רותי שרון - 23.07.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2017 >> 07/17 >> 23.07.2017

חדשות כלכלת המשפחה
23.07.2017

אור פסובסקי (כלכליסט): עידן הפופ-פרופסור: כך צמחה תעשיית הרעיונות שמכוונת לטעמם של העשירים - ומעצבת את החיים של כולנו. המאמר עוסק בהשקפת עולמו של פרופ' דניאל דרזנר, שבאה לידי ביטוי בספר שהוציא לאחרונה. דרזנר הוא פרופסור למדע המדינה ובעל תואר שני בכלכלה. במאמר מסביר פרופ' דרזנר מדוע "תעשיית הרעיונות" היא דבר מסוכן. הוגי הרעיונות הם משני סוגים: "שועלים" ו"קיפודים". השועלים הם בעלי עמדה מורכבת וביקורתיים. בהקשר זה מדובר באינטלקטואלים, למשל פרופסורים באקדמיה. הקיפודים הם בעלי השקפת עולם מוצקה המבוססת על רעיון אחד. בגלל הגדלת הפער הסוציוקונומי נוצר מצב של-0.01% העליונים בארה"ב  יש יותר כסף ממה שהם יודעים לעשות איתו. אותם 0.01% הם קיפודים. כתוצאה ממצב זה הופר האיזון בין "שועלים" ל"קיפודים" לטובת ה"קיפודים". לחלק מה-0.01% העליונים יש יומרות אינטלקטואליות. הם דוחפים רעיונות המתאימים להם וברוב המקרים לא מתאימים לכלל האוכלוסייה. כנדבנים יש להם כסף רב לדחיפת הרעיונות.
 
פרופ' דן בן-דוד (מכון שורש): חיים ארוכים לצד הוצאת הנשמה: מערכת בריאות שהולכת בדרך הקשה. המחקר עוסק בהידרדרות המסוכנת של מערכת הבריאות בישראל. כולנו מכירים את הצדדים החיוביים של מערכת הבריאות בישראל ואת הנתונים של תוחלת חיים גבוהה ושיעור נמוך של תמותת תינוקות. מערכת הבריאות בישראל נמצאת בתהליך עקבי של התדרדרות בגלל מדיניות בריאות. בין הנתונים: מקום ראשון בין מדינות ה-OECD בתפוסת מיטות בבתי חולים, שיעור מיטות נמוך לאוכלוסייה בהשוואה למרבית מדינות ה-OECD, מספר נמוך יחסית של אחים ואחיות בבית החולים וציפיה להחמרת המצב בגלל השיעור הנמוך יחסית של לומדי סיעוד, מגמה של הקטנת היחס בין מספר מיטות אשפוז לגודל האוכלוסיה (החל מסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת) ושיעור התמותה הגבוה ביותר במדינות ה-OECD ממחלות זיהומיות. את המגמה הזו מנטרל, במידה מסוימת, השיעור הגבוה של צעירים בישראל, אבל מדינת ישראל היא גם אחת מהמדינות המובילות בעולם בקצב הזדקנות האוכלוסיה. שאלת השאלות היא איזו מערכת בריאות רוצים בישראל בעוד 20 שנה? לאחר תשובה לשאלה זו צריך להיערך לבניתה. 
 
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: פני החברה הישראלית: בני 55 ומעלה ממצאים עיקריים. פרסום חדש של הלמ"ס, במסגרת פרסומי הלמ"ס בנושא פני החברה הישראלית, עוסק באוכלוסיית המבוגרים והקשישים בני ה-55 ומעלה. הקישור הוא לפרק הממצאים העיקריים בפרסום זה. ממצאים חשובים במיוחד הם עליית שיעור בני ה-55 ומעלה באוכלוסייה. בסוף שנת 2015 היו 20% מהאוכלוסיה גילאי 55 או יותר. שיעור הגידול השנתי של אוכלוסיה זו הוא 3.1%, פי 1.5 משיעור הגידול של כלל האוכלוסיה. 54% מגילאי 55 ומעלה הן נשים. בשנת 2015 שיעור התעסוקה של גילאי 55 ומעלה היה 40.5%, מהגבוהים בין שיעורי התעסוקה במדינות ה-OECD. הכנסה הכספית הממוצעת למשק בית של בני 55 ומעלה הייתה דומה להכנסה הכספית של משק בית בכלל האוכלוסייה. שיעור העוני בישראל גבוה מממוצע מדינות האיחוד האירופי. גם בישראל וגם באירופה הסיכון לעוני בקרב קשישים גדול יותר. שיעור הסיכון לעוני של קשישים בישראל הוא 27.9% לעומת 13.2% במדינות האיחוד האירופי.
 
ניצן צור אילן (בנק ישראל): השפעות מגבלות האשראי על בחירת הלווים בשוק הדיור" המקרה של המגבלה על שיעור המימון. המחקר בדק את השפעת מגבלת שיעור המימון על ההחלטות של לווים הרוכשים דירה. התוצאות מראות שהמגבלות השפיעו על תנאי המימון, הקטינו את שיעור המינוף ובנוסף לכךהשפיעו על החלטות הלווים. משקי הבית שהושפעו מהמגבלה בחרו בנכסי דיור זולים יותר, רחוקים יותר מהמרכז וממוקמים בשכונות בעלות מצב סוציו-אקונומי נמוך יותר. מסקנת המחקר היא שמגבלה כזו, כלי  המדיניות המקרו-יציבותי הנפוץ ביותר, משפיעה על הלווים מבחינת יציבות פיננסית ובנוסף לכך משפיעה על בחירת הנכסים לרכישה.
 
ניצה קסיר-קלינר ואסף צחור-שי (המכון החרדי למחקרי מדיניות): על תרבות ועוני בחברה החרדית.  -היבטים שונים של עוני בחברה החרדית. שיעור העוני בחברה החרדית בישראל, על פי המדד הרשמי של המוסד לביטוח לאומי, הוא גבוה יחסית לאוכלוסיות אחרות והוא מעל ל-50%. מדד העוני הרשמי מציג היבט מסוים של העוני, שאינו בהכרח משקף תפיסת עוני או רמת רווחה נמוכה.טענה זו נכונה לכל אוכלוסיה עניה אבל היא נכונה במיוחד לחברה סגורה בעלת מאפינים ייחודיים, כמו החברה החרדית בישראל. מאמר זה בוחן היבטים שונים של העוני בחברה החרדית בעיקר מנקודת מבטה של החברה החרדית ומציג את דרכי ההתמודדות של החברה החרדית עם העוני.
 
כלכליסט: תשכחו מימי הכיף: הטרנד החדש בהטבות לעובדים נועד לשמור להם על הארנק. תשכחו מפינוקים וממשחקים בעבודה. הטרנד החדש הוא סיוע לעובדים בהתנהלות הפיננסית שלהם. התכנית כוללת הטבות כגון: חיסכון כספים על חשבון המעביד, קופת חיסכון למקרי חירום ויום חופשה על חשבון המעביד לצורך סידורים פיננסיים. כ-20 חברות ביניהן בנק Sun Trust, דלתה איירליינס והום דיפו כבר מציעות הטבות כאלה לעובדיהן. על פי דוח של בנק אוף אמריקה, כ-90% מהחברות הגדולות בארצות הברית יציעו לעובדיהן תוכנית רווחה פיננסית כחלק מחבילת ההטבות לעובדיהן. בבנק Sun Trust מצאו כי לאחר הפעלת התוכנית 87% מהעובדים מנהלים תקציב לעומת 43% לפניה, החיסכון הפנסיוני של העובדים גדל ב-35% ול-98% היתה קופת חיסכון למקרי חירום לעומת 68% לפני הפעלת התוכנית. 
 
בשורה אחת:
בנק ישראל: הפיקוח על הבנקים מורה למערכת הבנקאית לבצע ניתוח של הסיכון באשראי לענף כלי הרכב. ניתוח הסיכונים נובע מאינדיקציה לעלייה ברמת הסיכון בענף ושל חברות הליסינג במיוחד. 
העולות היורדות והשורדות: כך ייבנה הרכב מדדי הבורסה בעדכון של אוגוסט. זהו העדכון הראשון בשיטה החדשה.
תעשיית ההון סיכון מגלה את אפריקה. אפריקה היא שוק גדול והיא מתאפיינת בקצב אימוץ מהיר של טכנולוגיות מובייל.
דעה: משה שלו  (עורך Softnews) היזהרו מהצהרות בעקבות ביקורי ראש הממשלה ב"ארצות יעד" וביקורי גומלין. המאמר מתמקד בסחר בין ישראל להודו בעקבות ביקור ראש ממשלת הודו בארץ. עד עתה התוצאות הן דלות.
נחטף ברשת: מוצר חדש לצמיגי הרכב זוכה להצלחה היסטרית. המוצר מנטר דליפות קטנות ואיטיות של אוויר ומדווח עליהן באמצעות אפליקציה. 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio