רותי שרון - 22.10.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2017 >> 10/17 >> 22.10.2017

חדשות כלכלת המשפחה
22.10.2017


ליאור דטל (דה-מרקר): מפלצת הפנסיה התקציבית: כך זינק החוב של האוניברסיטאות ל-31 מיליארד שקל. החוב האקטוארי של אוניברסיטאות המחקר בישראל מגיע ל-31 מיליארד שקל. תוך חמש שנים הוא עלה ב-5 מיליארד שקל, שהם עליה ב-21%.  הסיבה העיקרית לגירעון התופח הם תשלומי פנסיה תקציבית לעובדי מחקר שפרשו. האוניברסיטאות לא הפרישו כספים למימון התשלומים הללו והעליה בתוחלת החיים והריבית הנמוכה החמירו עוד יותר את המצב. האוניברסיטה העברית בירושלים נמצאת במצב הגרוע ביותר. החוב האקטוארי שלי עומד על 12.8 מיליארד שקל. החוב האקטוארי של הטכניון הוא 8.16 מיליארד והחוב האקטוארי של אוניברסיטת תל אביב מגיע ל-6.8 מיליארד שקל. משרד האוצר והאוניברסיטה העברית קרובים להסכם על תוכנית חילוץ, שבה יוזרמו כספי מדינה לאוניברסיטה בצד התיעלות ומימוש נכסים. לא צפויים הסכמי חילוץ עם אוניברסיטאות אחרות.

עירית אבישר וטל שניידר (גלובס): הבנקים מתחמשים ביועצים לקראת ועדת החקירה הפרלמנטרית. ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא הבנקים, שהחלה בעבודתה לפני הפגרה, צפויה להמשיך בעבודתה. הבנקים נערכים ומתחמשים ביועצים.  לאומי שכר את פרופסור סטיבן שוורץ והפועלים את פרופ' צבי וינר. בכנסת הנוכחית יש אווירה אנטי בנקאית. גולת הכותרת עשויה להיות ועדת החקירה בנושא ההלוואות ללווים הגדולים במשק. הועדה נתקלת בקושי במציאת יועץ כלכלי-משפטי לועדה. רבים נמצאים בקשרים עסקיים עם הבנקים ואחרים חוששים להתעמת עם הבנקים. פרופסור ניתאי ברגמן מ-MIT, שחקר פשיטת רגל, מסתמן כמועמד המוביל לתפקיד היועץ המשפטי-הכלכלי של הועדה. 

יעל דראל (וואלה): פותחים שנה: כמה עולה לגור במעונות סטודנטים בישראל? יותר מ-300 אלף סטודנטים פותחים ביום ראשון את שנת הלימודים. על פי נתוני התאחדות הסטודנטים,ההוצאה על דיור היא ההוצאה היקרה ביותר של סטודנטים במהלך לימודיהם. קיים מחסור בדיור במעונות סטודנטים ורק 7% מהסטודנטים מתגוררים בהם. יתר הסטודנטים נאלצים לשלם מחיר שכירות גבוה או להתגורר עם ההורים. המעונות הזולים ביותר הם בטכניון. שכר דירה חודשי לסטודנט יחיד הוא 579-768 ש"ח וזוג סטודנטים נשוי משלם 1,335-1,457 ש"ח לחודש. המעונות היקרים ביותר הם באוניברסיטת תל אביב. סטודנט יחיד משלם 2,195 ש"ח וזוג נשוי משלם 2,534-3,424 ש"ח לחודש.

הדר קנה (דה מרקר): הפרצה בחוק שמאפשרת לגבות דמי תיווך משוכרי דירות. חוק שכירות הוגנת, שיזמו ח"כ סתו שפיר ורועי פולקמן, ביקש  להסדיר את כללי המשחק בין משכירים ושוכרים. על פי החוק דמי תיווך חלים על המשכיר אבל בחוק יש פרצות המאפשרות למתווכים לדרוש משוכרים דמי תיווך. השוכרים באיזורי ביקוש הם הצד החלש ולפעמים נאלצים לשלם בלית ברירה. פרצה עיקרית היא כאשר המתווך אינו חתום עם המשכיר על הסכם. המתווך רואה דירה באתר יד2 ומשווק אותה. בעל הדירה אינו מוכן לשלם דמי תיווך. המתווך דורש דמי תיווך מהשוכר.

רוני לינדר-גנץ (דה מרקר): תכירו: רשת מרכזי הבריאות החדשה שכבר שווה רבע מיליארד שקל ותתחרה באסותא. בשקט בשקט, הופכת חברת נארא, שבבעלות איש העסקים צביקה בארנבוים וחברת קיסריה, שבבעלות צבי ברק ובית ההשקעות אלטשולר שחם, לשחקן חדש ומרכזי בתחום הרפואה הכירורגית בישראל. החברה נמצאת על סף חתימה על שתי עיסקאות. אחת מהן היא רכישת 40% ממניותיה על ידי קופת חולים מאוחדת. השנייה היא רכישה של 20% ממניותיה על ידי חברת הביטוח הפניקס. לאחר סיום העסקאות עשויה קופת חולים מאוחדת להיות בעלת המניות הגדולה ביותר. הרשת מחזיקה בבית החולים אלישע בחיפה ובונה מרכז כרורגי בעפולה. היא מחזיקה ברישיון לבניית חדרי ניתוח בבית שמש ובבאר שבע וצפויה לחנוך מרכז כירורגי חדש ברמת החייל ליד בית חולים אסותא. הרשת עשויה להתחרות במונופול הבריאות הפרטי של אסותא. הרשת גייסה את מנכ"ל בית חולים איכילוב לשעבר פרופ' גבי ברבש, המיעץ לה. ברבש מרואין בכתבה וטוען שהעתיד הוא ברפואה הציבורית ותפקידו הוא לדאוג שמה שנעשה בנארא יעשה נכון.

שי ניב ויבל אזולאי (גלובס): שכר המינימום יעלה ל-5,300 שקל בדצמבר 2017. ההסתדרות הכללית ונשיאות ארגון המעסיקים הודיעו על שינויים במסגרת ההסכם להעלאת שכר המינימום במשק. השינוי המרכזי עליו הודיעו אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, ושרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, מתיחס לקביעה לפיה שכר המינימום יחזור להיות 47.9% מהשכר הממוצע במשק. השכר הממוצע במשק עומד היום על 9,400 שקל. בחודש דצמבר יעלה שכר המינימום ל-5,300 שקל. מדובר בתוספת של 300 שקל לפעימה האחרונה עליה סוכם לפני חמישה חודשים. ניסנקורן וברוש מקווים, שהמדינה תחיל את ההסכם גם על המגזר הציבורי.

בשורה אחת:
לאומי החל במכירת לאומי קארד לפי שווי של 3 מילארד שקלים. בכירי לאומי החלו בפגישות עם קרנות פרייבט אקוויטי.
רוצים לשלם פחות על ביטוח בריאות? תגידו שאתם טבעונים. כלל ביטוח היא הראשונה להציע הנחות בביטוח לטבעונים. בארצות הברית ובמדינות אחרות יש תוכניות ביטוח בריאות עם הנחה לטבעונים.
האם נשלם יותר כסף על החיסכון הפנסיוני מתחילת השנה הבאה? תוקף הוראת השעה עומד לפוג בתחילת שנת 2018.
30 שנה ליום שני השחור: היום שבו וול סטריט התנתקה מהכלכלה האמיתית. ב-19 באוקטובר 1987 קרס מדד דאו ג'ונס ב-22.6%. האם המצב היום דומה למה שקרה אז?
כל זכות: המדריך המלא להיערכות לסוף החיים. למרות הקושי הרגשי יש להיערך לסוף החיים..

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio