רותי שרון - 26/01/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/01/2014

 

גבריאלה דווידוביץ-ויסברג (דה-מרקר): משנים גישה: כך הזניקו רשתות המזון את מכירותיהן באינטרנט. בעבר היו פערי מחיר גבוהים בין רכישה ברשתות מזון באמצעות האינטרנט והובלת הסחורה הביתה, לבין קניה בחנות. הרשתות טענו שיש להן עלות נוספת של אריזה, הובלה ומסירת פריטי הקניה. בזמן האחרון לא שומעים טיעונים כאלה. רשתות המזון צמצמו את פערי המחירים, משום שהבינו  שהן מרוויחות מהקניות באמצעות האינטרנט. הקונים משלמים יותר אבל חוסכים זמן. הישיבה מול מסך המחשב מאפשרת השוואת מחירים וחוסכת פיתויים לקניית מוצרים שמחוץ לרשימה. חוסר היכולת לבחור מוצרים כמו ירקות ופירות, עלול לגרום לקבלת פריטים באיכות נמוכה יותר.  

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): עשרות תלונות נגד הגיחון: "קודם כל מעקלים חשבון בנק". גידול במספר התלונות נגד תאגידי המים, המוגשות למועצה לצרכנות ולאימון הציבור. השיאניות הן מי אביבים (תל-אביב) והגיחון (ירושלים). התלונות כנגד מי אביבים, הן בעיקרן כנגד אי-הבנה מנהלית. התלונות נגד הגיחון חמורות יותר ובחלק מהמקרים מגיעות לבתי משפט. התלונות מתארות דפוס קבוע: חשבון מים מנופח, לרוב נגד אדם שלא גר במשך שנים בדירה. אין כל התייחסות לטענות הנתבעים לשלם וחשבון הבנק שלהם מעוקל. לפי עו"ד אביטל פריזמנט מהמועצה לצרכנות, הכלל הוא שעל הרשות המנהלית לפעול תוך שלוש שנים מרגע הפיכת החוב לסופי. הגיחון מחכה יותר והחובות מתנפחים.   

מעין מנלה (כלכליסט): הפחתה של אחוזים בודדים בדמי הניהול עשויה להפוך למאות אלפי שקלים בפנסיה. חברת
Feex  מספקת כלי אינטרנטי לבדיקת דמי הניהול שמשלמים בהשוואה לאחרים במצב דומה. 77% מאלה שהפעילו את הכלי יצאו פריירים, כלומר: משלמים יותר מדי דמי ניהול בהשוואה לאחרים. הכלי אמור לסייע להם להתמקח, על מנת להקטין את דמי הניהול. לטענת  יואב צוראל, מנכ"ל החברה, שליש מהחסכונות הפיננסיים שלנו לפנסיה "נשרפים" על דמי ניהול. בדוגמה שמביאה החברה הפחתה של 0.25% בדמי הניהול מהצבירה ו 2% מדמי הניהול על ההפקדות עשויה להגדיל את הפנסיה שלו מ 8,430 ש"ח לחודש ל 9,400 ש"ח לחודש.    

אשר שכטר (דה מרקר): כך הגיעה מצוקת הדיור במגזר החרדי לנקודת רתיחה. הולכת ומתגברת מצוקת הדיור בשוק החרדי. הגידול במצוקה הוא תוצאה של כשל תכנוני, כישלון של החרדים להפוך את חריש לעיר חרדית, הדרישות הייחודיות שלהם בתחום הדיור והריבוי הטבעי הגבוה. לפי סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה,מתחתנים כ 9185 זוגות חרדים בשנה.זהו מספר הדירות שצריכות להתווסף למגזר החרדי בשנה. בערים חרדיות, למעט בית שמש, אין היצע דירות. העמותות החרדיות נפסלו במכרזים בעיר חריש ובניית דיור לחרדים באחיסמך, שליד לוד התעכבה.התוצאה היא שחרדים גרים בתנאים קשים או מתרחבים לשכונות מעורבות.  משפחות חרדיות חייבות לרכוש דירה בנישואי ילדיהם. המשמעות היא חיסכון לדירה מיום הולדת הילדים. מספר הילדים להם חוסכים כסף עשוי להגיע לשמונה או תשעה..

סיון איזסקו (דה מרקר): בנק ישראל צפוי להתנגד לתשלום יומי לעסקים עבור עסקות אשראי. הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, המליץ כי חברות כרטיסי האשראי יידרשו להעביר את התשלומים לחברות הסליקה ולבתי העסק על בסיס יומי ולא על בסיס חודשי. משמעות ההחלטה היא, שבתי העסק לא ישאו בעליות הריבית החודשית. הממונה על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן, צפוי להתנגד. החשש הוא שחברות כרטיסי האשראי יבטלו את המוצר הנפוץ של תשלום נדחה אחד למועד קבוע. הסיבה לכך היא שחברות כרטיסי האשראי יהיו אלה המשלמות על החיוב הנדחה, במקום בתי העסק.

עו"ד חיים קליר (
Ynet): הפתעה הביטוח בוטל לפני מות המבוטחת. 
לאחר שנאוה נגרי נפטרה, ביקש בעלה לממש את ביטוח החיים במסגרת ביטוח המנהלים שלה. חברת הביטוח מגדל שילמה את סכום החיסכון וטענה, שהמנוחה ביטלה את מרכיב הביטוח הפוליסה לפני מותה. האלמן לא האמין והגיש תביעה לבית המשפט. בית המשפט פסק לטובתו, על אף שהסוכן הציג בבית המשפט גרסה התומכת בגרסת חברת הביטוח. התכחשות לפוליסות ביטוח חיים במקרה של פטירה, היא נוהג מקובל של חברות ביטוח בישראל כאשר הן נדרשות לשלם. במקרה אחר טענה חברת הביטוח הדר, שהחתם של החברה טרם אישר פוליסה של אדם שנפטר. סוכן הביטוח שמואל שטיין, גילה אומץ ויושר והביא מסמכים חתומים על ידי החתם הרפואי של הדר. החברה תבעה את הסוכן על שאמר אמת. בלא מעט מקרים הסוכנים "מתיישרים" עם הקו של חברת הביטוח, שפרנסתם תלויה בה.


בשורה אחת:
המטרונית היא משל - הנמשל הוא הרכבת הקלה בתל-אביב. אסור למערכות להסעות ההמונים להפוך לבור ללא תחתית של כספי ציבור. 
לשחרר את הדור הבא מכבלי המשכנתא. לדיעת לפיד ואריאל: יש פתרונות לזינוק במחירי הדיור .  
השאלה שמטרידה את רובנו: ממה נתפרנס בעתיד? שוק העבודה משתנה ונעשה יותר ויותר לא יציב.  
האם תוכלו לעשות כמו האיש הזה כדי לשרוד בעולם העבודה? מי שנכנס לעולם העבודה מתחיל מהנקודה שבה הוא סיים .
הונם של 85 איש שווה לזה של חצי מהעולם.  לפי דוח של ארגון הסיוע  
Oxfam 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio