שלה. לפי העיתון, פרסומות של גוגל או פרסומות של חברות הקשורות אליה מוצגות במקום בולט ב-91% מתוך 25,000 חיפושים שנעשו. ב-43% מהמקרים הוצגו הפרסומות בין שתי התוצאות הראשונות שהופיעו במנוע החיפוש. העיתון הסתמך על מחקר, שערכה חברת ניתוח המודעות SEMrush. תוצאות המחקר מעלות חשש שגוגל מנצלת לרעה את שליטתה בשוק מנועי החיפוש. גם חברת פייסבוק, השחקן השני בגודלו בשוק הפרסום המקוון, נוהגת לפרסם מודעות על מוצריה בין מודעות הפרסומת באתר שלה.

עו"ד חיים קליר (Ynet): דעה: במקום לסייע למבוטחים, חברי הכנסת מעדיפים את חברות הביטוח. חברות הביטוח מערימות קשיים על חולים סיעודיים המנסים לממש את הביטוח הסיעודי שלהם. כשזה מגיע לבית המשפט, אם בכלל, הן מעלות טיעוני סרק על מנת למשוך את הדיונים לזמן ארוך. בהרבה מקרים החולים מוותרים. לטענת עו"ד קליר, 67 חברי כנסת בחרו לעזור לחברות הביטוח במקום לחולים. הם עושים זאת באמצעות הצעת חוק המקשה על החולים. הסעיף המכעיס במיוחד את כותב המאמר בהצעת החוק החדשה. הוא הסעיף המונע מהחולים להגיש תביעה בהליך של סדר דין מקוצר. בהליך כזה חברת הביטוח צריכה לבקש מהשופט זכות להתגונן. כשאין לה נימוקים סבירים, השופט רשאי לפסוק לרעתה בלי לאפשר לה להתגונן. נזק נוסף הנגרם מביטול סדר דין מקוצר, בהקשר זה, הוא הגדלת העומס על בתי המשפט, העמוסים בלאו הכי.

גד פרץ (גלובס): בזק גובה מיליונים כדמי אחזקה על טלפונים מהמאה הקודמת. בשנות ה-70 של המאה הקודמת סיפקה בזק טלפונים מסוג זמיר ועפרוני וגבתה עבורם דמי אחזקה חודשיים. עד היום ממשיכים עשרות אלפי לקוחות לשלם את אותם דמי אחזקה על אף שברור לגמרי, שאינם עושים שימוש כלשהו בטלפונים אלה. החברה גובה 3.69 ש"ח לחודש כדמי אחזקה לטלפון כזה. לטענת כותב המאמר, חברת בזק אינה פועלת בהגינות. לו היתה פועלת בהגינות, הייתה מבטלת ביוזמתה את החיוב על דמי אחזקה לטלפונים. בזק טוענת שהלקוחות מודעים לחיוב ויכולים לבטל אותו ביוזמתם.

יעל מהודר (גלובס): לשרוד את ימי ההודעה המוקדמת. ימי ההודעה המוקדמת לאחר התפטרות מעבודה הם ימים מאתגרים. המתפטר חושב על מקום העבודה הבא והאינסטינקט הטבעי הוא לעבוד פחות ולהתמקד בעתיד. יעל מהודר מציעה לקוראים לפעול בניגוד לאינסטינקט הטבעי ודווקא להשקיע בעבודה בימי ההודעה המוקדמת. כמו שחשוב הרושם הראשוני בכניסה לעבודה חדשה, ולכן גם משקיעים יותר בהתחלת עבודה, גם הרושם האחרון שמשאירים לקראת ביום העבודה חשוב. רושם זה ישפיע על ההמלצות שתקבלו ועל ההתיחסות של מנהליכם ועמיתיכם לפניות של מעסיקים פוטנציאליים. חשוב לשמור על יחסי עבודה טובים עם עובדים אחרים ולנסות לרצות מנהלים נפגעים מהעזיבה. הדגש צריך להיות על עזיבה העבודה במטרה להתקדם ולא בגלל חוסר שביעות רצון במקום העבודה הנוכחי.

בשורה אחת:
מודאגים. כלכלנים על המדיניות הכלכלית של טראמפ. בדיון בועידה השנתית של אגודת הכלכלנים האמריקאית  בשיקגו הביעו כמה כלכלנים בולטים דאגה מהמדיניות הכלכלית הצפויה.
קרנות הפנסיה הוותיקות: המדינה תתחייב לכסות גרעונות של עד  11.32 מיליארד שקל. קרנות שלא נכללו בהסדר של 2003 יוכלו להצטרף להסדר בתנאי שיפחיתו את התשלומים לעמיתים ב-1.75%. 
כל זכות: 2017 כבר כאן. האם כבר דאגתם לתיאום מס הכנסה וביטוח לאומי? כשעובדים ביותר מעבודה אחת יש לתאם.
השיפוצניקים לא סוגרים את הברז לקבוצת חמת. עליה ב-80% של מנית חמת בעקבות הגידול בהתחלות הבניה.
סיכום חיובי לתכנית הוריזון 2020. תכנית המחקר והחדשנות בשיתוף פעולה מחקרי-מדעי עם האיחוד האירופי, מצינת 20 שנות חברות של ישראל.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio