רותי שרון - 24/08/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24/08/14

דעה: איתן אבריאל (דה-מרקר): האם המודל השוודי הוא הדרך להגן על הפנסיה שלכם מהטייקונים? מודל הפנסיה הנוכחי בישראל הוא בעייתי. הבעייה הגדולה ביותר היא דמי הניהול הגבוהים, שלוקחים הגופים המנהלים את הפנסיה. גובה דמי הניהול מגיע ברוב המקרים לכ-30% מהחיסכון, כולל תשואה. הגופים המנהלים הם בעיקר חברות הביטוח, אבל גם בתי השקעות מנהלים חלק מכספי החיסכון הפנסיוני.  אבריאל טוען שקיימים מודלים טובים יותר לניהול החיסכון הפנסיוני. הרעיון של מעבר למודל של ניהול פנסיה ממלכתית , תופס תאוצה בישראל. אבריאל מציג שני מודלים של ניהול פנסיה ממלכתי: המודל הסינגפורי והמודל השוודי

ליטל איסטמטי (גלובס): חיפה מקדמת הקמת בורסה שמתמחה בחברות היי-טק. עיריית חיפה צפויה להוציא בקרוב קול קורא ליזמים להקמת בורסה בעיר.הבורסה צפוייה להתמחות בחברות היי-טק ובמיוחד בחברות היי-טק הנמצאות בשלב ה-Seed. לטענת ראש עיריית חיפה, ישראל היא המדינה היחידה בה יש רק מרכז פיננסי אחד. הבורסה החדשה צפויה להתחרות בבורסה בתל-אביב, הנמצאת במשבר.  בעיריית חיפה מדברים על הקמת בורסה כבר כשנתיים. הוצאת קול קורא באה לאחר בדיקה, שהראתה כי יש יזמים המתעניינים בהקמת בורסה כזו. המנכ"ל החדש של הבורסה לניירות ערך בתל-אביב מנסה להוציאה מהמשבר. הגדלת הדגש על חברות היי-טק הוא חלק מהתכנית לשיקום הבורסה בתל-אביב . 

יעל דראל (כלכליסט): דירות 3 חדרים חוזרות לשוק הקטנות נמחקו. נתונים חדשים של משרד השיכון מראים כי בשנת 2014, לראשונה מזה תשע שנים לא נבנו דירות של חדר אחד. דירות של 2 חדרים מהוות רק 0.4% מהתחלות הבנייה. לעומת זאת חל גידול בהתחלות בנייה דירות שלושה וארבעה חדרים.  דירות של שלושה חדרים הוו 5.6% מהתחלות הבנייה בשנת 2014 לעומת 3.7% בשנת 2013. דירות של 4 חדרים מהוות 43.1% מהתחלות הבנייה לעומת 41.2% בשנה הקודמת ו-36.8% בשנת 2012.  נתוני משרד השיכון מראים על ירידה באחוז דירות של חמישה חדרים ועלייה באחוז הדירות של שישה חדרים או יותר. האוכלוסיות הרוכשות דירות של שלושה חדרים הן: זוגות צעירים שאין להם אמצעים לרכישת דירות  גדולות יותר, זוגות מבוגרים שילדיהם עזבו את הבית וגרושים. מגמת הגידול באוכלוסיות אלה מבטיחה המשך גידול בביקוש לדירות שלושה חדרים.

אמיתי זיו (דה מרקר): דור 4 בישראל: משרד התקשורת אישר לחברות הסלולר להדליק הרשת המהירה. אחרי עיכוב של שנים טכנולוגיית דור 4 של הסלולר (LTE) מגיעה לישראל. משרד התקשורת הודיע שיאפשר לחברות הסלולר להשתמש בתדרים שברשותן לשידורים בטכנולוגיית הדור הרביעי. השימוש בטכנולוגיית דור רביעי מותנה בכך, שהחברות לא יגבו  עבור שימוש בטכנולוגיה  זו  יותר מאשר הן גובות על שימוש בטכנולוגיות של הדור הקודם, עד לחלוקה סופית של התדרים על ידי משרד התקשורת. תנאים נוספים הם פריסה זהה בפריפריה ובמרכז והענקת הרשאת שימוש זהה ברשת הדור הרביעי לחברות מתארחות.

שרון שפורר (דה מרקר):  אשראי מנופח ומינויים מפוקפקים - מה קרה בבנק הפועלים בעשור האחרון? הכתבה מתארת בעיות בהתנהלות בנק הפועלים בעשר השנים האחרונות. בנק הפועלים עומד בפני אירוע דרמטי של חשיפת הפרוטוקולים שיסבירו כיצד ניתן אשראי של מאות מיליוני שקלים לנוחי דנקנר ללא ביטחונות. החשיפה עלולה לפגוע בניסיונות הבנק לשקם את תדמיתו , , לאחר הרשעתו בפלילים של יו"ר הבנק לשעבר דני דנקנר. על פי הכתבה, לאורך כל השנים היו מעורבים בני הדוד דנקנר בבנק. בשלב ראשון כשותפים, בשלב מאוחר יותר דני דנקנר כיו"ר ונוחי דנקנר כמעורב בנעשה בבנק ללא תפקיד פורמלי וכלווה הגדול ביותר מהבנק. הכתב טוען כי בנק ישראל לא עשה את המצופה ממנו ולא התערב בנעשה בבנק, למעט בנושא הדחת דני דנקנר. בנק ישראל פירש את תפקידו באופן שמרני, כאחראי על שמירת יציבות הבנקים בלבד ולכן לא פירסם דוחות ביקורת על בנק הפועלים. החשיפה שנעשתה עד כה והחשיפה הצפויה בעתיד הקרוב, נבעו מהגשת תביעות לבית המשפט על ידי בעלי מניות והתנועה לאיכות השלטון.

מיטל פלג (גלובס): טסים לחו"ל - אלה הדברים עליהם מאד לא כדאי לחסוך. חופשה בחו"ל כרוכה לרוב בהוצאה כספית לא מבוטלת. הנטייה היא לחסוך בהוצאות הקשורות בנסיעה.הטענה המרכזית במאמר היא שיש סעיפי הוצאה שאסור לחסוך בהם, משום שהחיסכון עשוי לפגוע משמעותית בהנאה מהטיול.  לפעמים מדובר בסעיפים שעלותם נמוכה יחסית. הסעיפים בהם מוצע לא לחסוך הם: מזוודות, נעליים, נסיעות וזמן פנוי. לעומת זאת מוצע לחסוך בסעיפים כגון: ארוחות, לינה, טלפונים ובילויים.

בשורה אחת:
בהתאם לציפיות: מדד המחירים לצרכן בחודש יולי עלה ב -0.1%. עליות במחירי הירקות והפירות,  התחבורה והדיור.
לאומי ישלם 100 מיליון שקל - מי זכאי לפיצוי? התשלום הוא בהסכם פשרה בתביעה ייצוגית בבית משפט מחוזי, לאחר שהבנק גבה גביית יתר של ריבית.
שובו של הצרכן האמריקאי. מדוע הפעם העלאת הריבית בארה"ב אכן הולכת ומתקרבת.
שילמתם פעמים על אותו ביטוח? בעיה שלכם. שופט שדן בנושא לא הגיע להחלטה מכרעת בנושא.
כך נראים שולחנות העבודה של אנשים מצליחים. הרשת החברתית Linkedin ביקשה מכמה מצליחנים לתאר את סביבת העבודה שלהם.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio