רותי שרון - 22/02/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
22/02/15

 

רחלי בינדמן (כלכליסט): המודל הצ'יליאני יוצא לדרך: הסיכון בחיסכון הפנסיוני יותאם לגיל. אגף שוק ההון במשרד האוצר פרסם חוזר סופי בנושא התאמת מסלול החיסכון הפנסיוני לגיל. התאמת המסלול לגיל, מכונה "המודל הצ'יליאני", היא צפויה להיות מיושמת בישראל החל מתחילת שנת 2016. במצב הקיים אין מסלולי חיסכון המתאימים את רמת הסיכון לגיל החוסך. המסלולים החדשים מותאמי גיל, יתווספו למסלולים הקיימים, כגון: מסלול מוטה אג"ח ומסלול מוטה מניות. חוסכים חדשים יופנו אוטומטית למסלול מוטה גיל. חוסכים קיימים יצטרכו לבקש זאת.

אביטל להב (Ynet): יותר ממחצית מהישראלים באוברדרפט. נתונים חדשים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חושפים את עומק המצוקה הכלכלית של משקי הבית בישראל. על פי סקר שערכה הלמ"ס, 54% היו במצב של משיכת יתר במשך חודש אחד לפחות בשנת 2013. 34% ממשקי הבית דיווחו, שהיו במשיכת יתר לפחות 10 חודשים במשך השנה. אינדיקציה נוספת לחומרת מצבם של משקי הבית, היא קבלת מכתב אזהרה מהבנק על חריגה ממסגרת האשראי. מצב זה הוא חמור יותר ממצב של אוברדרפט. על פי הלמ"ס, 37% ממשקי הבית קיבלו לפחות מכתב אזהרה אחד כזה מהבנק בשנת 2013. 

כלכליסט: "אני מרוויח יותר ממה שאת חושבת": הדברים שזוגות לא מספרים אחד לשני על כסף. המאמר עוסק בעשרה דברים שזוגות לא מספרים אחד לשני על כסף. המידע הוא מהאתר מרקטווטש. כסף הוא נושא טעון: הרבה זוגות רבים עליו, משקרים לגביו ולעיתים גם נפרדים בגללו.  בין עשרת הנושאים בכתבה: חשבונות בנק סודיים, אני מרוויח יותר ממה שאת חושבת, אני שונאת להיות המפרנסת, התחתנתי איתך בגלל כסף, אני מקנא בך כי את מרוויחה יותר ממני, ואני מעדיף שתבגדי בי ולא תשקרי על כסף. 

אשר שכטר (דה מרקר): תכעסו, תקנאו, תצעקו רק ככה תקבלו החלטות נכונות. פרופסור אייל וינטר הוא כלכלן התנהגותי, המתמחה בתורת המשחקים. בניגוד לתפיסה של כלכלנים התנהגותיים אחרים, וינטר חושב שרגשות דווקא עוזרים לנו לקבל החלטות יותר רציונאליות. בהתחלה היו מודלים המתארים את בני האדם כמקבלי החלטות כלכליות רציונאליים. אלה הוכחו כשגויים. כלכלנים התנהגותיים אימצו מודל על פיו יש לנו שתי מערכות: מערכת שכלית רציונאלית ומערכת רגשית שאינה רציונאלית. המערכת הרגשית גורמת לנו לקבל החלטות לא רציונאליות. פרופ' וינטר חושב, שיש מערכת החלטות אחת שלתוכה נכנסים שיקולים שכליים ושיקולים רגשיים. בחלק מהמקרים, דווקא השיקולים הרגשיים, כמו כעס ומבוכה, יובילו אותנו להחלטות טובות יותר מבחינה כלכלית. לדעת פרופ' וינטר יש לנו שליטה בחלקים הרגשיים, המאפשרת לתעל אותם לכיוונים, שיעזרו לנו להשיג תוצאות כלכליות טובות יותר.

אפרת אהרוני וגד פרץ (גלובס): רפורמת האינטרנט:  כמה כסף אתם יכולים לחסוך? רפורמת האינטרנט כבר יצאה לדרך, אבל בפועל הספקים יתחילו בשיווק חבילות חדשות רק בימים הקרובים. לרפורמה שתי מטרות. הראשונה היא תהליכי התקשרות פשוטים יותר עם ספק אחד בלבד, במקום התקשרות עם ספק אינטרנט וספק תשתית והשנייה היא הוזלת מחירים. בפועל החבילות הראשונות יסתמכו רק על תשתיות של בזק, משום שחברת הוט מציעה את התשתיות שלה במחירים גבוהים יותר. הלקוח יצטרך לבקש לעבור להתקשרות עם ספק אחד, אחרת ימשיך במודל הקיים היום. חשוב לשים לב גם לפרטים. כך למשל, חברות התשתית משאילות היום Router ללקוחות. ספקי האינטרנט לא ישאילו ללקוחות ציוד כזה והלקוח יצטרך למצוא בעצמו פתרון.

ניצה (קלינר) קסיר (סטטוס): קידום העסקה מגוונת בארגונים. המאמר עוסק ב"העסקה מגוונת". "העסקה מגוונת" היא העסקה של אוכלוסיות ייעודיות, בהתאם למאפייני דת ודתיות, גיל, מגדר, מוגבלויות, נטיות שונות ועוד. בישראל יש אוכלוסיות מגוונות רבות שחלקן מופלות בתעסוקה: ערבים, חרדים, גילאי 45 או יותר ועוד. הניסיון הנצבר בעולם מראה כי העסקה מגוונת מגדילה את התועלת לכלל האוכלוסייה המגוונת, לארגון הנוקט במדיניות של העסקה מגוונת ולכלל המשק. במאמר מפורטות התועלות של "העסקה מגוונת" והאופן בו ארגון צריך להיערך ליישומה המוצלח. 

בשורה אחת:
הדפלציה בישראל מעמיקה: מדד המחירים ירד בינואר ב-0.9%. הירידות הגדולות היו במחירי הדלק והשמנים ובתעריפי המיים.
למרות הזינוק בדצמבר: ירידה של 8.6% במכירת דירות ב-2014. חוק מע"מ 0% הוא הגורם העיקרי לירידה.
שבחים וביקורת על כלכלת ישראל. דוח חדש של ארגון OECD מצביע על מצב שפיר של כלכלת ישראל, אך יש בו גם ביקורת רבה.
אושרה תוכנית ענק בירושלים: 5,230 דירות יוקמו בפרויקט פינוי בינוי בקטמונים. 2,350 המשפחות המתגוררות שם היום יהנו מהפרויקט.
כך מאיימת ויקיפדיה לשנות את חיינו: מופעלת על ידי מתנדבים, מייצרת מוצרים השייכים לכולם שהשימוש בהם ללא תמורה..

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il



 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio