רותי שרון - 25/10/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25.10.2015

אליצפן רוזנברג (YNET): סקר: מה אתם יודעים על  פוליסת הביטוח שלכם. סקר שערכה חברת AIG באמצעות מכון המחקר כלים שלובים, מראה כי אחוז גבוה מהמבוטחים בביטוח חיים, ביטוח דירה וביטוח בריאות אינם יודעים כמה הם משלמים ואינם יודעים מה גובה הכיסוי. 34% אינם יודעים מה גובה התשלום החודשי שלהם לביטוח חיים. כ-40% אינם יודעים מהו גובה הכיסוי בפוליסת ביטוח החיים שלהם. כשליש ממחזיקי ביטוח דירה אינם יודעים מה גובה הכיסוי הביטוחי שלהם. כרבע מבעלי ביטוח בריאות פרטי אינם יודעים מה נותן להם הביטוח הפרטי מעבר לביטוח בקופת חולים.

אפרת אהרוני (גלובס): כשהריטלין לא עוזר. שיעור המזוהים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD) הוא גדול. בסל הבריאות כלולות רק שתי תרופות לטיפול בבעיה: ריטלין קלאסי וריטלין SR. הבעיה היא ששתי התרופות הנ"ל לא מתאימות לכל אלה הסובלים מהבעיה. בחלק מהמקרים הן אינן יעילות ובמקרים אחרים הן גורמות לתופעות לוואי קשות. התרופות האחרות עשויות להיות טובות יותר, אולם מחירן עלול להגיע למאות ואפילו  אלפי שקלים לחודש למשתמש אחד. הבעיה מחריפה במיוחד בגלל המרכיב התורשתי של ה-ADHD, המגדיל את ההסתברות למספר ילדים במשפחה הלוקים במחלה. בנוסף לעלות הגבוהה, מערימים קשיים ביורוקרטיים על יבוא עצמי של תרופות כאלה לארץ. 

כלכליסט: כמה כסף תצטרכו בפנסיה? כנראה פחות ממה שאתם חושבים. לאורך שנים המליצו מתכננים פיננסיים לצבור לפנסיה 80% מההכנסה מהעבודה, על מנת לשמור על אותה רמת חיים. מחקרים מראים כי הערכה זו מוטית כלפי מעלה, בעיקר עבור בעלי הכנסה גבוהה יחסית. במאמר במגזין רסרץ', שולל מייקל פינק, מאוניברסיטת טקסס טק את המודל המקובל. פינק טוען כי המודל היה מבוסס על הכנסה ברוטו. פנסיונרים אינם משלמים ביטוח לאומי ומשלמים פחות מיסים, כך שהפער בהכנסות נטו הוא קטן יותר. על פי החישובים של פינק נדרשת פנסיה של 77% מההכנסה בשנה האחרונה לפני הפרישה. בחישוב בהשוואה להכנסה הממוצעת לאורך שנים נדרשת לדעתו פנסיה של כ-60% מההכנסה.

גיא רולניק (דה מרקר):  חתני פרס נובל: חברות שמתחרות ברמאות ומוסכים מורשים. שני חתני פרס נובל בכלכלה רוברט שילר (זכה בפרס לפני שנתיים) וג'ורג' אקרלוף (זכה בפרס לפני 14 שנים) פרסמו ביחד ספר חדש. שם הספר הוא:  Phishing for Phools. בספר הם מפרטים את השיטות בהן משתמשים סוכני מכירות על מנת לרמות את הלקוחות. מדובר באנשי מכירות של מכוניות, סוכני נדל"ן ובעיקר אנשי מכירות של חברות גדולות כמו בנקים וחברות תרופות.  שיטות הרמאות הן שיטות חוקיות, המתבססות על חולשות אנושיות, הטיות ופערי מידע גדולים בין החברות והצרכנים. הקורא אולי לא יופתע מהיקף, הרוחב והעומק של ההונאות של חברות אמריקאיות. הוא יופתע מכך ששני חתני פרס נובל בחרו לכתוב עליהן ספר. החידוש אינו בשיטות המוצגות, אלא בתאוריה כלכלית הטוענת, שההונאות הן הנורמה ובלעדיהן חברות אינן יכולות לשרוד. עד עכשיו בחרו תאוריות כלכליות להתעלם מכך.

הילה צאירי (דה מרקר): הצוואה הגרועה שלא ידעתם עליה. כשאין לכם צוואה למעשה יש לכם צוואה. הצוואה הכי גרועה מבחינה משפטית ומבחינה משפחתית. זוהי חלוקת הרכוש בין קרובי המשפחה על פי החוק. כך למשל, רכוש של נשוי עם ילדים מתחלק שווה בשווה בין אשתו וילדיו. אם ילדיו קטינים, המשמעות היא שאי אפשר לגעת ברבע מהרכוש המשותף לבני הזוג, כולל מכירת הדירה. אם הילדים כבר אינם קטינים הם יכולים לוותר על הרכוש או חלקו לטובת האלמנה. במשפחות רבות קורה דווקא ההיפך: מריבות על הרכוש שירשו. כשמדובר בידועה בציבור, המצב מורכב יותר. אם חשבתם שצריך צוואה רק בגיל מבוגר, נתוני הלמ"ס מראים אחרת. מדי שנה נפטרים כ-2,000 אנשים בגילאי 30-50. 

כלכליסט: תובנות מהאקדמיה: בונוסים מהקולגות. במחקר של ד"ר שוהם חושן-הלל מהאונבירסיטה העברית, ד"ר אלכס שו וד"ר יוג'ין קארוסו מאוניברסיטת שיקגו נמצא כי קבלת החלטות של עובדים ביחס להטבות לעמיתיהם, עשויה להיות יעילה יותר מקבלת החלטות של מנהלים. במחקר נבחנה נכונות של עובדים להעניק לעמיתיהם הטבות, שהם לא ייהנו מהן, בהשוואה לנכונות של מנהלים לקבל את אותן החלטות לגבי עובדים. במחקר נמצא כי עובדים היו נדיבים יותר כלפי עמיתיהם מאשר המנהלים. המנהלים חששו מפני ההשלכות של אי-שביעות רצון של העובדים שלא מקבלים את ההטבות. מצב כזה נוצר בוולמרט האמריקאית, כאשר העלתה את השכר למקבלי שכר מינימום והקבוצה שקיבלה מעט יותר משכר המינימום הרגישה נפגעת וחששה שהעלאה היא על חשבונה.

בשורה אחת:
מתי עידן הבוס יסתיים? ההתקדמות בטכנולוגיית המידע מיתרת תפקידי ניהול.
קופות הגמל וקרנות ההשתלמות: כמעט שלא נותר זכר לתשואות 2015. תשואה של 0.8% - זה מה שנשאר לעמיתי הגמל וההשתלמות מרווחי 2015.
סיכום רבעון שלישי בהיי-טק: חברות גלובליות מפטרות, חברות אחרות מגייסות והביקוש לעובדים גדל.  
מימון לעסקים קטנים: מה עדיף לקחת הלוואה או להכניס שותף? הבחירה באסטרטגית מימון היא אחת מההחלטות החשובות ביותר.
החל מנובמבר: עובדי לינקדאין זכאים לימי חופשה ללא הגבלה. הרשת החברתית הודיעה לכל עובדיה שלא תגביל ימי חופשה. 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio