רותי שרון - 24/05/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24/05/15


מירב ארלוזורוב וטלי חרותי-סובר (דה-מרקר): נתניהו ודרעי מבטלים יוזמה שהוציאה אלפי חרדים לעבודה. אחד ההישגים הכלכליים של ממשלת נתניהו הקודמת, היה חוק שהתנה סבסוד מעונות יום, בעבודת שני בני הזוג. עד החלת החוק בשנת 2013, חסכו בממוצע משפחות חרדיות, בהן הבעל לא עבד, כ-2,000 שקל לחודש כתוצאה מסבסוד מעונות יום על ידי המדינה. התוצאות החיוביות של החוק היו: עלייה גדולה במספר הגברים החרדים שיצאו לעבודה או ששילמו מס הכנסה על עבודתם. אלה ששילמו מס עבדו קודם לכן "בשחור" ועברו להצהיר על עבודתם באופן גלוי. תוצאה נוספת של החוק היא הוצאת משפחות חרדיות ממעגל העוני. ראש הממשלה ושר הכלכלה הנכנס, יזמו דיון דחוף לביטול ההתניה של עבודת שני בני הזוג כתנאי לסבסוד מעונות היום. ההחלטה, על פי ההסכם הקואליציוני, צפויה להוציא גברים חרדים ממעגל העבודה.

עירית אבישר (גלובס): בנק לאומי ייכנס לפעילות בתחום ההלוואות החברתיות. תחום ההלוואות P2P, בו אדם מלווה לאדם אחר ללא תיווך של בנק, צובר תאוצה בעולם. בישראל הוא פחות  פופולארי. הפעילות הבולטת של גוף פיננסי בישראל בתחום זה הייתה של מיטב-דש, שרכשה נתח מפעילות חברת הלוואות החברתיות eLoan. התיווך בין המלווים ללווים בהלוואות חברתיות, נעשה באמצעות אתר אינטרנט. ההחלטה להיכנס לתחום הזה היא בעייתית, משום שפירושה קניבליזציה בהכנסות הבנק מהלוואות. השיקולים של הבנק בעד כניסה לתחום הם ששוק ההלוואות מסוג זה יצמח בכל מקרה ושהתוכנה שהבנק עשוי להיות הבעלים שלה, ישימה לעבודה בעולם ולא רק בשוק הישראלי. 

תומר ורון (כלכליסט): למורת רוחם של הבנקים: מאגר דירוג האשראי הארצי יוצא לדרך. על פי דוח ביניים של הועדה לקידום חוק נתוני אשראי, דירוג אשראי מלא של משקי הבית, ייטיב גם עם לווים בעייתיים ואוכלוסיות חלשות כלכלית. דירוג אשראי מלא של משקי הבית, יציג נתונים על היקף המינוף של כל לווה ועל היסטוריית החזרי האשראי שלו. הדירוג, שיהיה גלוי לכל, יציג גם נתונים על היסטוריית תשלומי המים והחשמל של לווים. לא יכללו בו לווים, שיבקשו לא להיכלל. במצב הקיים רק לבנק בו מתנהל חשבונו של לקוח, יש מידע מלא על מצב האשראי שלו והיסטוריית האשראי שלו ולכן כל בנק הוא מעין מונופול הלוואות ללקוחותיו. הבנקים מתנגדים לדירוג האשראי. בין השאר טענו, שתיפגע אוכלוסייה חלשה, שלא תקבל הלוואות או שתקבל אותן בריביות גבוהות. על פי מחקר, עליו מסתמך דוח הביניים של הוועדה, האוכלוסיות החלשות דווקא יקבלו אשראי זול יותר לאחר החלת דירוג אשראי מלא.

צבי זרחיה (דה מרקר): החוק שיקפיץ את ימי החופשה שלכם. הצעת חוק, שיזמה ח"כ רחל עזריה, ושותפים לה חברי כנסת מכל הסיעות, תגדיל את מספר ימי החופשה של עובדים ל-21 ימים החל מהשנה הראשונה. הצעת החוק באה להשוות את המצב בישראל לנהוג במדינות ה-OECD ולתקן את המצב בו עובדים מקבלים מספר קטן של ימי חופשה, בגלל החלפת מקומות עבודה בתדירות גבוהה מהעבר. לפי החוק הקיים היום, עובד מקבל 14 ימי חופשה בכל אחת מארבע השנים הראשונים בהן הוא עובד במקום עבודה. בשנה החמישית עולה מספר ימי החופשה ל-16. בשנה השביעית ל-18 ימים ובשנה השמינית ל-21 ימים. בשנים הבאות מתווסף יום אחד עד למקסימום של 28 ימי חופשה בשנה. לפי הצעת החוק החדשה, עובד יקבל 21 ימי חופשה בשנה הראשונה, 23 בשנייה, 25 בשלישית. החל מהשנה הרביעית יתווסף יום נוסף בכל שנה, עד למקסימום של 28 ימי חופשה.  

טלי חרותי-סובר (דה מרקר): הרצוג מציע חוק שיסדר את העתיד של הילדים שלכם. מה המחיר? ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, מקדם הצעת חוק, שהונחה על שולחנה של הכנסת. ההצעה המכונה "חוק חיסכון לאומי לכל ילד" נתמכת על ידי חברי כנסת מרוב הסיעות והסיכויים להעברתה גבוהים. על פי ההצעה, המדינה תפקיד סכום זהה לסכום שיפקידו הורים בתכנית חיסכון לילדיהם. משך תכנית החיסכון הוא 18 שנים והיא תישא ריבית של לא פחות מ-5% לשנה. תוכניות דומות קיימות במדינות רבות כמו: בריטניה, סינגפור, קנדה ודרום קוריאה. בארצות הברית ובהונג-קונג התחילו תהליכים בכיוון דומה. מטרת החוק היא לעודד חיסכון של הורים עבור ילדיהם.

יואב כהן (Ynet): קבצים לא קריאים וקריסת אתר: שקיפות המחירים יצאה לדרך ברגל שמאל.
על פי חוק המזון מחויבות רשתות המזון , שהיקף המחזור שלהם גדול מ-250 מיליון שקל, לפרסם את מחירי כל המוצרים שלהם בכל סניפי הרשת. בין הרשתות החייבות לפרסם: שופרסל, מגה, רמי לוי, יינות ביתן, ויקטורי, חצי חינם וטיב טעם. זה התחיל ברגל שמאל. האתר של הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן, קרס שעות ספורות לאחר פרסום המחירים. משתמשים התלוננו על פורמט שאינו מוכר להם ועל רשימות שאינן מובנות להם.  

בשורה אחת:
מעל הציפיות: מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אפריל ב-0.6%. מתחילת השנה ירד המדד ב-0.7%.
כחלון מתכוון להקפיא את שכר הדירה לשנתיים. לפי התכנית יוקפא שכר הדירה לשנתיים  ובשנה השלישית יעלה לפי עליית מדד המחירים לצרכן .
אוהבים לגהץ : מספר כרטיסי האשראי בישראל זינק ל-9 מיליון. היקפי הרכישות ברבעון הראשון גדול ב-7% והגיעו  ל-62 מיליארד שקל.  
נגמרו הדיבורים: ספקיות הסלולר מכות בבטן הרכה של גוגל. הספקיות האירופאיות החליטו לחסום פרסומות של גוגל.
"אם המתחרים לא עוקבים אחריך אתה עושה משהו לא נכון". ראיון עם דרור בין, מנכ"ל חברת ההיטק הישראלית רד. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio