רותי שרון - 25.02.2018
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25.02.2018


צבי זרחיה (דה-מרקר): לא רק בשבת ולא רק לדתיים: אושרה הצעת חוק לבחירה חופשית של יום המנוחה. ועדת הכספים אישרה להעלות לקריאה שנייה ולקריאה שלישית את הצעת החוק, שתאפשר לעובדים לא לעבוד ביום המנוחה של דתם. הצעת החוק תחול גם על עובדים שאינם דתיים. בהצעת החוק של ח"כ עליזה לביא ומיקי זוהר, נכתב גם כי ועדת שרים בראשות ראש הממשלה ובהשתתפות שר העבודה והרווחה והשר לשירותי דת  תדון בפניות של מפעלים שיבקשו מטעמים מיוחדים לאפשר להם לעבוד ולהעסיק עובדים גם בימי מנוחה. תומכי ההצעה מדברים על זכות בסיסית של עובד לחופשה בימי מנוחה של דתו. שוללי ההצעה, ביניהם משרד הכלכלה וח"כ מסיעות "ישראל ביתינו" ו"כולנו", מדברים על הנזק הכלכלי בכלל ובמישור הבינלאומי בפרט.

צאלה קוטלר (גלובס): המגדלים  הפכו מתקווה גדולה לשוק הדיור לצרה חדשה. הכתבה מתארת את הבעיות ברבי הקומות המציפים את ישראל. מדינת ישראל אינה ערוכה נכוi למגדלים רבי קומות. את הבעיות מתחילים להרגיש אחרי חמש שנים לפחות.  ברבי הקומות יש הרבה יותר שטחים ציבוריים מאשר בבנינים רגילים. הבעיות מתבטאות, במקרים רבים, בתחזוקת השטחים הציבוריים. בין הבעיות העיקריות: בעיות תחזוקה ובטיחות, סכסוכי שכנים, חברות תחזוקה לא מקצועיות ורגולציה משנות ה-60, שאינה מתאימה לרבי קומות. בעולם מקובלים חקיקה הנותנת יותר סמכויות לועדי הבתים וחובת חיסכון 10% מתשלומי הדיירים החודשיים. 

דניאל דותן  (HRus): הגנה על עובדים מפני ביריונות ברשת. בעבר, ביריונות כלפי עובדים היתה ביריונות פיזית. בעידן הדיגיטלי הולכת ותופחת ביריונות כלפי עובדים ברשת. הביריונות היא ברוב המקרים מצד עובדים אחרים, לקוחות לא מרוצים, עובדים לשעבר ומנהלים לשעבר. הביריונות ברשת הרבה יותר קלה מביריונות פיזית. בשנת 2008 העריכה האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה כי עסקים בארה"ב מפסידים 300 מיליארד דולר בשנה בגלל ביריונות ברשת. הדרכים להתמודד הן חקיקה וטיפול על ידי יחידת כוח האדם של הארגון.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): חברות הסיעוד חוששות מהפסד של מיליארד שקל ומנסות להפיל את הרפורמה - האם הקשישים יפסידו? 56 חברי כנסת מתנגדים לרפורמת הסיעוד של משרד האוצר ומשרד הרווחה. הרפורמה מגדילה את התקציבים לסיעוד בכ-20%. מירב ארלוזורוב חושדת, שההתנגדות נובעת מלובי של חברות הסיעוד, המתנגדות לסעיף על פיו סיעודיים במצב קל יקבלו קצבה חודשית של 1,000 שקל במקום שעות סיעוד. במקרה זה הקשישים הסיעודיים במצב קל לא יזדקקו לתיווך של חברות הסיעוד שעלולות להפסיד סכומי כסף גבוהים. הרפורמה מטיבה את מצבם של הסיעודיים במצב קשה, שיקבלו יותר כסף, מגדילה את תדירות ביקורי נציגי קופות החולים בביתם של הקשישים ומגדילה את פעילות מועדוני היום. מדינת ישראל היא שיאנית ה-OECD באחוז הקשישים הסיעודיים במצב קל הנתמכים על ידי המדינה. קשישים אלה יכולים, לכאורה , להסתדר גם ללא התמיכה של המדינה.

מיכל  מרגלית (Ynet): הלמ"ס: נטישת התושבים הכי גדולה בירושלים. על פי  נתוני הלמ"ס הערים הגדולות בארץ ממשיכות גם בשנת 2016 לסבול ממאזן הגירה שלילי. ירושלים מדורגת במקום הראשון וראש העין מדורגת במקום הראשון במאזן הגירה חיובי.  ירושלים היא עיר במעמד סוציו אקונומי נמוך 3. בסוף שנת 2016 גרו בה 882.7 אלף תושבים. עזבו אותה 17,654 תושבים הגרו אליה  7,952 תושבים. מרבית המהגרים מהעיר ואליה הם גילאי 15-29. במאזן ההגירה השלילי מדורגות אחרי ירושלים : אשדוד, חיפה, תל אביב, בת ים ובני ברק. ראש העין מובילה את מאזן ההגירה החיובי ואחריה בית שמש והוד השרון.

אביב גוטר (כלכליסט): נטפליקס בהודעה חריגה: "המבצע של סלקום לא תואם מולנו, בודקים את המקרה". סלקום TV הודיעה שלקוחות שיבחרו ממיר של שיאומי יקבלו במשך חצי שנה סבסוד של 29 שקלים על הממיר ובתמורה יוכלו להתקין את האפליקציה של נטפליקס על הממיר. בתגובה חריגה הודיעה נטפליקס שהמבצע לא תואם מולה ושהיא עובדת בבלעדיות עם פרטנר TV  נטפליקס הוסיפה שרק פרטנר TV רשאית לקדם את נטפליקס במבצע של תשלום מראש.  גם  HOT מתכוונת להציע שירותי נטפליקס. התפתחויות אלה הן חלק מהתחרות המתעצמת בשוק הטלוויזיה.

בשורה אחת:
מנכ"ל וואלה בעדותו: "משפחת אלוביץ היא משפחת פשע" . החשד: הטבות לחברת בזק תמורת סיקור אוהד בוואלה.
ראיון: אייזק דבח ויוסי חגג, בעלי השליטה בדלתא:  "אמזון בדרך לפה והיא תוריד מחירים".  על המשבר בשוק האופנה בארה"ב ובארץ, שלדעתם לא ישפיע על חברות המיצרות פריטי לבוש בסיסיים.
נתיב לקופה הציבורית. עיריית תל אביב מצאה דרך קלה להגדלת ההכנסות באמצעות קנסות על נסיעה בנתיבי תחבורה ציבורית.
משאל הקבלנים: רק כ-10% מדווחים שהורידו מחירים. רובם אינם מתכוונים להשתתף במכרזי "מחיר למשתכן". 57.7% צופים עליה במחירי הדירות בשנת 2018.
בנק ישראל:  המדד המשולב לחודש ינואר עלה ב-0.3%.  נמשכת ההתרחבות בפעילות בקצב יציב. העליה דומה לעליה הממוצעת במדד זה בשנת 2017.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio