רותי שרון - 24.09.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24.09.2017


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): תספורת כפויה תחת איומים: התוכנית שתנטרל את הנשק של חברות הביטוח. כאשר יש מחלוקת בין חברת ביטוח למבוטח המגיש לה תביעה, חברת הביטוח היא הצד החזק. המבוטח זקוק לכסף באופן מידי. חברת הביטוח היא בעלת כוח ומשאבים כלכליים גדולים בהרבה. זוהי הסיבה שחברות הביטוח מוכנות לא לשלם את מה שתובע המבוטח ולאפשר לו לתבוע אותה בבית משפט. חלק גדול מהמבוטחים מוותרים על הגשת תביעה בבית משפט וחלק אחר מתפשר במהלך המשפט, על אף שקרוב לוודאי שהיה זוכה בתביעה, לו היו לו המשאבים והכוח להמשיך בתביעה. חברות הביטוח מנצלות את הנשק של בית משפט לאו דווקא בתום לב יוזמה חדשה של דורית סלינגר, הממונה על הביטוח במשרד האוצר בתמיכתם של שר האוצר משה כחלון ושרת המשפטים איילת שקד עשויה למנוע שימוש כזה בבתי המשפט. על פי ההצעה, יוקם מוסד לבוררות בביטוח. הלקוחות יוכלו לפנות לבוררות או לבית משפט אבל חברות הביטוח יאלצו ללכת לבוררות. הליך הבוררות הוא זול יותר וקצר יותר בזמן מאשר תביעה משפטית. 

צבי זרחיה (דה מרקר): גיל הפרישה לנשים לא יועלה: ועדת הרווחה אישרה את תקנון קרנות הפנסיה. ועדת העבודה והרווחה  של הכנסת אישרה את תקנון הפרישה האחיד של קרנות הפנסיה הוותיקות, שלפיו גיל הפרישה של נשים יישאר 62. גיל הפרישה לא יועלה באופן הדרגתי לפני פברואר 2018. החלטה זו מנוגדת להמלצת הועדה הציבורית מ-2016, על פיה יועלה גיל הפרישה בהדרגה לגיל 64. הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון אומר שמשמעות ההחלטה היא, שפחות כסף ייכנס לקרנות הפנסיה ויותר כסף יימשך מהן. תזרים המזומנים של הקרנות צפוי להיפגע ב-4.8 מיליארד שקל שהם כ-1.5% מסך הכספים בקרנות. לדבריו, זכויות העמיתים בקרנות עלולות להיפגע. יאיר כוכב, סמנכ"ל תקצוב ורגולציה באיגוד קרנות הפנסיה, אומר שהקרנות נערכו על פי גיל פרישה 64 ומישהו יצטרך לממן את ההפרש הכספי. 

כלכליסט: מה כדאי ללמוד באוניברסיטה אם רוצים להיות מיליארדרים. מחקר, שערכה חברת ההשמה הבריטית ארון וויליס, בחן את הנתונים של מאה האנשים העשירים בעולם. נבחנו תחום הלימודים לתואר, האם סיימו את הלימודים לתואר ומה הייתה העבודה הראשונה שלהם? נמצא כי ל-75 מהם יש תואר אקדמי. תחום הלמידים הנפוץ ביותר היה הנדסה: ל-22 מהם יש תואר בהנדסה. ל-16 יש תואר במנהל עסקים ול-11 במימון ובכלכלה. העבודה הראשונה השכיחה ביותר הייתה בתחום המכירות בו עסקו 10 מהם. 9 עסקו במסור במניות ו-5 בפיתוח תוכנה. על פי העיתון, אם אתם רוצים להיות מיליארדרים, לימדו הנדסה או  תתחילו בעבודה כאנשי מכירות.

אליצפן רוזנברג (Ynet): תורמים לקראת החגים? שכחתם מיליארדים ברשות המיסים. רבים תורמים, בעיקר לקראת החגים, אבל רק מעטים מנצלים את זכותם להטבת מס בגין התרומות. משקי הבית תורמים כ-3.5 מיליארד שקלים בכל שנה אבל ההערכה היא שרק פחות מ-20% מהתורמים מנצלים את זכאותם להחזר מס. על פי נתוני רשות המיסים, בכל אחת מהשנים 2011-2015 הגישו מדי שנה כ-25 אלף איש בקשה להחזר מס. ההערכה שיש מאות אלפי תורמים. בבדיקה שביצעה פלטפורמת גיוס התרומות jgive עבור Ynet מראה כי הסיבה העיקרית לכך שלא מבקשים החזר היא אי ידיעת העובדה שמגיע החזר מס (46% ממשתפי הסקר). סיבות נוספות: 20% לא יודעים כיצד מגישים בקשה להחזר מס. 18% יודעים אבל אינם מעוניינים להיכנס לתהליך הארוך והמסורבל של בקשה להחזר מס. 16% הגישו בקשה להחזר מס.

אורי תובל (כלכליסט): אחרי 7 שנים: בסוף מסתדרים על המשכנתא, בערך. כלכליסט עקב אחרי זוגות צעירים החל מהמחאה החברתית בשנת 2010 ועד היום. הכתבה עוסקת בשבעה זוגות שהצליחו להגשים את החלום, שלא האמינו שיוכלו להגשים, ורכשו דירה. מהכתבה עולה שכל הזוגות הוציאו יותר כסף על דירה ממה שחשבו שיוציאו. הם התפשרו על רכישת דירה שפחות התאימה להם בהשוואה לתכנון הראשוני. לכולם קשה לעמוד בהחזרי המשכנתא. אפילו קשה להם יותר בהשוואה למצב שלפני רכישת דירה. והגורם המקשה עליהם מעבר למה שציפו הן ההוצאות על ילדים.

שני מוזס (גלובס): יינות ביתן יוצאת במיתוג מחדש - כדי להציג מחירים גבוהים. רשת יינות ביתן ממתגת מחדש 23 סניפים תחת המותג "יינות ביתן בסיטי". הרשת עושה זאת על מנת להצדיק מחירים גבוהים יותר בסניפים בערים בהשוואה לסניפים מחוץ לערים. מדובר בסניפים הממוקמים במקומות מרכזיים בערים. הרשת אינה צפויה להעלות מחירים באותם סניפים, שהם בלאו הכי גבוהים מהמחירים בסניפים אחרים. הרשת מחזיקה ב-65 סניפים של "יינות ביתן", 106 סניפים של רשת "מגה בעיר" ו-17 סניפים של רשת מהדרין. לאחרונה הכריז גם רמי לוי שהוא צפוי להיכנס לערים עם פורמט חדש "רמי לוי בשכונה". 

בשורה אחת:
S&P הורידה את דירוג האשראי של סין לראשונה מאז שנת 1999. בנוסף שינתה את תחזית הדירוג מיציבה לשלילית. הסיבה: הסיכון בגלל הגידול בחובות.  
כמה תחסוך תוכנית "נטו תינוקות"?  שר האוצר הוריד מכסים על מוצרי תינוקות. הורים מלינים שהמוצרים שהם ההוצאה העיקרית: מזון תינוקות וחיתולים לא יוזלו.
המשקיע שזיהה את התחתית במשבר הפיננסי: "הראלי בשוק המניות בארה"ב יימשך"  לאזלו ביירני חושב שהמניות ימשיכו לעלות.
התפנית הגדולה: בחודש הבא יתחיל הצמצום הכמותי הראשון בהיסטוריה.  צפויות עליות ריבית בארצות הברית עוד השנה.
חברה תשלם  10,500 שקל בגין ספאם: האם הפסיקה מוצדקת? חברות קטנות טוענות שהחוק הוא מסחטת כספים מהן. 

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio