רותי שרון - 26.03.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26.03.2017


אבי בר-אלי (דה-מרקר): רגע לפני השבתת האוטובוסים: אגד דורש מהציבור לכסות בור של 2 מיליארד שקל בפנסיה. קואופרטיב אגד, בגיבוי ההסתדרות, דורש מהמדינה לחתום איתו על הסכם סובסידיה חדש ל-18 שנה. משרד האוצר ומשרד התחבורה מתנגדים לדרישה, ללא צעדי התיעלות. לטענתם, חברת אגד לא נערכה לעידן התחרות בתחבורה הציבורית וחלק מהדרישה הכספית נועד על מנת לשלם לחברי הקואופרטיב עבור המניות שלהם. חברת אגד מחזיקה ב-37% משוק התחבורה הציבורית. יומיים לפני השבתת קווי אגד העלה הקואופרטיב דרישה חדשה ומפתיעה: כיסוי גרעון בקרן הפנסיה של עובדיו. עלות כיסוי הגרעון היא כ-2 מיליארד שקל: מקור הגרעון הוא במחדלים רבי שנים של אגד ושל ההסתדרות בניהול קרן הפנסיה. המחדל נחשף כבר בשנת 2013 כשהמדינה הלאימה 8 קרנות פנסיה גרעוניות ביניהן קרן הפנסיה של אגד.

אליצפן  רוזנברג (Ynet): לפרוע הלוואה? העמלה שתשאיר אתכם בחובות. למרות שההצדקה לקיומה מוטלת בספק ולמרות הניסיונות לבטלה עמלת הפירעון המוקדם עדיין מהווה חסם לציבור הלווים המנסה להקטין את גובה תשלומיו על המשכנתה. הסכומים שלווים עלולים לשלם עלולים להגיע לעשרות אלפי שקלים. לעמלת הפירעון המוקדם הבסיסית, הנקראת גם עמלת היוון, מתווספות עמלות נסתרות נוספות: עמלת תפעול ועמלת אי-הודעה מוקדמת ובחלק מהמקרים גם עמלות נוספות. גובהן נמוך מגובה עמלת ההיוון אבל הסכום שלהן יכול להגיע למאות שקלים. הצעת חוק, שגובשה לאחרונה, מנסה לבטל או להקטין אותה. על פי ההצעה לא יינתן שיפוי על רווחים עתידיים של נותני המימון (בנקים, חברות ביטוח וכיו"ב) בהלוואות דיור לבעלי דירה ראשונה, כולל משפרי דיור. 

רפאל קאהאן (כלכליסט): משאירה ל-PayPal רק כסף קטן. ANT היא המתחרה הסינית של PayPal. לחברה יש 450 מיליון משתמשים, רובם סינים, לעומת כ-200 מיליון משתמשים ב-Paypal. חברת ANT היא חברת בת של ענקית המסחר המקוון והתשלומים Alibaba. אנט שולטת בשוק במזרח הרחוק ומתחילה לשלוח מחושים גם לשוק העולמי. היא מנסה לרכוש את ענקית התשלומים האמריקאית מוניגרם ורכשה חברות בהודו ובדרום קוריאה. 

אורה קורן (דה מרקר): בכיר במשרד החקלאות: הסכם יצוא הגבינות לסין ישחרר ענף החלב ממכסות. מקור במשרד החקלאות אומר ש"הסכם יצוא הגבינות לסין שנחתם השבוע יאפשר לבטל את משטר המכסות במשק החלב לחלוטין". גם אם משטר המכסות לא יבוטל, ההסכם צפוי להגדיל את הביקוש לחלב בהיקף כה גדול, שהמכסות יאבדו את משמעותן.  לדברי המקור, הגידול בשוק הגבינות הסיני הוא 15% לשנה. יצוא גבינות ל-0.5% מהשוק הסיני יחייב להכפיל את ייצור החלב בישראל. במקביל עומד להיחתם הסכם יצוא גבינות לרוסיה, המתעכב בגלל התנגדות הרוסים לשימוש בחלב פרות מיניקות במשך 8 ימים ראשונים. המגבלה בישראל היא 4 ימים ראשונים.

אורי טל ספירו (מרכז המחקר והמידע של הכנסת): תנאי ההעסקה של העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות. כ-4850 עובדים סוציאליים מועסקים במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות בתקנים הממומנים חלקית על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים. כ-90% מהעובדים האלה הן נשים. שכרם נמוך בהשוואה לשכר עובדים סוציאליים העובדים במשרדי ממשלה ובמוסד לביטוח לאומי. על פי נתוני משרד האוצר, בשנת 2014 היה שכרם הממוצע של העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות, שמשרד הרווחה משתתף במימון 12,383 ש"ח. במשרדי הממשלה היה שכרם הממוצע 13,328 ש"ח ובמוסד לביטוח לאומי 20,880 ש"ח. עם זאת מחצית מהעובדים הסוציאליים שמשרד הרווחה משתתף במימון שכרם ברשויות המקומיות השתכרו פחות מ-9,170 ש"ח בעוד שבמשרדי הממשלה מחצית מהעובדים השתכרו פחות מ-10,134 ש"ח. עובדים סוציאליים המועסקים ברשויות המקומיות באמצעות חברות חיצוניות השתכרו .בממוצע כ-7,052 ש"ח.

מעין מנלה (כלכליסט): איך אוכלים את זה - כשהבוס צעיר ממך בשלושים שנה. בני דור ה-Y כבר ממלאים תפקידי ניהול. במקביל יותר עובדים ממשיכים חעבוד בגיל מבוגר. התוצאה היא שלפעמים מנהלים צעירים ביותר משלושים שנה מעובדים הכפופים להם. הכתבה עוסקת ביחסי עובדים מבוגרים עם מנהלים צעירים. הקושי העיקרי של עובדים מבוגרים בעלי ניסיון רב הוא לקבל מנהל שהניסיון שלו מועט בהרבה מהניסיון שלהם. היתרון של המנהלים הצעירים הוא שהם אינם נעולים על דפוסי עבודה שהשתמשו בהם במשך שנים ארוכות ועשויים להציע שיטות עבודה משופרות. יתרון נוסף שלהם הוא היכרות טובה יותר עם טכנולוגיות מתקדמות.

בשורה אחת:
מ-1 ביוני יחויבו כל אזרחי ישראל להצטרף למאגר הביומטרי. אזרחים המתנגדים לכך יוכלו להסתפק בתמונות פנים.
כך תשקיעו בבורסה עם 0% סיכוי להפסיד כסף. מחקר של בנק אוף אמריקה מראה כי השקעה במדד מניות לאורך זמן מרוויחה. 
"בריטניה תיאלץ  לשלם 50 מיליארד ליש"ט על עזיבת האיחוד האירופי", כך אומר נשיא המציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר.
אצבע קלה על ההדק? 50% מההלוואות מחברות כרטיסי האשראי נלקחות באמצעות אפליקציית סמארטפון.  מספר כרטיסי האשראי בישראל הגיע ל-10 מיליון.
תביעת ענק נגד קרן ההשקעות XIO עשויה להעיב על עסקת רכישת מיטב דש. מילארדר סיני טוען כי השקיע  בקרן כמיליארד דולר והקרן מתכחשת לזכויותיו.
מהפיכת הלואו קוסט הורידה מחירים, אך מי שאינו מקדים להזמין - מפסיד. חיסרון נוסף: ביטול טיסה עלול לגרום לאובדן התשלום עבור הכרטיס.

 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 
 
לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio