רותי שרון - 22/11/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2015 >> 11/15 >> 22/11/15

חדשות כלכלת המשפחה
22.11.15

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): המסלול הצ'יליאני בפנסיה ייכנס בינואר לתוקף בינואר- מה עליכם לעשות? המסלול הצ'ילאני בחיסכון הפנסיוני ייכנס לתוקפו בתחילת חודש ינואר. הרעיון הוא להקטין את רמת הסיכון בחיסכון פנסיוני של אנשים בגיל מבוגר, משום שלא יהיה להם זמן לתקן ירידות חדות במסלולים מסוכנים ולאפשר לחוסכים צעירים מסלול עם רמת סיכון גבוה משום שטווח זמן החיסכון שלהם מאפשר תיקון ירידות בשווי החיסכון. הפקדות חדשות מתלושי המשכורת ילכו באופן אוטומטי למסלול מותאם גיל. מנהלי החיסכון הפנסיוני יכולים להחליט על העברת החיסכון הקיים למסלול מותאם גיל. הכתבה היא מדריך המסביר כיצד תוכלו לדעת האם כספכם עבר למסלול מותאם גיל? וכיצד תוכלו לשנות את המסלול, אם החלטתם לבחור במסלול שונה ממסלול המותאם לגילכם? 

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): במקום לשלם מאות שקלים מיותרים על נעלי מותג - כך תוכלו לחסוך. ילדים מתבגרים מעדיפים נעלי מותג כמו: אולסטאר וואנס ובלנסטון. הכתבה עוסקת באופן בו ניתן לחסוך במחירי נעלי מותג כאלה. בחלק מהמקרים מגיע החיסכון למאות שקלים ולעד 50% מהמחיר. בין ההמלצות לחיסכון: רכישה מקוונת באינטרנט, רכישה בחנויות קטנות ולא בחנויות של רשתות מובילות, רכישת מגפי בלנסטון בחנויות כלי עבודה במקום בחנויות נעליים ורכישה בימי מכירות מיוחדים.   

מיקי פלד (כלכליסט): הריביות על הלוואות מחברות כרטיסי האשראי עד פי 3 מהבנקים. הריביות השנתיות הממוצעות, שגובות חברות כרטיסי האשראי על הלוואות הן: לאומי קארד- 6.3% ישראכרט - 8.2% וויזה כאל 11%. ריביות אלה גבוהות עד פי 3 מהריבית השנתית הממוצעת של הבנקים המגיעה ל- 3.41%. חברות כרטיסי האשראי מסתמכות יותר על הלוואות למשקי הבית. שיעור ההכנסות שלהן מתחום זה עולה בעקביות. כך למשל, תיק האשראי הצרכני של לאומי קארד עלה בשנה האחרונה ב-18% והגיע ל-3.5 מיליארד שקל. חברות כרטיסי האשראי מצדיקות את הריביות הגבוהות יותר בסיכון הגבוה יותר. לבנקים יש מידע רב יותר על מצבם הפיננסי ועל דפוסי ההתנהלות של הלקוחות שלהם, הלוקחים מהם הלוואות.

מיכאל רוכוורגר (דה מרקר): אם זה כל כך טוב למה לא כל הכסף שלנו שם? הכתבה עוסקת במגמה של הגידול בהשקעות  הגופים המוסדיים (חברות הביטוח ובתי ההשקעות) בתחום ההשקעות האלטרנטיביות. השקעות אלטרנטיביות הן נכסים שאינם סחירים בבורסה. בתחום זה נכללות השקעות ישירות בנדל"ן, בתשתיות (כביש 6,  דליה אנרגיות, ערבה פאואר), בקרנות השקעה פרטיות, בקרנות גידור ובקרנות הון סיכון. בנוסף לכך חל גידול גם באשראי לא סחיר, שאינו נחשב בדיוק השקעה אלטרנטיבית. בשנים האחרונות הניבו ההשקעות האלטרנטיביות תשואה טובה יחסית. הבעיה היא שניהולן דורש יותר ידע ומומחיות ולכן הן מחייבות יותר כוח אדם. בתקופות בהן התשואה על מניות גבוהה הן עלולות להיות השקעות מוצלחות פחות.

אמיתי זיו  ונתי טוקר (דה מרקר): שקיפות? HOT מעלה מחירים אבל מסרבת להגיד אלו לקוחות יפגעו . חמישה ימים אחרי ש-Yes העלתה את התעריפים של לקוחות ה-VOD שלה ב-20%, מעלה גם HOT מחירים ללקוחות הטלוויזיה והטריפל שלה. אלא שבשונה מ-Yes, שהוציאה הודעה מסודרת לתקשורת בה הסבירה את מהות ההעלאה, נמנעה חברת HOT מדיווח. חוסר השקיפות גורם לכך, שהלקוחות לא ידעו למי מהם יעלה התעריף ובאילו אחוזים. המצב של דואופול ללא תחרות בשוק הטלוויזיה, מזכיר את המצב בשירותי הסלולר לפני הרפורמה. 

איאד אחמד וגיל בוצר (כלכליסט): איך להבטיח יציבות ארגונית במלכ"רים. כשליש מאוכלוסיית המנכ"לים בעולם הם מנכ"לים של ארגונים ללא מטרות רווח. ארגונים אלה מכונים המגזר השלישי. העניין בנושא של המשכיות ניהולית בארגונים מסוג זה, הולך וגדל. המאמר מבוסס על מחקר בינלאומי, שהסתמך על נתוני 11 מחקרים עצמאיים בשנים 2006-2015. מהמחקר עולה כי רק לשליש מהארגונים האלה יש תכנית להמשכיות ניהולית. במקרים רבים בוחרים מנכ"ל חדש מהחוץ במקום מועמד מתאים מתוך הארגון.  הכשל של חוסר המשכיות הוא רק אחד מהכשלים הניהוליים בארגוני המגזר השלישי. המחקר מתייחס גם לגורמים לכשלים. גורם חשוב כזה הוא האמונה של מנהלים במלכ"רים, שהארגונים שלהם הם בני אלמוות.

בשורה אחת:
הלמ"ס: מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.1% באוקטובר. מתחילת השנה ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.5%. 
החידושים הפיננסיים: מערכת נהיגה בטוחה המספקת משוב על ההתנהגות בכביש ומוזילה את הביטוח.
"רמת המחירים באפיקי האג"ח גבוהה מאד", התשואות יעלו בטווח הארוך והבינוני. כך חושבים כלכלני לאומי. 
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: לקט ידיעות על ילדים, שפורסמו לכבוד יום הילד הבינלאומי.
המסעדה החדשה בתל-אביב: כל המנות העיקריות ב-30 שקלים. המצב הכלכלי נותן את אותותיו. 

  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio