רותי שרון - 24.07.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24.07.2016


עדי דברת-מזריץ (דה-מרקר): בעקבות הקריסה במכירות: תנובה מציגה "מבצע כאסח" למחירים. אחרי חודשים של התרסקות במכירות תנובה מורידה מחירים. בימים האחרונים הופיעו מבצעים ברשתות המזון בהם מוצרי חלב של תנובה נמכרים בהנחה של 40%-50%. כך למשל, גביע קוטג' נמכר ב-3.90-4.00 שקלים וקנקן חלב 2 ליטרים ב-8 שקלים. תנובה היא השחקנית הגדולה בענף ובעבר נמנעה ממבצעים אגרסיביים. בענף מעריכים שתנובה התחילה במבצעים אחרי שסיימה את החצי הראשון של השנה בירידה של 5.4% במכירות. תנובה עושה מבצעים על מנת לשמור על נתח שוק של יותר מ-50%. לפני שבעה שבועות הייתה עם נתח שוק של 50.3%. לירידה מתחת לנתח שוק של 50% יש לדעת החברה, משמעויות פסיכולוגיות הן פנימה והן החוצה. החברה התקשתה להתמודד עם השינויים בשוק: היתר יבוא גבינות צהובות וכניסתה של שופרסל לשוק עם מותג פרטי.

דובי בן-גדליהו (גלובס): האם בקרוב נראה רשתות של מוצרי צריכה ומזון מייבאות כלי רכב לישראל? שוק כלי הרכב נמצא ברתיחה. פרסום נוסחת המיסוי הירוק החדשה, שתהיה תקפה החל מינואר 2017, גרם להקדמת קניה על מנת לא לשלם תוספת מס. היבואנים נערכים לפריקת מכוניות עד דצמבר 2016 על מנת לספק את המכוניות לפני עליית המיסוי. גורם נוסף המשפיע על השוק לכיוון של רתיחה, הוא ההכנות הנמרצות לחידוש והרחבת היבוא המקביל של רכב בעקבות "חוק שירותי הרכב" החדש. החוק החדש מקל על יבוא מקביל ומקטין את הפיקוח הרגולטורי על יבואנים מקבילים. יתכן שבין מבקשי רישיון ליבוא מקביל נמצא גם גופים שאינם באים משוק הרכב, למשל רשתות מזון. 

עמרי מילמן (כלכליסט): כחלון מציע מס של עד 37 אלף שקל בשנה למשכירי כמה דירות. מס חדש צפוי להיכנס לחוק ההסדרים החדש. המס יחול על בעלי 3 דירות או יותר. את התכנית יזם משרד האוצר במטרה להגדיל את היצע הדירות לקניה. אדם המחזיק 3 דירות ישלם מס שנתי של 10,000 שקל. אדם המחזיק 4 דירות ישלם 22 אלף שקל בשנה ומחזיקי 5 דירות או יותר ישלמו 37,000 שקל לשנה.החוק נועד ללחוץ על מחזיקי הדירות למכור אותן ועל ידי כך להגדיל את היצע הדירות למכירה. החשש הוא שמי שיפגע מהחוק הם השוכרים, שמשכירי הדירות ינסו לגלגל עליהם חלק מעלות המס.

יסמין גואטה (דה מרקר): ההלכה שהגנה על בנקים מצ'קים פגומים תגיע לדיון מורחב של 7 שופטים. על פי "הלכת גויסקי", שנקבעה לפני יותר מ-51 שנים, מותר לבנקים לגבות צ'קים פגומים גם אם נותן הצ'ק לא קיבל את התמורה  שהובטחה לו. בנובמבר האחרון החליטו שופטי בית המשפט העליון ניל הנדל ואורי שוהם על ביטול הלכת גויסקי. הבקשה לביטול הלכת גויסקי הועלתה במהלך סכסוך משפטי בין בנק לאומי וחברת טל טריידינג. חברת טל טריידינג חתמה על עסקה לרכישת יהלומים מחברת יהלומי צבי אור. את התמורה היא שילמה בצ'קים דחויים בין הצ'קים צ'ק בסך 205 אלף דולר, ששכירותו לא הוגבלה, לא נכתב עליו "למוטב בלבד" והיה בו פגם. כשהתברר שיהלומי צבי אור אינה מסוגלת לספק יהלומים בגלל קשיים כלכליים, פנתה טל טריידינג לבנק לאומי בבקשה לקבל את הצ'ק בחזרה. הבנק סירב משום שבחשבון חברת יהלומי צבי אור הייתה יתרת חובה. בנק לאומי ביקש רשות לערער על ההחלטה לביטול עסקת גויסקי. בקשתו נענתה לחיוב ובעתירתו של הבנק ידונו 7 שופטים..

רחלי בינדמן (כלכליסט): מינוף המשרת את גופי החיסכון. מנהלי החיסכון הפנסיוני מעניקים הלוואות בתנאים טובים לחוסכים. ההלוואות הן כלי לשימור לקוחות. מתברר שלא רק בשימור מדובר, אלא גם בגיוס לקוחות. לכאורה, הלקוח מרוויח פעמיים: ההלוואה היא בתנאים טובים ואת כספי ההלוואה הוא יכול להשקיע באמצעות אותו גוף שהלווה לו, למשל בפוליסת חיסכון. מתברר שמדובר בניגוד אינטרסים. הלקוח אולי ירוויח, אם תשואת פוליסות החיסכון יהיו גבוהות. חברת הביטוח תרוויח תמיד: חברת הביטוח מרוויחה תשואה קטנה יחסית על ההלוואה וגובה דמי ניהול גבוהים על פוליסת החיסכון.

מוטי בסוק ורז סמולסקי (דה מרקר): מגדלים בגובה 18 קומות ויוקמו לאורך צירי הרכבת הקלה בירושלים. הועדה המקומית לתכנון ובניה בעיריית ירושלים אישרה מדיניות תכנון חדשה, פורצת דרך, למתן תוספת זכויות בניה משמעותיות לאורך צירי הרכבת הקלה בעיר. הכוונה היא לקו הרכבת הקלה הנוכחי ולקווי רכבת קלה נוספים המתוכננים. תוספות אחוזי הבניה מיועדות לדיור, למסחר ולמלונאות. השינוי יאפשר בנית אלפי יחידות דיור חדשות. מדיניות התכנון החדשה מחברת בין תשתית תחבורתית ציבורית לבין התחדשות עירונית. הרכבת הקלה עשויה להיות אמצעי תחבורה נוח עבור אלה שיתגוררו שם או ישתמשו בשירותי המסחר והמלונאות.

בשורה אחת:
סיכום  המכרז של החשכ"ל בו זכתה פלאפון מעורר שאלות. האם החברה זכתה במחיר התאבדות? מה ההשפעה על השוק כלו?
חמישה תפקידים חדשים  במחלקת משאבי אנוש: מנהל מעורבות עובדים, מנהל למידה, מנהל גיוון, מנהל כישרונות ומנהל Mindset
ניצחון להורים:סוף לחגיגת המחירים של מטרנה וסימילאק. ועדת השרים עומדת לאשר פיקוח על מחירי תחליף חלב אם.
מי זכאי לקיצבת זיקנה ומה שיעורה? קראו את זכותון קצבת זיקנה באתר כל זכות.
התלהבתם מפוקימון גו? זאת רק התחלה. המשחק פוקימון גו מבוסס על מציאות רבודה ומיקום. זו רק התחלה של ניצול מציאות רבודה.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio