רותי שרון - 25.06.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25.06.2017


אמיר רוזנבאום (כלכליסט): סוף עידן הכסף הזול? הבנקים המרכזיים בעולם משנים את הטון. עידן ההרחבה הכמותית של הבנקים המרכזיים בעולם עומד לפני סיום. הבנקים המרכזיים מבינים שהאינפלציה האפסית לא תגדל והיא תגרום רק לסיכונים גדולים יותר. התקופה שלאחר בחירות בחלק מהמדינות ובחירות קרובות באחרות, שאחריהן תהינה ממשלות למספר שנים, מאפשרת שינויים במדיניות המוניטרית. המאמר סורק את מה שקורה בארה"ב, קנדה, אירופה ויפן ומוסיף ניתוח של מומחה. כך למשל, בארה"ב הייתה העלאת ריבית שלישית תוך שבעה חודשים ובאירופה וביפן מתבצע Tapering, כלומר: האטה הדרגתית בגובה ההזרמה של הבנקים המרכזיים.

אופיר אלקלעי (דה מרקר): דעה: הפוטנציאל הלא מומש של תוכנית חיסכון לכל ילד. עו"ד אופיר אלקלעי מתייחס אל "תוכנית חיסכון לכל ילד" כהזדמנות להכניס את החינוך הפיננסי לכותלי הבית וליצור שיח על האחריות לכסף. כאשר 50% מההורים לא בדקו מה עדיף לילדיהם ואפשרו לבנקים ולגופים הכלכליים לבחור עבורם בפתרון לא אופטימאלי, בלי לבדוק ולהשוות, ברור שההזדמנות הזו הוחמצה. נשארנו במצב בו אין כמעט חינוך פיננסי בישראל ומרבית האנשים לא מבינים בנושאים כלכליים. החשיפה התקשורתית הרבה לה זוכה החינוך הפיננסי אינה מתורגמת לשינוי מעשי. בתוכנית חיסכון לכל ילד" היה פוטנציאל אדיר. באמצעות שיווק נכון אפשר היה להביא את הבעיה  הזו לקדמת הבמה ולעורר דיונים והשוואות בין מסלולי השקעה שונים. משרד האוצר לא עשה זאת.  

עמיר קורץ (כלכליסט): מתקין האנטנות שהשתלט על מונופול התקשורת הגדול בישראל. הכתבה עוסקת בדרכו ובדמותו של שאול אלוביץ, בעל השליטה בקבוצת בזק על רקע חקירת עסקאות עם ניגודי ענינים בין חברות בתוך הקבוצה. העסקה העיקרית בחקירה היא רכישת מניות יורוקום על ידי Yes. אלוביץ החל את דרכו כמתקין אנטנות תקשורת בחברה משפחתית. אחרי כן רכש את יורוקום, שייצגה באופן בלעדי את פנסוניק וייצג את נוקיה. בשנת 2000 הוביל את המיזם של חברת אופק שניסתה להתחרות עם בזק בתשתיות קוויות ואלחוטיות. הוא רכש את 012 ומיזג אותה עם אותה עם אינטרנט זהב וקווי זהב ל-012 סמייל. לאחר שלא הצליח להתחרות בבזק רכש אותה בשנת 2010. אלוביץ שומר על פרטיותו ואינו מרבה להופיע בתקשורת. בכל הקריירה שלו ניסה ליצור סינרגיה בין חברות שונות שבבעלותו. החקירה כעת בודקת האם הסינרגיה הזו לא עברה את הקו לכיוון הלא חוקי.

ליאור דטל (דה מרקר): הילודה בישראל גבוהה מסעודיה - אבל ההשקעה בגיל הרך היא מהנמוכות במערב. ישראל היא המדינה שבה שיעור הילדים באוכלוסייה הוא הגבוה ביותר במדינות המפותחות אבל מערכת החינוך בגיל הרך מפגרת אחרי  העולם המפותח - כך עולה מדוח שפרסם ארגון ה-OECD ומנתונים קודמים שפורסמו על ידו בעבר. הממצאים הקשים מצטרפים לממצאים קודמים, שהצביעו על הישגים נמוכים של ישראלים בבתי הספר ולאחר מכן על כישורים נמוכים של בוגרים בישראל בהשוואה למדינות מפותחות אחרות. מחקרים מצביעים על קשר הדוק בין איכות החינוך בגיל הרך להצלחה בהמשך החיים. מדינות  ה-OECD םשקיעות בממוצע כמעט 200% יותר מישראל בחינוך לגילאי 0-3 ו-85% יותר מישראל בילדי הגנים. ארגון ה-OECD ממליץ לישראל להפסיק את הפרדת האחריות על חינוך בגילאי 0-3 (באחריות משרד הרווחה) וגילאי הגן (באחריות משרד החינוך) ולרכז את האחריות במשרד החינוך. 

לירון זיידין (גלובס): זה הזמן לאג"ח מדינה ל-100 שנה. לירון זיידין מדמה את החוב הלאומי של מדינה לתשלום משכנתה. כשלוקחים משכנתה לזמן קצר משלמים בסך הכל פחות, אבל משלמים יותר בכל תשלום. לתשלום הגבוה בטווח הקצר עלול להיות מחיר גבוה, אם למשפחה שלקחה משכנתה אין מספיק הכנסות על מנת לממן את ההחזרים ולשלם את ההוצאות השוטפות, הפיתרון הוא משכנתא עם לוח סילוקין ארוך יותר ותשלומים נמוכים יותר. המקביל לפריסת המשכנתא ברמה הלאומית הוא הנפקת אגרות חוב לזמן ארוך במקום אגרות חוב לטווח קצר. זיידין מציע לפתור את הבעיה באמצעות הנפקת אגרות חוב ממשלתיות ל-100 שנים . אם מדינת ישראל תאמץ את הרעיון היא לא תהיה הראשונה. בלגיה, אירלנד ומכסיקו כבר הנפיקו אגרות חוב ממשלתיות ל-100 שנים. השבוע עשתה זאת אפילו ארגנטינה. לבריטניה יש אגרות חוב שהונפקו לפני 300 שנים ומדינות רבות, ביניהן סין, ספרד ואוסטריה, הנפיקו אגרות חוב ל-50 שנים.

עמירם ברקת (גלובס): דעה: סטארטאפ ניישן? טורקיה פלוס. ברקת תוקע סיכה בבלון של סרטון של משרד הכלכלה. הסרטון מציג את הישראלים כ"סקרנים, עצמאיים, חסרי סבלנות ממוקדי מטרה, מומחים לעשיית את הבלתי אפשרי  וגם ממש לא צנועים". הטענה הבסיסית שלו היא שישראל היא סיפור של שתי כלכלות: 9% הייטקיסטים מוכשרים ושאפתנים ו-90% שכירים בינוניים ושחוקים. הפערים גדולים והרוב הוא ברמה דומה לטורקיה. ברקת מצטט את נועם ברדין מנכ"ל  Waze שהציע לישראלים להיות צנועים עם כל הסטארטאפ ניישן. לדעתו "אף אחד לא סופר את ישראל בסיליקון וואלי". 

בשורה אחת:
אליעזר פישמן הוכרז כפושט רגל: תוקם ועדת חקירה פרלמנטרית. בית המשפט: "עסקנין בחייב .שהיקף חובותיו עצום. אף לגישתו לאחר מימוש הנכסים יעמוד החוב על 1.5 מיליארד שקל".
כך תשבש רכישת הענק של אמזון את הסחר העולמי. רכישת ענקית המזון הול פודס מספקת לה בסיס של 460 סניפים פיזיים, שיאפשרו לה להתחרות מול וולמרט. 
הפרשה מסתעפת: מנכ"לית בזק סטלה הנדלר חשודה בעבירות מרמה ודיווח. הנדלר נחקרה תחת אזהרה. גם מנכ"ל Yes, רון אילון. חשוד.
מנכ"ל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט ישראל: "בעוד 20 שנה תהיה רק תעשיית הייטק". לדברי יורם יעקובי, מקצועות המחשב חייבים להיות לימודי ליבה בבתי הספר.
חשד: כ-100 רופאים לא דיווחו על הכנסות בעשרות מיליוני ש"ח. הליקויים נמצאו במבצע ביקורת של רשות המיסים.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio