רותי שרון - 24.01.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 01/16 >> 24.01.2016

חדשות כלכלת המשפחה
24.01.2016


רמי בסאלי (דה-מרקר): "היום משפחה מגיעה לחוב של פי 20 מההכנסה - לעומת חוב של פי 4 לפני כעשור". הכתבה עוסקת בשינויים בתחום של ייעוץ ואימון בכלכלת המשפחה. בכתבה מרואינים יוסי אש, יו"ר איגוד היועצים לכלכלת המשפחה ויואל קופלנד, מנהל אזור דרום-מרכז ירושלים בעמותת פעמונים. המסרים העיקריים בכתבה הם, שיש גידול משמעותי במספר המשפחות הפונות לייעוץ כלכלי ושמצבן הכלכלי של המשפחות הפונות לייעוץ גרוע יותר ממצבן הכלכלי של משפחות שפנו לייעוץ לפני מספר שנים. יוסי אש מתייחס גם לחשיבות הפניה ליועץ החבר באיגוד היועצים ולא לאנשים שאין להם הכשרה מתאימה וכישורים מתאימים.

נחום בלאס (מרכז טאוב): אי שיוויון במערכת החינוך: מי מתנגד ומי נהנה מהפערים? מחקר זה הוא חלק מדוח מצב המדינה לשנת 2015, שפרסם מרכז טאוב. הוא מציג את הקשר בין תקצוב לבין טיפול בפערים חברתיים וכלכליים במערכת החינוך בישראל. הנושא העיקרי הנדון בו הוא הקשר בין שיטת תקצוב לבין תמיכה בתלמידים מאוכלוסיות חלשות. בלאס סוקר את היסטורית שיטות ההעדפה התקציבית לטובת תלמידים בעלי רקע סוציו-אקונומי נמוך ומגיע למסקנה כי שיטת התקצוב האמורה להיות מיושמת בשנים הקרובות מיטיבה פחות עם השכבות החלשות מאשר השיטות הקדומות. נושאים נוספים הנדונים במחקר זה: יישום חוק לימוד חובה לגילאי 3-4 והוספת סייעת שנייה, צמצום מספר התלמידים בכיתה ומחאת בתי הספר הנוצריים. גם נושאים אלה קשורים בתקצוב ולהערכת החוקר גם מהשינויים בהם נהנות יותר השכבות החזקות. 

אילנית חיות (גלובס): "הסחורה הכי חמה בשוק":  אילו רשתות ינסו לרכוש את מגה? ההחלטה של נאמני מגה למכור את החברה כמקשה אחת מקשה על מכירתה. חלק מהקונים הפוטנציאליים אינם יכולים או אינם מעוניינים לרכוש את החברה במלואה. מסתמן כי רק ויקטורי, רמי לוי וקבוצת סגול-מיטל עשויים להתחרות על רכישתה. טיב טעם ויינות ביתן, שהיו מעוניינים ברכישת חלק מהחברה, לא יתחרו על רכישתה. ברכישת מגה יש סיכויים וסיכונים. הנושאים הבעייתיים העיקריים הם: תהליך המיזוג והקושי בשמירת תדמית כרשת זולה, אופן המשך העסקת העובדים הנהנים מתנאי שכר טובים יותר מהמקובל בענף, ריכוז סניפים במרכזי ערים גדולות וקושי בהקשר של הגבלים עסקיים באזורים בהם לרשת הרוכשת ולמגה מעל ל-30% מהשוק.

סמי פרץ (דה מרקר): הנתון שגרם לנתניהו להירדם בשמירה - והגיל שבו אנחנו נאחזים במשרות שלנו. הטענה ששוק העבודה בישראל גמיש מחביאה שקר סטטיסטי קטן: יש חלקים גמישים אבל יש חלקים חסרי גמישות לחלוטין, בעיקר בשירות הציבורי ובארגונים שהיו בעבר חלק מהשירות הציבורי, כמו הבנקים וחברת אל-על. מחקרים מראים כי גמישות או נידות עובדים בין מקומות עבודה מעלה את פיריון העבודה. חוסר הגמישות בארגונים ציבוריים באה לידי ביטוי בפריון נמוך ובשירות גרוע. ד"ר טניה סוחוי ותמר רמות-נסיקה, ממחלקת המחקר של בנק ישראל, ערכו מחקר העוסק ברמת המוביליות במגזר העסקי בישראל. הטריגר למחקר היה העלאה הדרגתית של גיל הפרישה לפנסיה בישראל בשנים 2004-2009 מגיל 60 לגיל 62 אצל נשים ומגיל 65 לגיל 67 אצל גברים. ממצאי המחקר מראים כי העלאת גיל הפרישה הקטינה את המוביליות של עובדים בגיל 55 ומעלה. בשנים 2004-2006, עברו  מרצונם 11% מהעובדים בגיל 55 עד גיל הפרישה ממקום עבודה אחד למקום עבודה אחר. בשנים 2010-2013  החליפו מרצונם הטוב מקום עבודה רק 9% מהעובדים בגיל 55 עד גיל הפרישה. המסקנה המעניינת של החוקרות היא, שבגלל הקשר בין פיריון והחלפת מקום עבודה, רצוי שמדיניות הממשלה תעודד עובדים מבוגרים לקחת סיכונים ולהחליף מקום עבודה. מדיניות כזו יכולה לבוא לידי ביטוי בהכשרות מקצועיות למבוגרים, הגמשת התנאים לקבלת דמי אבטלה ובהסברה המעודדת העסקת מבוגרים .

חגי עמית (דה מרקר): והאם באמת קיימת מדינת תל אביב? המאמר מציג את האפיונים הכלכליים והחברתיים הייחודיים של העיר תל אביב. הוא מעלה את השאלה: האם מדובר במדינה נפרדת? התשובה היא שעל אף הייחוד של תל-אביב ההתייחסות אליה כאל מדינה נפרדת רחוקה מאד מהמציאות. השכר הממוצע ברוטו של שכיר בתל-אביב הוא 11,855 שקלים לעומת ממוצע של 9,030 שקלים במדינת ישראל כולה. ההוצאה החודשית לתצרוכת של משק בית בתל אביב היא 15,710 שקל לעומת 14,500 שקל בישראל. גם דפוסי ההוצאה שונים: בתל-אביב מוציאים במהלך כל החודש ובמקומות אחרים מוציאים יותר במועדים סמוכים לקבלת המשכורת. גם מחירי הדירות בתל אביב גבוהים יותר. לעומת זאת חלק גדול מההוצאות על צריכה בתל אביב הן של תושבי ערים אחרות, כולל הפריפריה. אחוז גבוה מהעובדים בתל אביב אינם תושבי העיר ובתוך תל אביב עצמה יש הבדלים מהותיים בין חלקים בעיר.

קליה קליין (כלכליסט): דעה: מרוב תיקוני החקיקה לשיוויון והגנה על נשים - בסוף הן יפגעו. הכנסת מוצפת בגל חקיקה המיועד לשפר את מצבן של נשים ולהבטיח להן שיוויון. חלק מהתיקונים מעניקים לגברים זכות לחופשת לידה, תיקונים אחרים מגבילים פגיעה בעבודה בזכויות נשים גם לתקופה שאחרי ההריון והלידה ותיקונים אחרים מאפשרים לגברים חופשת לידה והקלות נוספות בעבודה בזמן ההריון ומיד לאחר הולדת ילד. למרות שלדעת הכותבת באופן כללי זו יוזמה מבורכת, עודף ההטבות עלול להיות חרב פיפיות ובסופו של דבר לפגוע בנשים.

בשורה אחת:
בכיוון מטה: מדד המחירים לצרכן האמריקאי בחודש דצמבר ירד ב 0.1%. בהשוואה לממד המחירים לצרכן באותו חודש לפני שנה עלה ב-0.7%. העליה הגדולה ביותר השנה.
אבא'לה נולדה לך חופשה. הצעת חוק חוצת מפלגות קובעת כי כל אב טרי יקבל אוטומטית חופשה של 8 ימים.
סוף עידן הפקס בממשלה: ועדת שרים מאשרת שימוש בדואר אלקטרוני בפניה למשרדי ממשלה.
מי רצח את האנציקלופדיה שלי?  על נצחונה של הויקיפדיה החוגגת 15 שנים להיווסדה.
גיוס בומרנג: כיצד להחזיר למקום העבודה עובדים שעזבו. הדרך חזרה מתחילה באופן הפרידה.
 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio