רותי שרון - 25/01/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25/01/15

 

מירב ארלוזורוב ורז סמולסקי (דה-מרקר): ככה לא עושים את זה: איך המדינה מפסידה את המכנסיים בדיור להשכרה. הניסיון הנצבר בשנה האחרונה, מפעילותה של החברה הממשלתית החדשה, דירה להשכיר, מגלה כי המדינה מפסידה ושוכרי הדירות מהחברה מרוויחים. המדינה הפסידה כ-290 מיליון שקל. הטענה המרכזית במאמר היא שהמדינה גם לא מצליחה לקדם את שוק הדירות להשכרה על ידי חברות. שוק השכרת הדירות בארץ הוא שוק של משכירי דירות פרטיים. משכירי הדירות רואים בדירה נכס , שיש לו ערך רגשי ומשכירים אותן בתשואה של 3% במקום בתשואה של 7%. במצב כזה, אפשרויות הרווח של חברות מוגבלות ולכן לא כדאי להן להיכנס לשוק השכרת הדירות. נדרשים שינויים שיביאו למצב בו כדאי לחברות להשכיר דירות. לחברות יש את הכלים לדאוג לתחזוקת הדירות והמבנים.

ד"ר זאב רותם (גלובס): דעה: בין סוציאליזם לניאו-קפיטליזם: מהי דרך האמצע שתביא לצמיחה?המאמר מנתח את הצמיחה בכלכלה הישראלית לאורך ההיסטוריה של המדינה. הוא מבחין בין צמיחה בת קיימא לבין צמיחה, שאינה מבוססת על גידול אמיתי בתוצר. הכותב מנסה להסביר מדוע דווקא בתקופה הסוציאליסטית הצמיחה בת קיימא בישראל הייתה גבוהה יותר מהצמיחה בתקופה הקפיטליסטית ומדוע בשנים האחרונות הצמיחה בת קיימא בישראל נמוכה יחסית לצמיחה במדינות ה-OECD. מסקנתו היא שצריך לחפש דרך חדשה ששונה מהניאו-קפיטליזם הקיצוני המיושם בישראל. הדרך החדשה צריכה להיות מאוזנת יותר והממשלה צריכה להשקיע בצמיחת הכלכלה ולא להשאיר את הכל לכוחות השוק. זהו בדיוק התהליך המתרחש כעת בארצות הברית ובמערב אירופה.

מעין מנלה (כלכליסט): מדוע יקר יותר להיות אישה? נשים משלמות יותר מגברים. כך למשל, במדינת קליפורניה נמצא כי נשים משלמות בממוצע 1,351 דולר בשנה. בישראל אין רגולציה והמחירים של מוצרים זהים, כגון: סכיני גילוח, גבוהים יותר עבור נשים. הסבר אפשרי לפערי המחירים, מבוסס על התפיסה לפיה המחיר נקבע, לפי מה שהמוכר חושב שהקונה יהיה מוכן לשלם. המוכרים מעריכים כי נשים יהיו מוכנות לשלם יותר מגברים, עבור אותו מוצר. האפליה לא התחילה רק היום. ממצאי מחקרים שנערכו בארצות הברית בשנים 2010 ו-2011, מצאו דפוסי מחיר דומים.

ערן אזרן (דה מרקר): שנה מוצלחת לחסכונות שלנו: קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הטובות ביותר.  לאחר שנתיים עם תשואות דו-ספרתיות השיגו בשנת 2014 קופות הגמל וקרנות השתלמות תשואה ממוצעת של 5.7%. התשואות הושגו בעיקר בגלל המשך הפחתת הריבית בארץ ובעולם, שדחפה את המשקיעים לאפיקי השקעה מסוכנים יותר. אלטשולר-שחם ממשיכה להוביל בתשואה הרב שנתית, והקרנות והקופות שלה השיגו גם השנה תשואה טובה ממרבית מתחריה. ילין-לפידות, שהובילה בשנה הקודמת, הגיעה השנה לתשואה הדומה לממוצע הענפי. התשואה הגבוהה ביותר בקופות הגמל הושגה על ידי אקסלנס. 

רינה רוזנברג (דה מרקר): לטוס לחו"ל לפחות 3 פעמים בשנה. פעם נסיעה לחו"ל נחשבה למותרות. היום יש הטסים לחו"ל יותר מפעם בשנה. משנת 2012 ועד שנת 2014 היה גידול של כ-20% במספר הטיסות של ישראלים לחו"ל. בשנת 2012 נרשמו 4.3 מיליון יציאות לחו"ל של ישראלים. בשנת 2014 נרשם שיא של 5.2 מיליון יציאות לחו"ל של ישראלים. הגידול מפתיע משום שבחודשי השיא של התיירות, היה מבצע צוק איתן, שהקטין את מספר היציאות לחו"ל. הסיבות העיקריות לגידול, מלבד הלחץ החברתי: ירידת מחירי הדלק, היכולת להוזיל את עלות הנסיעה באמצעות שימוש באינטרנט והמחירים הגבוהים של נופש בישראל. בחלק מהמקרים נלקחות הלוואות לצורך מימון הנסיעה. לכתבה מרואין יוסי אש, יו"ר האיגוד, לדבריו נסיעה ללא תכנון כלכלי עלולה להכניס משפחות ל"בור כלכלי", ממנו יתקשו להיחלץ. הוא מוסיף כי נסיעה לחו"ל היא חלק ממגמה של גידול בהוצאות צריכה בהווה, על חשבון חיסכון לעתיד.

מעין מנלה (כלכליסט): שוויץ המדינה היקרה ביותר בעולם: ישראל במקום ה-22. מדד יוקר המחיה העולמי מאשר שישראל היא מדינה יקרה לחיות בה. ישראל מדורגת במקום ה-22 בעולם ובמקום הרביעי באסיה. יקר יותר בישראל מאשר בארצות הברית, בגרמניה ובאוסטריה. יפן, דרום-קוראיה וכווית, הן המדינות היחידות באסיה שיותר יקר לחיות בהן מאשר בישראל. מדד יוקר המחיה העולמי מחושב בהשוואה ליוקר המחיה בניו-יורק. מדד יוקר מחיה של 100 מייצג מקום בו יוקר המחייה זהה ליוקר המחייה בניו-יורק.

בשורה אחת:
מצפים לדרמה באירופה: "האירו יצנח ל-4 שקלים". המשקיעים בעולם מצפים בדריכות להחלטת הריבית של נגיד הבנק האירופי.
יוקר המחיה? דברו על המחירים האמיתיים. מי שמתיימר להציג את עצמו כלוחם ביוקר המחיה, צריך להסביר כיצד ילחם בו.
ביקשתם להיות מוסרים מרשימת תפוצה ב-SMS? זה עלול לעלות לכם כסף. המרוויחה היא חברת בזק.
התחרות בתחום תשלומי עסקאות אלקטרונים מאובטחים מחריפה. גוגל עשויה לפתוח חזית מול אפל בתחום תשלומים ניידים .
רוצים להרוויח יותר כסף ולהצליח בעבודה? לתכונות בן/בת הזוג השפעה גדולה על זה. על פי מחקר באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio