רותי שרון - 23/08/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23/08/15


חגי עמית (דה-מרקר):ממלכת פישמן: איך לסחוב חוב נצחי של 4.5 מיליארד שקל, ועדיין לחיות כמו מלך. דרכו העסקית של אליעזר פישמן כנראה מגיעה לסיומה. המאמר מציג את דרכו הייחודית של איש עסקים מרכזי בכלכלה הישראלית בשלושים השנים האחרונות. את סוף הדרך מסמנת העמדה למכירה של 40% ממניותיו של פישמן בקבוצה כלכלית ירושלים, המזוהה איתו יותר מכל עסקיו. כמו טייקונים אחרים, גם פישמן עובד במינוף גבוה. בשונה מהם, הוא תמיד החזיר את חובותיו או מיחזר את חובותיו. עובדה זו גרמה לאמון כלפיו מצד הבנקים, שהיו מוכנים לתת לו אשראי נוסף. לכך התווספו קסמו האישי והחשיבה העסקית היצירתית שלו. הבעלות על העיתון הכלכלי גלובס, לא הזיקה לו ביחסיו עם הבנקים. התוצאה היא שהוא ממשיך לשמור על רמת החיים שלו למרות חוב של מיליארדי שקלים, שקרוב לוודאי שלא יוכל להחזיר.

סיגל ריבון (בנק ישראל): אינפלציה אישית למשק בית -כיצד משפיע אזור מגורים? מדד המחירים לצרכן משקף את השינוי במחיר סל צריכה ממוצע של משקי הבית, אבל קיימת שונות גדולה בין סלי הצריכה של משקי הבית. המחקר מנתח את השונות על פי קריטריונים שונים כגון: חמישון על פי הכנסות משק הבית, משקי בית של יחדים לעומת משקי בית של משפחות וקבוצות גיל של משקי הבית. במחקר זה הדגש הוא על שונות סל צריכה לפי אזור מגורים. בשנים 2012-2013 נמצא פער של 4 נקודות אחוז באינפלציה המצטברת בין אזורים שונים ובין משקי בית מעל גיל 65 ואחרים. 

רוני לינדר-גנץ (דה מרקר): איזו קופת חולים אתם הכי אוהבים - ומאיזו הכי פחות מרוצים? בסקר שנערך על ידי ד"ר שולי ברמלי-גרינברג ותמר מדינה-הרטום ממכון ברוקדייל, מצא כי מכבי שירותי בריאות היא קופת החולים שלקוחותיה מרוצים ממנה יותר מאשר לקוחות של קופות חולים אחרות. 95% מלקוחותיה מרוצים או מרוצים מאד. ממצא זה תואם ממצא מסקר קודם, שנערך בשנת 2012. הסקר הנוכחי נערך ברבעון האחרון של שנת 2014. קופת חולים לאומית היא הקופה ממנה מרוצים פחות. יש ירידה גדולה בשביעות הרצון של לקוחות קופת חולים מאוחדת בהשוואה לסקר הקודם. כללית שירותי בריאות מובילה באחוז המרוצים מאד: 42% לעומת 41% במכבי. בכללית זו עליה של 11% בהשוואה לסקר הקודם.

טלי חרותי-סובר ומיכל רמתי (דה מרקר): עבודה מהבית: נוח בפיג'מה - אבל בודד. העבודה מהבית נעשית יותר שכיחה. ההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת לשחזר את המשרד בבבית ולעבוד בשעות גמישות, ללא הצורך לסוע למקום העבודה. מחקר חדש של חברת השכרת שטחי עבודה ריג'ס, מצא כי לעבודה מהבית יש גם חסרונות. החברה ביצעה סקר של 44 אלף עובדים במספר רב של מדינות. בסקר נמצאו רצון לעבוד עם אנשי מקצוע אחרים (64%), חשש מבדידות (38%) ומהיתקעות  בבית. כתוצאה מכך העובדים יוצאים מהבית לצורך שינוי אווירה. השלכות שליליות נוספות הן: חשש מהשמנה, פגיעה בקידום בעבודה וחיכוכים בבית. בישראל רק 38% עובדים לפחות מחצית מהשבוע מחוץ למשרד. היא מדורגת שלישית מהסוף באחוז העובדים מחוץ למשרד. מכסיכו (79%), ברזיל (59%) וסין (58%) הן המובילות. הממוצע העולמי הוא 52%.

יעל מהודר (גלובס): דע את שכר חברך. הכתבה עוסקת בשאלה: האם זה נכון להסתיר את שכרם של עובדים מעובדים אחרים? מקובל לחשוב שיש להסתיר את שכרם של עובדים מפני עובדים אחרים. לטענת כותבת המאמר לא תמיד זה רצוי. במקרים רבים זה אינטרס של המעביד. כשעובדים אינם יודעים מה שכרם של עמיתיהם, חלקם לא יודעים ששכרם נמוך בהשוואה לאחרים, שלכאורה אינם מבצעים עבודה חשובה יותר או טובה יותר. הבורות מונעת מהם לדרוש שכר המגיע להם. בהמשך המאמר דנה הכותבת בתנאים בהם רצוי ומותר לדעת מהו שכרו של עובד ומפרטת טכניקות באמצעותן, יכולים עובדים לגלות מהו גובה שכרם בהשוואה לשכר עמיתיהם.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: פני החברה בישראל - מבט על הערים הגדולות. פרק 2: עוני והדרה חברתית בהשוואה למדינות האיחוד האירופי. המוסד לביטוח לאומי מציג את נתוני העוני הרשמיים המבוססים על הכנסה יחסית. מדד העוני וההדרה החברתית שפותח על ידי האיחוד האירופי הוא רב ממדי. מדד זה מציג סדרה של אינדקסים המצביעים על אוכלוסיות בסיכון לעוני ועל מאפיניהן. המחקר הנוכחי משתמש במדדים של האיחוד האירפי, מה שמאפשר השוואה של ישראל מול מדינות אחרות. במחקר נמצא כי שיעורי העוני בישראל גבוהים משיעורי העוני במדינות האיחוד האירופי, הן ברמה הכללית והן בקרב קבוצות אוכלוסייה בסיכון לעוני: ילדים, קשישים ונשים.

בשורה אחת:
בנק ישראל מפרסם דוח ביניים בנושא "שרשרת ביצוע עסקאות בכרטיסי אשראי". בישראל מספקת חברת שב"א את מרבית השירותים בשרשרת הביצוע. ההמלצות מיועדות להסיר חסמים ולאפשר כניסת שחקנים חדשים לשוק.
הכירו את יצרנית הרכב הסודית והמתוחכמת בעולם: גוגל. גוגל הקימה חברת מכוניות משלה אחרי ש"פלירטטה" עם יצרניות הרכב.
בנק ישראל: יתרת החוב של המגזר העסקי בחודש מאי - כמעט ללא שינוי. יתרת החוב של משקי הבית גדלה ב-1.3%.
מתכוננים לראיון עבודה? 3 המיתוסים שצריך לנפץ ומהר. 
מרכז המחקר והמידע של הכנסת: נתונים אחדים על דואר ישראל: פריסת תיבות דואר, פריסת יחידות דואר, מסירת דואר רגיל ותקן איכות למסירת דואר רשום.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio