רותי שרון - 26.02.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26.02.2017

 

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): הציבור מקבל בבנקים הלוואות בריביות שמגיעות ל-22%. תקרת הריבית החוקית להלוואות הניתנות בישראל ללווים פרטיים על יד גופים חוץ בנקאיים היא 8%. באופן מפתיע, הבנקים נותנים הלוואות בריבית גבוהה יותר העלולה להגיע עד 22%. לכאורה, הבנקים היו צריכים לתת הלוואות בריביות נמוכות יותר, משום שיש להם מידע רב יותר על מצבו הכלכלי של הלווה ולכן גם על יכולת ההחזר שלו. המסקנה היא שהבנקים נותנים הלוואות גם ללווים בסיכון גבוה. הדילמה של חברי הכנסת בוועדת החוקה של הכנסת היא: האם לאפשר לאנשים לקחת הלוואות בבנקים בריבית של 20%? בריביות כאלה בדרך כלל מדובר בלווים בסיכון. אם יקבלו הלוואה כזו, יתכן שלא יעמדו בתשלומים להחזר ההלוואה. אם לא יקבלו הלוואה בריבית כזו, אם לא יקבלו הלוואה בכלל ולכן יפנו לשוק האפור..

עמר כהן (דבר ראשון): דעה: תמרור אזהרה. הכותב מתיחס לראיון עם המנכ"ל היוצא של המוסד לביטוח לאומי פרופ' שלמה מור יוסף. מור יוסף כיהן במשך ארבע וחצי שנים בתפקיד מנכ"ל הביטוח הלאומי. הוא ביקר בראיון את מדיניות החנק התקציבי שנוקטת המדינה: "המדינה עשירה, אבל הכסף לא מגיע לעניים". הכותב טוען נגד ההתעלמות של הפוליטיקאים הבכירים מתמרור ההאזהרה שמציב מור יוסף. בראיון טען מור יוסף שהמשך המדיניות עלול להביא לכך שאחד מכל ארבעה ישראלים יהיה מתחת לקו העוני ומזהיר שהמחאה הבאה עלולה להיות אלימה. 

אמיתי גזית (כלכליסט): העיריות יגבו היטל השבחה ויחסלו את כדאיות תמ"א 38. תמ"א 38 מקנה זכויות בנייה נוספות ומקביל פוטרת מהיטל השבחה. עיריית תל אביב מצאה דרך לחייב בכל זאת בהיטל השבחה. לעיריות יש סמכות לקדם תכנית חליפית לתמ"א 38. התכנית המקומית החליפית של עיריית תל אביב מאפשרת גביית היטל השבחה. עשרים ערים ורשויות הלכו בעקבות עיריית תל אביב.ברשימה נכללות עיריות ירושלים, ראשון לציון, בת ים, רמת השרון, רמת גן הרצליה, גבעתיים, נתניה, רעננה וכפר סבא. הצורך בתשלום היטל השבחה עשוי להפוך את תכניות תמ"א 38 ללא כדאיות מבחינה כלכלית. העיריות זקוקות לכספי היטל ההשבחה לצורך חידוש ושיפור תשתיות. אחת הסיבות לצורך לשיפור תשתיות  הגדלת מספר הדיירים בבתים שהורחבו בתכניות תמ"א 38. 

אלי ציפורי (גלובס): דעה: יש להחיל חובת דיווח כללית כדי לצמצם את כמות ההון השחור בנדל"ן. לדעת הכותב, לפני שמטילים מס על משכירי דירה שלישית יש להתחיל מהבסיס. הבסיס הוא תשלום מס על השכרת דירות. על מנת שמשכירי דירות לא יעלימו מס נדרשת חובת דיווח כללית על הכנסות מהשכרת דירות, ללא קשר לגובה ההכנסה מההשכרה. המאמר נכתב בעקבות סקירת הנדל"ן של הכלכלן הראשי במשרד האוצר המראה כי 45% מעלימים מס על הכנסות מהשכרת דירה. שיעור מעלימי המס משתנה בין ערים שונות. ככל ששיעור ההעלמה גדול יותר שיעור הירידה ברכישות דירות על ידי משקיעים גבוה יותר.

מיכל מרגלית (Ynet): הכנסה ממוצעת של משפחה בישראל 18,671 שקל. לרגל יום המשפחה מפורסמים נתוני הלמ"ס על משפחות. ההכנסה הממוצעת למשפחה הייתה 18,671 ש"ח. ההכנסה הממוצעת למשפחה עם ילדים הייתה 21,616 ש"ח. פי 1.3 מההכנסה הממוצעת של משפחה ללא ילדים. ההוצאה הממוצעת של משק בית בישראל הייתה 15,407 ש"ח. משק בית עם ילדים הוציא בממוצע 17,999 ש"ח. פי 1.4 ממשק בית ללא ילדים. הנתונים הם נתונים לשנת 2015. משקי בית עם ילדים הוציאו על חינוך, תרבות ובידור פי 2 ממשקי בית ללא ילדים. ככל שהעשירון עולה קטן שיעור משקי הבית עם ילדים. מספר הילדים המממוצע עד גיל 17 היה 2.3-2.4 במשפחה יהודית ו-2.7 במשפחה ערבית. 

ג'ימי שוורצקוף (כלכליסט): דעה: מחסור בעובדי הייטק? אל תזנחו את העובדים המבוגרים. מרבית עובדי ההייטק בישראל הם צעירים. כמעט ולא רואים עובדי הייטק מעל לגיל 50, שלא לדבר על עובדי הייטק מעל לגיל 60, עובדים בגיל כזה מתקשים למצוא עבודה, למעט עבודה בסביבות מחשוב ותיקות כמו מחשבי מיינפריים או  AS/400 של חברת י.ב.מ. מדברים על ייבוא עובדי הייטק מארצות אחרות בגלל מחסור בעובדים. ג'ימי שוורצקוף מציע במקום זה לקבל לעבודה עובדים בגיל מבוגר. עבודה בהייטק אינה ענין של גיל אלא של כישורים, ניסיון ויכולת. לאנשי הייטק מבוגרים רבים יש אותם. בכנס בחו"ל פגש לא מעט עובדי הייטק מבוגרים. מה שמרמז על כך שבארץ התופעה של הימנעות מהעסקת עובדי הייטק בגיל מבוגר חריפה יותר. 

בשורה אחת:
תרבות ה-MAYA: כך הופכים  מוצרים ללהיטים. מוצר מתקדם ביותר ועדיין מוכר הוא מוצר שמוכר (מלשון מכירה) היטב.
אשליית ביטוח הניתוחים: בסוף זה יעלה לכם יותר. מקרה של מבווטח בחברת הפניקס ממחיש את הפער הגדול בין הכיסוי הניתוח לבין העלות בפועל.
רגולציה חדשה בתשלומים און-ליין. הרגולציה החדשה של הרשות לפיקוח על הבנקים באירופה תהיה מחמירה יותר בדרישות הזדהות ואבטחה.
חברי הנהלת ישראכרט המשתייכים לבנק הפועלים יעזבו את הבנק. העזיבה בעקבות הנחיות בנק ישראל לבצע הפרדה בין עובדי הבנק לעובדי חברת כרטיסי האשראי.
מי באמת האדם העשיר בעולם? את רשימת העשירים של פורבס מובילים ביל גייטס ווורן באפט, אבל הונו של ולדימיר פוטין מוערך ב-200 מיליארר דולד כשלביל גייטס 85 מיליארד דולר.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio