רותי שרון - 23.04.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23.04.2017


עמרי מלמן, אדריאן פילוט ושחר אילן (כלכליסט): דעה: פוליטיקה נטו: התכנית של כחלון הזניקה את השרים למירוץ סחטנות. שעות לאחר ששר האוצר, כחלון, הציג את התכנית הכלכלית "נטו משפחה", שנועדה להיטיב בעיקר עם שכבות הביניים, נאלץ כחלון להתמודד עם שותפיו הזועמים לקואליציה. ליצמן, בנט ודרעי כועסים על כך שלא שותפו מראש בפרטי התכנית ושכחלון עשוי לזכות בקרדיט על התכנית. בתקופה של מערכת בחירות מתקרבת, הם, וגורמים פוליטיים אחרים, עלולים לנסות לטרפד סעיפים בתכנית ולנסות לסחוט כספים לדברים אחרים עליהם הם יזכו לקרדיט. חלק מהסעיפים, כגון: ביטול מס קנייה על מכשירים סלולאריים וביטול מכס על בגדי תינוקות והנעלה, צפויים לעבור בקלות יחסית. הסעיפים אותם יתקשה האוצר להעביר הם אלה הדורשים אישור ועדת הכספים. מדובר בעיקר בשני סעיפים: הגדלת נקודות הזיכוי והשוואתן בין גברים ונשים והגדלת מענקי עבודה (מס הכנסה שלילי).

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): הגמלאים ימשיכו לקבל את הפנסיה שלהם - אבל עם סיכון גדול יותר. ובה הפנסיה שמקבלים פנסיונרים הוא נושא איתו מתמודדים לא מעט שנים. גמלאים צוברים כספים בחיסכון פנסיוני ובמשך כ-20 שנים החל מגיל 62-67 צורכים אותם באופן הדרגתי באמצעות קצבה חודשית. מדיניות ההשקעה של הכספים, שטרם נצרכו, משפיעה על הקצבה או לחילופין אינה משפיעה על הקצבה, אבל עושה זאת על חשבון החוסכים הצעירים לפנסיה. ההנחה של תשואה שנתית של 4.26% כבר לא ריאלית כמה שנים. לאחרונה שונה תמהיל אגרות החוב המיועדות עם תשואה מובטחת של 4.86%. במקום 30% לכל חוסך לפנסיה. 60% לפנסיונרים ולחוסכים המתקרבים לגיל פנסיה ומה שיישאר יינתן לחוסכים מתחת לגיל 50. משמעות ההחלטה היא שלאורך זמן לחוסכים צעירים כמעט ולא יהיו אגרות חוב כאלה, אם בכלל יהיו. על מנת לאזן את זה החליטה דורית סלינגר, מנכ"לית רשות שוק ההון והביטוח ש-40% הנותרים מכספי החיסכון של פנסיונרים יושקעו בסיכון גבוה על מנת להשיג תשואה גבוהה יחסית. מנהלי קרנות הפנסיה יצטרכו לעמוד ביעד של תשואה שנתית של 3.36% על 40% אלה. התשואה הכוללת על התיק כלו תהיה 4.26%, כפי שהיה בעבר. אם יתברר שקרנות הפנסיה לא עומדות ביעד, קצבת הפנסיה החודשית תקטן.

קרן צוריאל הררי (כלכליסט): מה וויז עושה למוח שלכם? המאמר עוסק בשורה של מחקרים אקדמיים התומכים בהשערה שתוכנות הניווט גורמות לנו להימנע מפיתוח יכולות ניווט עצמאיות. במשך אלפי שנים, עד להופעת ה-GPS לפני כעשור, נאלצנו לפתח יכולות כאלה. המחקרים מראים כי פיתוח יכולות כאלה גרם להתפתחות חלקים במוח בעיקר באזור ההיפוקמפוס. חלק מהמחקרים אף תומכים בהשערה שאי-פיתוח יכולות ניווט במוח מגדיל את ההסתברות לחלות באלצהיימר. מחקרים אחרים מראים כי אם הניווט העצמאי, ללא GPS, גרם למתח רב הוא גרם לנזק.

נטע אחיטוב (הארץ): האם מה שיחסל את מדינת ישראל זה צפיפות האוכלוסין? פרופ' אלון טל, ראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב ומיסד הארגון הסביבתי "אדם, טבע ודין", פרסם ספר חדש העוסק בהתפוצצות האוכלוסין במדינת ישראל. מדינת ישראל היא אחת מהמדינות הצפופות בעולם. ישראל צפופה בכ-1,000% יותר מהצפיפות הממוצעת במדינות ה-OECD. פרופ' טל חושב שאם תימשך המגמה של גידול האוכלוסיה צפיפות האוכלוסין תהפוך את החיים בישראל לבלתי נסבלים. על פי תסריט שמרני יתגוררו בישראל בשנת 2050 כ-23 מיליון תושבים. על פי תסריט שמרני פחות יגיע מספר התושבים ל-36 מיליון תושבים. הבעיה לדעתו היא מדיניות ציבורית מעוותת התומכת בריבוי ילודה. ריבוי הילודה הוא בציבור החרדי ובציבור הבדואי. לדעתו המדיניות הציבורית צריכה להקטין את התמיכה במשפחות בהן יש יותר משלושה ילדים. הוא אינו מדבר על הגבלת ילודה כמו בסין, אלא על מצב בו רק מי שיכול לפרנס יותר ילדים יוכל באופן מעשי ליצור משפחה גדולה. הבעיה הדמוגרפית אינה קשורה לסכסוך הערבי-ישראלי משום שששיעור הילודה באוכלוסייה הערבית בישראל, פרט לבדואים, קרוב לשיעור הילודה באוכלוסייה.

תומר אביטל (דה מרקר): חשיפה ראשונה: כמה עולה הדת למדינה? במשך עשרות שנים נהגו נבחרי ציבור להעביר כספים במסגרת הסכמים קואליציוניים, שלא נחשפו לפני הציבור. בנובמבר האחרון נחשפו ההסכמים הקואליציוניים במלואם ביחד עם שמות החכ"ים שהצליחו לסחוט כספים למטרות שונות, כולל הקצבות רבות מספור בנושא דת. למוסדות שונים: מקוואות, זהות יהודית, עמותות להנצחת רבנים וכיו"ב. עיקרון השקיפות מאפשר לראות  לאן הולכים הכספים ומי תיעל אותם לשם. במאמר זה מפורסם לראשונה מלוא היקפו של התקציב בנושאי דת. התקציב בנושאי דת מגיע באופן ישיר או באופן עקיף. חלק גדול מתקציב הדת מגיע דרך משרדי ממשלה שונים ולא באופן ישיר. התקציבים לנושאים דתיים משתנים כל הזמן וחלק לא קטן מהם ניתן במנוגד לצורך של העלאת מספר הגברים החרדים העובדים. 

גד פרץ (גלובס): מבוכה בשוק הסלולר עקב הודעת האוצר על הפחתת מס קניה. הודעת משרד האוצר להפחית את מס הקניה על טלפונים חכמים גרמה למבוכה אצל היבואנים. היבואנים הופתעו מההחלטה, שלא ידעו עליה בטרם פורסמה. היבואנים מעריכים שאם ההחלטה לא תעבור בזמן קצר, ייגרם להם נזק בעשרות מיליוני שקלים. בעקבות הודעת משרד האוצר, הציבור מצפה להפחתת מחירים וימתין לרכישת מכשירים עד להפחתת המחירים. במשרד האוצר הודיעו כי הם מתכוונים ליישם את ההחלטה תוך מספר שבועות. ההערכה היא שליבואנים לא תהיה ברירה אלא למכור מכשירים במחיר מוזל. חלק מהיבואנים הגדולים צפויים להשיק סמארטפונים חדשים כבר בשבועות הקרובים.

בשורה אחת:
מבקר המדינה: מתוך 100 מיליון שקל שהוקצו להקמת מסגרות תומכות לניצולי שואה - נוצלו רק 4 מיליון. נבצר מניצולי השואה לקבל שירותים לרווחתם ובעיקר שירותים שיפיגו את בדידותם.
רווחים סמויים מהעין בחברות הביטוח: קניונים, בתי אבות, מימון ועוד. חלק לא קטן מרווחי חברות הביטוח מגיע מהשקעות ישירות שלהן או מהשקעות כספי עמיתים בתחומים שאינם תחומי הליבה שלהן.
פרשן כלכלי: זה הדגל  האדום המאותת על קריסה בשוק המניות. שיעור האבטלה בארה"ב ירד ל-4.5% במרץ. האוורד גולד חושב שזה סימן המבשר ירידה גדולה בשוק המניות.
הסוף לעליות מחירים חד צדדיות? HOT ו-YES על הכוונת של משרד הכלכלה. יצטרכו לקבל אישור לקוחות לפני העלאת מחירים.
מעבדות לחירות? העבודות שלא תרצו לצאת מהן לחופש. עבודות שהן כיפיות ומתאגרות.
 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio