רותי שרון - 24.04.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 04/16 >> 24.04.2016

חדשות כלכלת המשפחה
24.04.2016


אריק מירובסקי (דה-מרקר): מיוחד: כמה תעלה הדירה שלכם בשנה הבאה?   הכתבה עוסקת בתחזית מחירי דירות בשנה הבאה. הכתבה מורכבת מתחזית כללית ומתחזית ספציפית ל-16 ערים: תל-אביב, ירושלים, באר שבע, פתח תקוה, ראשון לציון, רחובות ונס ציונה, חיפה, רמת גן וגבעתיים, אשדוד, נתניה, מודיעין, כרמיאל, רמת השרון ורעננה. על פי הכתבה, מייחסים משקל רב מדי למחסור בדירות כגורם למחירים הגבוהים. היצע הדירות הכפיל את עצמו מאז שנת 2010 ובשנת 2015 הגיע לשיא של 15 השנים האחרונות. תוכנית מחיר למשתכן של משרד האוצר ומשרד השיכון תשפיע על המחירים בפריפריה אבל לא תשפיע על המחירים במרכז.

אליצפן רוזנברג (Ynet): הבנק הטעה את נוטלי המשכנתא וימחק כ-90% מהחוב. בית המשפט המחוזי בירושלים חייב את בנק המזרחי-טפחות למחוק כ-90% ממשכנתא בסך של כ-3 מיליון שקלים, שניתנה לפני 15 שנים. בית המשפט עשה זאת משום שהבנק הטעה את הלקוחות בנוגע לכיסוי הביטוחי של ההלוואה ולא סיפר להם, שההלוואה אינה מבוטלת במקרה של מות אחד המבוטחים. הבנק החתים את הזוג על ביטוח דירה קבוצתי באמצעותו. התהליך נעשה בחופזה בלי שבני הזוג קראו את הפוליסה ובלי שפקידי הבנק הסבירו להם את התנאים המהותיים. אחרי כ-10 שנים הבעל נפטר. האלמנה חשבה, שהביטוח מכסה את יתרת המשכנתא. החוב טפח לכ-3 מיליון שקל והבנק התחיל בתהליכי הוצאה לפועל נגד האלמנה. זו פנתה לבית המשפט. השופט משה ברעם פסק שהבנק הפר את חובת הנאמנות שלו כלפי לקוחותיו ואת חובותיו כסוכן ביטוח. השופט הדגיש שהבנק נחשב כסוכן ביטוח וחלות עליו כל החובות, כולל חובת הגילוי האקטיבי.

יובל גמליאל (גלובס): "לאורך השנים המחירים בתקופת הפסח דווקא עולים ולא יורדים". ד"ר אביחי שניר מהמכללה האקדמית נתניה מסביר מה כדאי לצרכן לדעת לפני פסח. ד"ר שניר אומר, שלפני פסח המחירים דווקא עולים והמבצעים הם מבצעי כמויות ולא מבצעי מחירים. מיד אחרי פורים מפרסמות רדתות השיווק מבצעי צרכנים על מנת למשוך קונים. הם מצליחים משום שהמכירות של רשתות השיווק, של מזון, הלבשה, מוצרי חשמל וכלי בית עולות בכ-20%. הטעויות הבולטות של הקונים: קנית מוצרים נוספים שאינם במבצע, הימנעות מהשוואות מחירים וקניה על פי תדמית. הצרכן נכנס לחנות של רשת שיש לה תקמית של רשת זולה בלי לבדוק מחירים.  .

בילי פרנקל, אחיה ראב"ד ואילנה קוריאל (Ynet): דרמת הפיטורים באינטל: "ענק שנרדם בשמירה". המובייל ניצח את המחשב האישי וענקית השבבים משלמת את המחיר. אינטל פרסמה הודעה דרמטית על פיטורי 12 אלף עובדים ברחבי העולם המהווים 11% מכוח העבודה שלה. עדיין לא ברור כיצד ישפיע המהלך העולמי על מרכזי החברה בישראל המעסיקים כ-10,000 עובדים. ההערכות בשוק מדברות על פיטורי מאות עובדים. אורי חושן, מנכ"ל חממת VIX העוסקת בהייטק ובמדעי החיים, הסביר לעיתון, שאינטל היא דוגמה לענק שנרדם בשמירה. לדבריו יש מהפיכות טכנולוגיות המחיבות לחדש כל הזמן ולהיכנס לתחומים חדשים. אינטל לא הגיבה בזמן למהפיכות האינטרנט והמובייל ויצרנים אחרים הקדימו אותה ביצור מעבדים המתאימים לשווקים אלה. 

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): שיטת מצליח בפלאפון? עובד לשעבר: "סילפנו את האמת". אחת הטענות של חברות שצרכנים מתלוננים נגדן, היא שהצרכן לא היה מספיק ערני כשחתם על החוזה. אין כל בסיס לטענה הזו, כשעובדים לשעבר בחברה חושפים כי הונחו לטייח את האמת. זהו בדיוק מה שמראה הקלטה של עובד לשעבר בחברת פלאפון בתכנית הטלוויזה "הכל כלול" בערוץ 10. העובד לשעבר טען כי העובדים הונחו להגיד שמגיע ללקוחות טאבלאט חינם בקניית מכשיר טלפון. במציאות פעלו  אנשי המכירות ב"שיטת מצליח": דחפו ללקוחות טאבלט ביחד עם הטלפון וחייבו עליו.     

אירה אימרגליק (וואלה): עלויות גבוהות וניהול חובבני: מסעדות היוקרה נסגרות בזו אחר זו. מסעדות יוקרה רבות נסגרות. הסיבות לכך הן ניהול לא טוב, עלויות גבוהות והתפכחות הקהל הישראלי, שאינו מוכן  לשלם כל כך הרבה רק בגלל שמו ההולך לפניו של השף. שולי הרווח במסעדות יוקרה הם 5%-8%. המיסים הגבוהים שוחקים את הרווח. כשהרווח נשחק, המסעדה מתפשרת על איכות במטרה לחסוך עלויות. כשהאיכות יורדת, פחות לקוחות מגיעים והדרך להפסדים ולסגירת המסעדה קצרה. הקהל הישראלי דורש תמהיל של אוכל פשוט, טעים ומעודכן במחירים סבירים. בעלי המסעדות מבינים את המגמה ומתאימים את עצמם אליה.
 
בשורה אחת:
מדד המחירים לצרכן בחודש מרץ ירד ב 0.2%. מדד מחירי הדירות עלה ב-7.2% לעומת 8% בשנת 2015.
איפה כדאי לך להשקיע 100,000 ש"ח בשנת 2016. מודל חדש של השקעות בנדל"ן באמצעות כלכלת שיתוף הניב רווחים גבוהים בשנת 2015.
השופט מור יוצא להתקפה: "19 שנים הייתי שופט, יצאתי נגדם ותראו מה קרה לי". איך קורה ששופט מומחה במיסוי מואשם בהעלמת מס?
משרד האוצר נגד דיל הביצים. הדיל בין משרד החקלאות ומגדלי המטילות יעלה למעלה ממיליארד שקל.
ניצולי שואה רגילים לרעוב. בעלי מניות לא. עשרה חודשים ניצולי שואה לא קיבלו את קצבתם המגיעה להם לפי החוק. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio