רותי שרון - 24.12.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24.12.2017


סופי שולמן (כלכליסט): דעה:  שיטת השנור נתקלת בקרירות סקנדינבית. פניתו של בנימין נתניהו לרגש של קר שולץ לא צלחה. לדעת סופי שולמן, הפניה הייתה מיותרת. את פניתו היה צריך להפנות למנכ"לים הקודמים שהביאו למצב של טבע.  שולץ, המנכ"ל הלא-יהודי הראשון של טבע, בא לעבוד בלהציל את טבע. הוא אינו יכול שלא לפטר כשנדרשים פיטורים. נתניהו לא בדק דבר לפני זה ביחס למפעל באירלנד. גם ממשלת אירלנד נותנת הטבות מס מפליגות לחברות כמו טבע. ההיטפלות למפעל באירלנד ולא למפעלים במזרח אירופה, בהםמתבצעת מרבית פעילות הייצור של טבע, נובעת מכך, שברור לכולם שעלויות היצור במזרח אירופה הרבה יותר זולות מעלויות היצור בישראל.
 
אורי חודי (גלובס): מכה לכחלון: ירידה של 20% בהתחלות הבניה בהשוואה לרבעון הקודם. מיעוט העסקאות בענף הנדל"ן למגורים וגם מיעוט התחלות בניה בתכנית למשתכן והובילו לרבעון שני של ירידה בהתחלות הבניה בישראל. כך עולה מנתוני הלמ"ס. על פי נתוני הלמ"ס, ברבעון השלישי של 2017 החלו להיבנות בארץ 10,796 יחידות בניה חדשות לעומת 11,203 דירות ברבעון הקודם ו-13,552 יחידות דיור שהחלו להיבנות ברבעון המקביל אשתקד. זוהי ירידה של 3.6% לעומת הרבעון הקודם וירידה של כ-20% לעומת שנה שעברה. שיעור הירידה השנתי, על פי נתוני הלמ"ס הוא 6.3%. בגמר בניה חלה עליה לעומת הרבעון הקודם ולעומת הרבעון המקביל אשתקד. הירידה המשמעותית ביותר בהתחלות בניה נרשמה בבית שמש (51.3%). ירידה גדולה בהתחלות הבניה נרשמה גם בבאר שבע, הרצליה ונתניה.

מעין מנלה (כלכליסט): 2017 בהייטק: עלייה של  7% בשכר -26,644 שקל לחודש. השכר הממוצע בענף ההיטק עלה בשנת 2017 ב-7% והגיע ל-26,644 ש"ח בערך פי 2.5 מהשכר הממוצע במשק. במיוחד עלה שכרם של מהנדסי Devops  שזינק  ב-17%. שכר גבוה במיוחד, העשוי להגיע ל-40 אלף ש"ח, מקבלים מדעני DATA. גם שכרם של מהנדסי אלגוריתמים גבוה במיוחד. המחסור החמור בכוח אדם והכניסה לשוק בישראל של אמזון גורמים לביקוש רב לטלנטים. התוצאה היא מענקי חתימה העשויים להגיע לעשרות אלפי שקלים. עובדים רבים אינם מחפשים עבודה באופן אקטיבי אבל בוחנים הצעות שהם מקבלים.

נירית כהן: דעה: כלכלת השיתוף מאתגרת את המדיניות הממשלתית. נירית כהן טוענת שהמדיניות הממשלתית מתעדכנת לאט מדי על מנת להתאים לכלכלה החדשה. זה קרה בעבר כשהתחבורה עברה מעגלות וסוסים למכוניות. זה קורה היום בהקשר של כלכלת שיתוף. כך למשל, בתחבורה המדיניות אינה מסתגלת מהר מספיק לשני דפוסי שיתוף: נסיעות משותפות, למשל במודל של UBER,  והשכרת רכב חונה לזמנים קצרים במודל של ipCarZ או Cargo. הכותבת מציגה מודלים שונים של כלכלת שיתוף בתחומים אחרים, כגון: סחר קמעונאי נוסח אמזון, שגם אליהם, לדעתה, המדיניות הממשלתית מתקשה להסתגל.

הילה חגואל (דה מרקר): עצמאים, נותרו לכם עשרה ימים לבחור: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל. בינואר 2017 נכנס לתוקף חוק הפנסיה לעצמאים. בשנת 2017 ניתנו הטבות לעצמאים שהפקידו לפנסיה. החל חחודש ינואר 2018 חייבים עצמאים להפקיד לפנסיה. עליהם לבחור בין קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וקופת גמל. עצמאים גילאי 21-55 חייבים להפריש הפרשה פנסיונית בגלל הרצון להשוות תנאי העסקה של שכירים ועצמאים. עצמאים חייבים להפריש 16% מהכנסתם לפנסיה. עצמאים המרוויחים עד 5,500 שקלים לחודש חיבים להפריש 4.5% מהכנסתם לפנסיה. חוק הפנסיה מכיל גם מעין קופה קטנה למקרים של סגירת עסק  ואבטלה.

SoftNews: נציבות התקשורת הפדראלית חיסלה את ניטרליות הרשת. נציבות התקשורת הפדרלית קבעה כי ספקיות האינטרנט בארצות הברית יהיו רשאיות להחליט איזו תעבורה להעדיף ועל איזו תעבורה לגבות תוספת תשלום. ההחלטה זכתה לביקורת קשה מצד פוליטיקאים מכל גווני הקשת הפוליטית. משמעות ההחלטה היא חיסול ניטרליות הרשת, שקיבלה תוקף באמצעות תקנות בתקופת ממשל אובאמה. משמעות ההחלטה היא שספקי האינטרנט יוכלו לגבות מחירים שונים עבור סוגי תעבורה ותכנים שונים וכך יוכלו לפגוע באתרים ולמנוע התחרות. לספקיות אינטרנט יש אינטרסים ישירים הקשורים לאתרים השייכים להם ולאתרים של שותפים עסקיים שלהם.

בשורה אחת:
חתן פרס נובל מאוניברסיטת ייל, רוברט שילר, מנסה להעריך את ערכו של הביטקויין. לדעתו ההתעסקות בביטקוין היא בין הימורים להשקעה.
ניהול תיק השקעות במניות - אולי הגודל כן קובע?  בהשקעה במניות יש להתחשב בגודל החברות שאת מניותיהן רוכשים.
עובד הודיע על ניתוח - "שלמה מוסכים" פיטרה אותו. בית הדין לעבודה קבע שהוא יפוצה ב-100 אלף ש"ח.
החוליה החלשה: קשישים ללא פנסיה. ההכנסות היחידות של אחד מכל חמישה קשישים הן קצבאות מהמדינה. מדובר בכאלה שלא חסכו לפנסיה או חסכו סכום מזערי: עולים מברית המועצות ומאתיופיה, עצמאים ושכירים שלא חסכו לפני שנת 2008. 
אילו תפקידים הם המתוגמלים ביותר בהיי-טק?  מנמ"ר ומנהל טכנולוגיות ראשי הם התפקידים המתוגמלים,ביותר בהיי-טק הישראלי. 

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio