רותי שרון - 25.12.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25.12.2016


אמיר רוזנבאום וליטל סמט (כלכליסט): הפד העלה את הריבית ב-0.25%: צופה עוד 3 העלאות ב-2017. שנה בדיוק אחרי שהעלה את הריבית משפל היסטורי, הודיע הבנק המרכזי של ארצות הברית על העלאה של 0.25%. הריבית תעמוד על טווח של  0.50%-0.75%. בהודעה שהתלוותה להעלאה נאמר, שהכוונה היא להעלות את הריבית במהלך שנת 2017 עוד שלוש פעמים לפחות.  בהודעה נאמר שהנתונים מצביעים על התחזקות שוק העבודה והתרחבות כלכלית בקצב מתון. כו נאמר שההתאוששות הכלכלית עשויה לעזור לאינפלציה לעלות ליעד שנקבע ולהגיע ל-2% בטווח הזמן הבינוני. אמיר איל, יו"ר קבוצת אינפיניטי, אומר שייקח זמן עד שבנק ישראל יאמץ את הגישה של הבנק האמריקאי המרכזי. לדבריו הצעד הזה כבר תומחר בשוק משום שכל הכלכלנים צפו אותו.

דרור מרמור (גלובס): דעה: ניתוח שוק הדיור: מס דירה שלישית - העשירים ישלמו פחות. מס דירה שלישית עבר שינויים ברגע האחרון. המס הוגבל ל-1,500 ש"ח לחודש ונקבעה נוסחה מורכבת לחישוב שיעור המס. הנוסחה מבוססת על שלושה פרמטרים: שטח הדירה ומקדמים המשקללים פריפריאליות ומצב סוציו-אקונומי של האזור בו מצויה הדירה. כותב המאמר חושב שזהו עוד נדבך בהעדפת עשירים על עניים. במיוחד מפריעה לו הגבלת סכום המס ל-1,500 ש"ח לחודש הפועלת לטובת היותר עשירים מבין בעלי דירה שלישית. 

אסא ששון (דה מרקר): תוזיל את הביטוח לרכב? אפליקציה חדשה מספקת שירותי גרירה וחילוץ. סטארטאפ חדש מציע שירותי גרירה וחילוץ ישירות מהסמארטפון. אוטואוו מערכות תוכנה פיתחה את האפליקציה גררנט. לאפליקציה מחוברים כ-200 נותני שירות כגון: גוררים, קבלני משנה ונידות שירות. בתחום גרירת רכב ושירותי דרך יש כשל שוק. חברות הביטוח כוללות בביטוח הרכב שירותי גרירה ושירותי תיקונים קלים בדרך. השירותים הם כביכול בחינם, אבל למעשה כשיש אירוע רק חברת שירותי הדרך נושאת בעלות התיקון, כלומר: סוכני הביטוח וחברות הביטוח מקבלים עמלה על כלום. לפני שנה פרסמה המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, הנחיה על פיה חברות הביטוח לא יוכלו למכור שירותי דרך וגרירה ללא הפרדת מחירים. מהמצב הקיים נהנות שתי חברות גרירה ושירותי דרך גדולות הפועלות ביחד עם חברות הביטוח: שגריר (400,000 מנויים) ודרכים (300 אלף מנויים).

הדר קנה  (דה מרקר):קשישה גילתה שהבנק גובה ממנה 500 שקל בכל חודש. רגינה קוגן, בת 92, גילתה שבנק לאומי גובה מחשבונה 520 שקל בכל שחודש. כשפנתה לבנק הוסבר לה שחתמה בשנת 2010 על עסקה בסך 41,000 ש"ח באמצעות כרטיס אשראי מתגלגל. רגינה לא זכרה שחתמה על עסקה כזו. בבדיקה התברר כי החתימה על מסמך העסקה אינה חתימתה. רגינה חותמת את שמה ברומנית ובחתימה על המסמך הופיע שרבוט שאינו דומה לחתימתה. בנוסף לכך היא אינה קוראת היטב עברית ולכן אינה מסוגלת לקרוא את המסמך שכביכול חתמה עליו. בנוסף, הבנק שלח את המכתבים על התשלום על העסקה, שלא ביקשה לבצע ולא חתמה עליה, לכתובת לא נכונה. עורך הדין שלה הגיש בשמה תלונה למשטרה.  

רון שטיין (גלובס): קרנות הנאמנות מבקשות את ההטבות שיינתנו לקו"ג להשקעה. יו"ר איגוד מנהלי קרנות הנאמנות, אלי בבלי, פנה ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני, וביקש שההטבות שיינתנו לקופות הגמל להשקעה יחולו גם על קרנות הנאמנות משום שמדובר במוצרים תחליפיים מתחרים. לדבריו במצב הנוכחי יש יתרון רגולטורי לקופות הגמל ולכן היועצים בבנקים ימליצו עליהן בהשוואה מול קרנות נאמנות. חוסכים בקופות הגמל להשקעה משלמים מס על רווחים אם הם מושכים אותם. אם ימשכו אותם כקצבה חודשית בהגיעם לגיל הפרישה, לא ישלמו עליהם מס. לעומת זאת חוסכים בקרנות נאמנות ישלמו מס על הרווחים גם אם יפדו אותם לאחר פרישתם לגמלאות. ח"כ גפני מתנגד לקופות הגמל להשקעה. גם הרשות לנירות ערך מתנגדת בחריפות למוצר החדש.

אליצפן רוזנברג (YNET): כך מחקה לקוחה נכה חוב של חצי מיליון שקל לבנק. הכתבה היא מדריך למחיקת חובות ומתארת את התהליך הנדרש עד לאישור מחיקת חובות על ידי בית המשפט. נדרשות נסיבות המונעות מחייב להחזיר את חובו. תנאים הכרחיים הם תום לב ואי העדפת נושים.  חשוב לציין שיש חובות שאינם ברי פטור כגון חובות לרשויות המס, מזונות וביטוח לאומי. בכתבה מתואר המקרה של ש' שעבדה כעצמאית ושכירה ואחרי שחלתה בסרטן הפכה לנכה ב-100%. היא ובן זוגה לא הצליחו להחזיר את החובות עד שבסופו של תהליך, המתואר בכתבה, פטר אותה בית המשפט מהחזר החובות.

בשורה אחת:
חד מהצפוי - המדד ירד בנונבמבר ב-0.4%. ירידות בולטות במחירי הפירות והירקות. מחירי הדירות המשיכו להתיקר.
תושב יהודה והשומרון יקבל בתקציב הנכנס פי 5 מהישראלי הממוצע. ההטבות מענקי מס שיקבל תושב יהודה והשומרון גבוהים ב-24% מתושבי הנגב וב-19% מתושבי הגליל.
חגיגת התשלומים הפוליטיים נחשפת: חברי כנסת קיבלו מאות מיליוני שקלים למטרות הנראות להם תמורת "קידום חקיקת התקציב".
יופחת המס על חברות היי-טק ותעשייה. התיקון מאמץ את כללי המיסוי הבינלאומיים. המטרה היא משיכת השקעות למשק הישראלי.
כמה כסף זה מספיק? כדי להחליט צריכים להיות מודעים להוצאות ולהכנסות ולהבין מה אנחנו באמת צריכים ומה אנחנו באמת רוצים.
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio